Chcete si vytvořit zdravé návyky? Odhaluji 4 kroky k jejich vytvoření

13. 1. 2013 | Škola byznysu | Lenka Černá

Chcete se naučit anglicky, začít lyžovat, cvičit nebo jíst zdravě? V našem životě je mnoho aktivit, po kterých toužíme, ale díky našim starým návykům nejsme schopni se takzvaně “dokopat” k tomu, abychom novou činnost začali, souhlasíte?

Náš mozek je naštěstí pouhý stroj, který funguje podle určitých pravidel. Když se je naučíte a pochopíte systém fungování vaší mysli, můžete své návyky měnit jak budete chtít. To je skvělá zpráva, nemyslíte?

1 krok k novému návyku – Pochopte zákonnitosti vašeho mozku 

Jak jsem již napsala, lidská psychika funguje podle určitých pravidel. Jak bylo vědecky dokázáno, náš mozek je plastický a vytváří si určité emoční mapy na základě toho, co děláme často. Již se konečně zbouralo dogma, že během života nedorůstají naše neurony, jen ubývají. Není to naštěstí pravda! Náš mozek tedy jedná podle principu “make it or loose it”, což v překladu znamená “dělej to, nebo to ztrať”. Když se nám podaří něco dělat pravidelně, náš mozek vytvoří příslušnou emoční mapu a čím častěji danou činnost děláme, tím je naše emoční mapa silnější. A oslabuje na úkor toho zároveň mapy, které nepoužívá.  Díky oné emoční mapě se nám tedy po určité době podaří navyknout si a dělat bez donucení něco, co skutečně chceme.

Další výhodou již vzniklé emoční mapy je, že pokud na nějakou dobu přestaneme například cvičit a poté budeme chtít začít, náš návrat do starého návyku bude mnohem jednodušší. Do formy se prostě dostanete mnohem rychleji než lidé, kteří daný návyk v minulosti nevytvořili. Náš mozek je schopen si starou emoční mapu obnovit do původní síly.

2 krok k novému návyku – Vytvořte si plán vašich návyků 

Skvělé, pochopili jste, jak mozek funguje a jak se díky emočním mapám vytváří vaše nové návyky. Nyní přejdeme k praktické stránce. Abyste začali dělat, co skutečně chcete, a zároveň se hned na začátku nepřehřáli, je nutné si specifikovat, čeho vlastně chcete dosáhnout. Když si hned na začátku vytyčíte mnoho cílů a návyků, vaše psychika tak razantní změny nezvládne a vy vaši změnu jednoduše vzdáte. Tak tedy, jdeme na to. Napište si seznam nových návyků, které chcete mít. Tak například:

  • Chci chodit spát v 10:30 hodin večer
  • Chci 1x týdně hrát tenis
  • Chci být každý den na čerstvém vzduchu
  • Chci si odkládat 10% mého platu
  • Chci si dělat každou středu romantický okamžik s mou partnerkou
  • Chci být v práci dříve než ostatní (8:00 hodin)

U specifikování nových návyků je důležité, abyste byli co nejvíce konkrétní a vaše nové návyky nebyly neurčité. Nyní si z vašeho seznamu označte tři, které jsou pro vás nejvíce důležité a po kterých nejvíce toužíte. S nimi začnete. K těm  ostatním se dostanete později.

3 krok k novému návyku – Trénink a zase trénink 

Víte, jak návyky fungují a jaké konkrétně chcete. Nyní vám nezbývá nic jiného, než se do toho pustit. Potřebujete 21 dní k tomu, abyste si vytvořili novou mozkovou mapu – váš nový návyk. Důležité je, abyste nevynechali jediný den. Doopravdy, myslím to vážně! Nevynechejte ani jeden! Buďte na sebe pes, protože to přece děláte pro sebe! Abych vám trochu ulevila, u některých návyků můžete začít postupně (této terapeutické technice se říká navršené učení). Tedy, začněte například s angličtinou pět minut denně.. deset..patnáct.. dvacet.. prostě postupně.

Možná se v této době budete potýkat s vlastní leností a budete muset pravidelně vystupovat z takzvané komfortní zóny. V té jsme všichni uvěznění a právě díky ní jsou jen 3% z nás úspěšní. Takže, když na vás přijde ten nepříjemný pocit, že je to stejně zbytečné a že vaše snaha nemá smysl, zastavte se a přemožte tento pocit. Maximálně se motivujte a nevěřte vašemu mozku! Vy to dokážete! Jděte proti bolesti a lenosti!

4 krok k novému návyku – Pečujte o nové emoční mapy 

Vydrželi jste 21 dní a máte vytvořený nový návyk. Skvělé, nyní vám půjde činnost sama od sebe, hurá! Váš mozek si navyknul a vy jste pány vašeho života. Dokážete, co budete chtít. Jen nezapomeňte o novou (a ještě slabou) emoční mapu pečovat. Můžete si nyní přidat i nové návyky a učit se novým věcem, nezapomeňte ale na krizové momenty, které vám mohou nový návyk pokazit. Mezi ně patří rozchod, nemoc, dovolená, svátky. Jednoduše jsou to mimořádné události, díky kterým se dostanete do změněného emočního stavu a vaše mysl se začne zaobírat, pro ní, mnohem důležitějšími stavy. I v této době si však můžete nové návyky udržet, když na sebe budete přísní. Jsou to právě mimořádně náročné emoční události, díky kterým stárneme nebo se měníme, protože se vzdáváme činností, které nás udržují v hezkém, zdravém.

Pokud se vám o samotě nedaří vytvářet si nové návyky, tým koučů Lenky Černé vám s nimi rád pomůže. Objednejte se na koučink u specializovaných koučů zde:

Koučové Lenky Černé 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie