Avokádo – superpotravina, která je víc než jen ovoce

29. 11. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Kolektiv autoru

Při svých konzultacích řeším s klienty velmi často jídlo a zdravý životní styl. Dostávám spoustu dotazů, které potraviny jíst, a které ve svém jídelníčku naopak vynechat. Je to velmi individuální, ale jedna z potravin, která by měla mít v našem jídelníčku zastoupení, je rozhodně avokádo.

A nebojte se, tuky, které jsou obsažené v avokádu, jsou opravdu ty správné a zdravé. Pro mě je to rozhodně superpotravina a jeden z nejzdravějších plodů plných vitaminů a zdravých tuků.

Avokádo je opravdu zázračné ovoce a je to hotová vitaminová bomba. Od ostatních druhů ovoce se však výrazně liší. Ovoce je plné sacharidů, vitaminů a minerálů, a je proto obecně považováno za hodně zdravé. Avokádo je však výjimečné tím, že je tvořeno téměř z 80% z tuků. Jeho energetická hodnota je kolem 160 kcal, ale jeho výživové hodnotě se nic nevyrovná. Kromě tak důležité vlákniny obsahuje vitaminy skupiny B, E, K a C, draslík, hořčík, antioxidanty a kyselinu listovou, která je potřebná ke tvorbě červených krvinek, pro zdravou nervovou soustavu, pomáhá proti srdečním a cévním onemocněním a působí také preventivně proti některým druhům rakoviny. Tak co, už věříte, že je avokádo ideální potravinou pro zdravý životní styl :)?

Navíc má avokádo velmi široké využití. Díky tomu, že nemá příliš výraznou chuť, můžete ho použít jak do slaných, tak do sladkých jídel. Ale to není všechno :). Využití má i v kosmetice. Výborné jsou domácí pleťové masky nebo masky do vlasů.

Jak vybrat to správné?

U avokáda je potřeba dbát na to, abyste vybrali zralé plody. Ty jsou lehce měkké na pohmat. Je však možné koupit v obchodě i tvrdé, nedozrálé a nechat ho doma pár dní dojít. Mnohdy je to lepší, protože v obchodě může být avokádo odzkoušeno mnoha zákazníky a někdy může být až příliš ,,pomačkané”. Určitě kupujte avokádo se stopkou, a když ji odloupnete, měla by pod ní být zelená barva, ne hnědá.

No a teď už nějaký ten recept. Mňam :-).

Výborný jednoduchý puding z avokáda

 • zralé avokádo
 • 2 zralé banány (ideálně když má na sobě hnědé tečky)
 • kvalitní kakao
 • pár kešu ořechů (namočených dopředu pár hodin ve vodě)

Všechny ingredience rozmixujte společně v mixéru. Pokud banány nejsou dostatečně sladké, dochuťte agávovým sirupem. Nalijte do mističek a ozdobte rozdrcenými oříšky a nepraženými kakaovými boby.

Avokádové guacamole

 • zralé avokádo
 • rajčata
 • citrónová šťáva
 • olivový olej
 • sůl, pepř
 • česnek

Avokádo rozmačkáme v misce na kaši, rajčata zbavíme jadérek a nakrájíme na kostičky. Všechny ostatní ingredience smícháme dohromady a dochutíme podle sebe. Máte hotovou rychlou, zdravou svačinku, kterou můžete sníst klidně samotnou nebo s celozrnným žitným chlebem.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie