9 kroků ke zvládnutí porozchodové rehabilitace

28. 3. 2019 | Články a videa, Škola vztahů | Jan Šulec

V jednom ze svých minulých článků jsem popisoval, jak může rozchod aktuálně vnímaný všemi odstíny negativity, být nakonec tím nejlepším, co Vás mohlo potkat. Jak ale překonat tu hlubokou propast, která se rozprostírá mezi čerstvou rozchodovou bolestí a novým začátkem?

Jste-li čerstvě po rozchodu, cítíte se mizerně a chcete to změnit, pusťte se do čtení!

Vědomě přijměte, že bolest časem odezní

Hned na začátku si musíte uvědomit, že současná bolest je přirozená a zároveň pomíjívá! Vědomě přijměte, že tímto trýznivým stavem máte projít, ale nebude to trvat věčně! Tento nepříjemný test Vaší odolnosti a vytrvalosti může vést dokonce k zásadnímu růstu a posunu, pokud jej uchopíte za správný konec.

Že o žádný růst nestojíte a na nějaké důvody a vyšší principy kašlete? Ano, i tyto myšlenky jsou v pořádku, nikdo by se s úsměvem na rtech nehnal dobrovolně do bolestné propasti. Není tedy překvapením, že v rámci mé první rady budete zároveň svádět souboje se svým skeptickým a ublíženým já, které bude vaše počáteční pokusy o přijetí situace z pozitivnější perspektivy vracet smečí hodnou wimbledonských vítězů.

Chcete sami nad sebou vyhrát? Pojďte na sobě zapracovat, mám pro vás koučinkový program zaměřený na rozchod. Více informací zde: Rozchod jako váš životní restart

Uvědomte si, že bolest je důsledkem nízkého sebevědomí

Když jsem se ocitl v bolestném stavu z rozchodu, otevřely se rány, o nichž jsem neměl ani tušení. Velmi silný direkt totiž utržilo mé sebevědomí. Pomyslné plátno nejistot začalo s promítáním nekonečné plejády tragikomedíí, a já se najednou viděl v naprosto surové podobě smutku. Tyto stavy jsou běžným projevem rozchodů. Samotný vztah totiž zastřešoval naše nejistoty, které s jeho krachem vypluly na povrch a zaútočily s nebývalou intenzitou. Je tak nutné začít budovat své sebevědomí na nových základech, abychom se v budoucnu tak razantnímu propadu vyvarovali. Zbavit se svých vnitřních neduhů je totiž tím pravým řešením. Váš život má být jedna velká a pestrá mozaika, v níž partnerský vztah tvoří její část, nikoli středobod světa! Nízké seběvědomí pramení z hlubších příčin, s jejichž nalezením a zpracováním vám jako kouč rád pomohu.

Vyhněte se kontaktu přes sociální sítě

Pokud se chcete co nejrychleji zotavit z náročného rozchodu, doporučuji naprosto utnout jakýkoliv kontakt přes sociální sítě. Facebook, Instagram a další fenomény dnešní doby Vám prostřednictvím fotek, statusů či videí mohou naservírovat podívanou, ze které se vaše pošramocená psychika bude vstřebávat i několik dnů. Chraňte se tak před nežádoucími vjemy a vyhněte se pozorování profilu svého protějšku. Nemusí to být napořád, ale první týdny či měsíce se sledovacím tendencím braňte.

Upravte stravovací režim

Ve zdravém těle zdravý duch může znít poněkud „babičkovsky“, ale jde o absolutní základ, od kterého je třeba se odrazit. Dejte do pořádku svůj stravovací režim. Předpokládám, že během prvních dnů jste vhodný jídelníček neřešili. Zapište si každý den, co budete jíst a jaké si dáte vitamíny. I taková na první pohled banalita má svůj účel, jelikož splníte vědomě uložený úkol, což přirozeně povede k posílení oslabeného sebevědomí.

Autor článku

Mgr. Jan Šulec - kouč a mentor

Specializuji se na pomoc těm, kteří prochází náročným rozvodem nebo rozchodem. Jsem také průvodcem pro všechny, které trápí snížené sebevědomí nebo se jim nedaří uzavřít minulost. Pomohu vám s odhalením Emočních rovnic a jejich přeprogramováním.

Celý profil

Zařaďte pohyb

Když dobře jíte, tělo dostává energii, kterou by byl hřich nevyužít. Hýbejte se. První dny se budete nejspíše cítit tak mizerně, že jediný pohyb, který zvládnete, bude chůze v přírodě. I ta se ale počítá! Postupně dobrovolně zvýšíte obrátky, poběžíte, zajdete si do fitka nebo zahrát tenis. Pohyb léčí, produkuje hormony štěstí, a ve spojeni s dobrou stravou vytváří silný tandem podporující uzdravení Vaší duše.

Zaměstnejte mozek

Začněte pracovat se svojí hlavou! Dejte si za úkol dostávat do svého mozku informace z osobního rozvoje, přečtěte si každý den třeba jen jednu kapitolu zajímavé knížky, koukněte na video. Stačí deset minut. Možná Vás z počátku budou dráždit některé kapitoly a vaše skeptické já zahájí monolog v duchu „nemá to cenu.“ Ať si říká, co chce. Ve skutečnosti je podstatné to, že do mozku proudí nové inspirující informace, které vás nutí zamyslet se nad svým životem z širší perspektivy a přestat se koncentrovat pouze na osobní život.

Začněte s vizualizací

Vizualizace je fantastickým nástrojem pro pomyslný životní restart. Představujte si, jaké to bude, až se Vám uleví. Ještě, než ulehnete ke spánku, zasněte se pár minut nad tím, že na sobě zapracujete, zkrášlíte se, rozvinete svůj talent či užijete zábavu. Nakrmte si pošramocené ego skrze proud příjemných představ. Nepřemýšlejte nad tím, jak daných vizí docílite, soustřeďte se pouze na to, aby Vám během snění bylo hezky. Logika sem nepatří, tak se nechte unášet fantazií a o zbytek se postupně postará Vesmír.

Naordinujte si zábavu

Chápu, že první dny po rozchodu asi neřešíte, jaký film dávají v kině. Zároveň předpokládám, že ani nepoběžítě do centra města navštívit nejfrekventovanější bar. Co takhle začít tím, že si zajdete na masáž, do sauny, nebo na kosmetiku? Dělejte prostě co Vás baví, a ulevte utrápené duši. Buďte k sobě shovívavé, a neřešte, zda má Vaše chvilka pro sebe nějaký smysl či užitek. Jediným měřítkem budiž to, že se cítíte uvolněné a osvobozené od vtíravých myšlenek.

Pouštějte emoce ven

Chyťte se pomocné ruky, kterou Vám přátelé nastavují, a mluvte. Mísí se ve Vás tisíce pocitů, nebojte se pustit je ven. Pokud s vyřčenými slovy nastoupí i potřeba pláče, nebraňte se a brečte. Ať již sama nebo právě s dobrou kamarádkou, před kterou se přece za projevené emoce nemusíte stydět. Uvidíte, že se Vám uleví. Hlavně v sobě nic neduste a nehrajte si na hrdinku. K čemu nasazovat umělou masku vyrovnanosti? Pravdě stejně neutečete. Akorát v sobě nahromadíte bolestné emoce, které si stejně časem vyberou svou daň.
Aplikujte výše uvedené rady a uvidíte, že se proces porozchodového uzdravení značně urychlí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie