3 důležité věci, které se stanou, vyřadíte-li cukr

17. 9. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Kolektiv autoru

Jaké pocity ve vás vyvolává slovo cukr? Vybaví se vám při tom slast na jazyku? Vzpomenete si na svoji oblíbenou čokoládu, bonbóny nebo zmrzlinu a pohodu strávenou večer u televize nebo třeba s kamarádkou v kavárně? Cukr je úplně stejně návykový jako droga.

A jak všichni dobře víme, drogy jsou špatné. Samozřejmě, že všechen cukr špatný není. Ten v ovoci a také sacharidy obsažené v přílohách jsou zdraví prospěšné v přijatelné míře, ale my se samozřejmě bavíme o jednoduchém rafinovaném bílém cukru, který nám může způsobit spoustu zdravotních a duševních problémů.

Zde uvedu alespoň pár věcí, které se stanou brzy poté, co vyřadíte bílý cukr z vašeho jídelníčku.

Budete pociťovat mnohem více energie

Pořád je mezi námi ještě spousta lidí, kteří neví, že cukr nám naopak energii ubírá. Sáhněte si do svědomí a přiznejte si, kolikrát denně nebo týdně si dáváte v práci kafe s cukrem na povzbuzení nebo nějaký energetický nápoj, aby jste se “nakopli”. Kolikrát otevřete v práci šuplík, kde máte schované čokoládové tyčinky a sušenky a vždycky, když máte pocit, že vám energie ubývá, tak to rychle sníte. Ale kolikrát taky večer padáte únavou a ráno se budíte absolutně bez energie?

Je to všechno totiž naopak. Právě absence jednoduchého cukru nám zaručí přirozeně více energie. Stačí jen chvíli vytrvat a uvidíte, že vám bude stačit i mnohem méně spánku. (Mám to vyzkoušené i na sobě, byla jsem hrozný spáč :). Cukry blokují v našem těle schopnost držet si zásobu energie na nejvyšší úrovni. Přestane nám také kolísat hladina cukru v krvi a už nebudeme mít potřebu jít si po obědě lehnout jako ve školce :).

Stane se z vás pohodář

Cukr je nebezpečný také na rovině psychické. Přemíra jednoduchého cukru opravdu způsobuje podrážděnost, špatné nálady, deprese či úzkosti. Takže pokud se vám něco v životě nedaří, máte problémy v partnerství, neustále se hádáte, budíte se se špatnou náladou, zkuste se opravdu nejprve zamyslet celkově nad svým životním stylem. Protože od toho se vše odvíjí. Jakmile budeme jíst zdravě, budeme mít čistou mysl, budeme se cítit dobře a krásně, posílíme svoje sebevědomí, budeme se usmívat na svět a těšit se z každého nového rána, potom věřte nebo ne, vyřeší se třeba i váš vztah. Ať už k partnerovi nebo k vám samotným.

Stabilizuje se vaše hmotnost

Jak jsem se zmiňovala už na začátku, cukr je stejný, jako droga. A jeho konzumace vás nutí přijímat ho více a více a to se nebavíme pouze o cukru v jeho čisté podobě. Cukr je obsažený ve všech zpracovaných potravinách, ale také např. v bílé rýži, klasických bílých těstovinách nebo i v čistém bílém jogurtu. Naše tělo je tedy zásobeno cukrem od rána do večera. Začněte číst etikety a jíst více jídla tučná (myslím především zdravé tuky z avokáda, olejů, kokosu). Nadváha totiž není způsobena tuky, ale přemírou sacharidů, které tělo nestačí zpracovávat a ukládá si je ve formě tuku. Když si tohle uvědomíme a začneme nad jídlem více přemýšlet, naše váha půjde rychle dolů, naše střeva začnu mnohem lépe pracovat a vy budete posílení sebevědomím a krásnou štíhlou postavou.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie