5 toxických porozchodových myšlenek

18. 6. 2019 | Články a videa, Škola vztahů | Jan Šulec

Rozchod je jednou z nejnáročnějších životních zkušeností. I když sám o sobě nemusí proběhnout nijak divoce, mnohdy jej doprovází katastrofické myšlenky, které přitom nemají reálný základ. Dnes vám některé z nich představím a zároveň poradím, jak na ně nahlížet.

Již nikdy takovou lásku nezažiji

První z vtíravých myšlenek, které cloumaly snad každým, kdo zažil hlubší vztah. Ačkoliv je celkem pochopitelné, že se nám dere do popředí našeho vědomí, neměla by být doprovázena negativními emocemi. Uvědomte si, že emoce jsou jednoduše přenositelné a podstata lásky vychází z nás samotných, neodvíjí se od konkrétního jednoho člověka. Nemějte tak tendenci dávat mu fatální hodnoty nenahraditelnosti a nepřekonatelnosti. Tak jak vzplanuly city k bývalému protějšku, zažehne pochodeň lásky i vůči někomu dalšímu. Podstatné je dát si čas, vyléčit svá vnitřní zranění a poté být otevřená novým příležitostem. Pokud na sobě skutečně chcete zapracovat od základu, můžete nyní se mnou absolvovat program „Odhalte své vztahové naprogramování a ukončete svoji samotu“. Rád pro vás budu průvodcem při životní změně!

Měla jsem štěstí, že se mnou vůbec byl

Typickým projevem sebemrskačských tendencí následujících po rozchodu je tento neúprosný vnitřní soud. Věřte, že váš partner s vámi byl dobrovolně, vědomě a s pocitem štěstí. Chemie fungovala oboustranně, stejně tak povahové kvality jste oceňovali jeden na druhém vzájemně. To, že vztah skončil, ale neznamená, že se nyní budete stavět do pozice horšího, který pouze benefitoval, zatímco protějšek strádal.


Sama jsem k ničemu

Doopravdy si myslíte, že bez vztahu a partnera nemáte hodnotu? Potom byste si měla uvědomit, že odvozovat svoji cenu od druhých, je tím nejmylnějším vnitřním procesem, se kterým byste měla rychle skoncovat. Věřte, že bodové hodnocení vlastního já ukládáte jen vy sama, porota je v tomto případě pouze jednočlenná! Vaše kvalita je nezávislá na přítomnosti či náklonnosti druhých. Jen vy jste tvůrkyní svého života, zapracujte tak na sebevědomí a uvidíte, že dokážete roztočit kolo štěstí s nebývalou turbulencí i bez vašeho protějšku.

Nemám už moc času

Pokud se ženám po třicítce rozpadne další vztah, mohou propadnout úzkostným stavům z nedostatku času k nalezení toho pravého partnera a založení rodiny. Většinou se přidají rýpavé poznámky příbuzenstva, které s celospolečenským přesvědčením o modelu rodiny a zarytými poznatky západní medicíny stigmatizují ženu do nelichotivé pozice. Nenechte se pohltit tlakem okolí.

Jsem si jistý, že správné načasování souvísí s Vaším vnitřním rozpoložením a připraveností, nikoli konkrétním číslem na časové ose. Zapracujte na tom, abyste milovala život v celé své pestrosti a neupínala se křečovitě k jednomu bodu. Přejte si, ale s láskou, nikoli ověnčená strachem z tikotu biologických hodin. To pravé totiž přichází právě ve chvíli, kdy jsme uvolnění a přijimámě život v jeho přítomné kvalitě.

Ta jeho nová je lepší

Pokud vás partner opustil kvůli jiné ženě, nebo krátce po rozchodu navázal nový vztah, dost možná před vás mysl rozprostře srovnání, které vám nebude příliš po chuti. Ať již jste o nynější partnerce pouze slyšela, nebo ji dokonce vyhledala na sociálních sítích a prohlédla si kompletní fotogalerii, nenechte se vnést do interní rivality s touto potenciální sokyní.

Nesnažte se s ní srovnávat nebo na ní hledat chyby k úlevě ega. Nenechte se ani uvěznit do cely pochybností o svých kvalitách s ohledem na tu druhou. Není to vůči vám fér, jelikož nové a neokoukané prostě chutná. Vy se zaměřte na sebe a dejte se dohromady. Využijte svůj pád k osobní
renesanci, a dost možná přijde den, kdy si bývalý partner řekne, že tehdy chyboval. Podstatné však je, že i kdyby k tomuto poznání nedošel, Vy na jeho úsudku už nebudete závislá.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie