Chcete být úspěšná i šťastná?

28. 12. 2013 | Články a videa, Škola byznysu | Lenka Černá

Toužíte po tom být úspěšná? Anebo chcete mít raději klid, trávit většinu času se svými dětmi a být šťastná? Anebo chcete jedno i druhé? Je vůbec možné, abychom my ženy skloubily úspěch a klidný život dohromady?

Napsala: Lenka Černá

Já sama jsem balanci mezi úspěchem, radostí a klidem hledala dlouhou řádku let. Možná vás tedy v dnešním článku inspiruji mými poznatky, ke kterým jsem, mnohdy přes tvrdé životní lekce, došla.

Základem je milující partner 

Svoji první firmu jsem založila měsíc po ukončení vysoké školy, když mi bylo pouhých 22 let. Od té doby jsem dlouhá léta dřela, neměla moc přátel a jediné, na co jsem se soustředila, byl úspěch a zlepšení naší finanční situace s partnerem. Dva měsíce před mými třicátými narozeninami jsem ale ze vztahu odešla a byla nucená další rok a půl bolestivě dělit naše společné podnikání i osobní závazky. Musela jsem se sama sebe po nějaké době zeptat: “Jakou životní lekci jsem dostala?” Bylo to právě zjištění, že úspěch není o přední obálce časopisu. Ale o tom, že za mnou stojí milující partner, se kterým rezonuji na stejné vlně. Musela jsem sama sobě přiznat, že jsem právě tento pocit od svého bývalého muže nikdy necítila a zavírala před pravdou osm let oči. Věnovala se práci a doufala, že se náš vztah jednoho dne, až všeho dosáhneme, zlepší.

Pokud chcete být šťastná a úspěšná zároveň, mějte vedle sebe milujícího partnera anebo buďte raději sama. Při rozvíjení vaší kariéry nebo podnikání není nic horšího, než když doma necítíte podporu a lásku.  Stejně velkou bolest vám  může přinést moment, kdy úspěchu sice dosáhnete, avšak budete muset vybudované bourat při rozvodu a dělení firmy. 

Proč chcete být úspěšná? 

Pokud jste se rozhodla, že do toho chcete šlápnout a nastartovat vaši kariéru, změnit profesi, proč vlastně? Chcete být úspěšná, ale PROČ? Chcete mít peníze, moc, slávu? Skutečně má toto být výsledný produkt vaší snahy? Pierre Franckh popsal ve své poslední knize o úspěchu neskutečnou pravdu: “Jediný skutečný úspěch je ve vašem srdci”. Peníze, moc a sláva vám tento pocit však nedají. To všechno je pomíjivé. Pokud chcete být úspěšná z materiálních a „vnějších“ důvodů, raději se ještě na chvíli zastavte a přehodnoťte vaše motivy ke změně.

Než se pustíte do cesty za úspěchem, zeptejte se sama sebe: PROČ chci být úspěšná? Vezměte si tužku a papír, sepište si základní body. Co vám úspěch přinese z emočního hlediska? Jaké jsou vaše vnitřní motivy k tomu, abyste byla úspěšná? 

Děláte to, co milujete? 

Mnoho z nás dělá práci, která nám přináší peníze i moc, ale přitom svou práci nenávidíme. Jak si tedy užívat úspěch, když jsem většinu dne z mé práce nešťastná? Není nic horšího, než dělat práci, kterou nemilujeme. Naše znechucení a neštěstí se dříve či později přenese do našeho soukromého života. Místo radosti z úspěchu, který by nám práce měla přinést, si budeme kompenzovat naši nespokojenost v utrácení peněz za nesmyslné věci, které nám dodají dobrý pocit na krátkou chvíli. Kýžený pocit radosti se ale nedostaví.

Skutečnou radost z pracovního úspěchu můžete zažít pouze u činností, které milujete celým srdcem a dělali byste je i zadarmo. Jaké to jsou? 

Věnujete se sama sobě? 

Je skvělé na sobě profesně pracovat, starat se k tomu o rodinu a naše partnery. Většina z nás však zapomíná na to nejdůležitější, a to jsme my samotné. Sama mám velice dobrou a zároveň bolestivou zkušenost se zanedbáváním sebe. Dřela jsem na tom, abych dosáhla úspěchu a zároveň uspokojila všechny kolem. Absolutně jsem ale zapomněla sama na sebe a myslela jsem si, že “to prostě zvládnu”. A až budu všechno mít, začnu si užívat. Byl to jeden z největších omylů mého života. Po letech přetěžování sebe se objevily zdravotní potíže, které mě donutily se zastavit a uvědomit si, že k sobě musím být hodnější. Věnovat se i sama sobě, spát a trávit více času sama se sebou, bez práce. Plnit si svá přání dnes a nečekat na zítřek. Odměňovat se a hýčkat, kdykoliv to jen půjde.

Pokud chcete být dlouhodobě šťastná a úspěšná, základem je vaše osobní pohoda a fungující zdraví. Buďte tedy sobcem a dbejte na to, abyste o sebe pečovala. Pokud vám totiž nebude fungovat vaše zdraví, úspěch je vám k ničemu. Nezapomeňte také, že zítřek nám nikdo neslíbil a proto je nejlepší čas plnit si svá přání právě dnes. 

Chcete na sobě zapracovat? Využijte našeho individuálního koučinku pro ženy na míru anebo vzdělávacích workshopů 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie