Dieta při vaginální mykóze

12. 4. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Barbora Sedláková

Vaginální mykóza je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Své o tom ví tři ze čtyř žen, které za svůj život kvasinkovou infekci prodělají. Alarmující je, že ačkoliv je běžná léčba poměrně úspěšná, téměř polovina z nich infekci prodělává opakovaně.

Napsala: Barbora Sedláková

Vaginální mykóza je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Své o tom ví tři ze čtyř žen, které za svůj život kvasinkovou infekci prodělají. Alarmující je, že ačkoliv je běžná léčba poměrně úspěšná, téměř polovina z nich infekci prodělává opakovaně.

Vaginální kvasinková infekce neboli mykóza je způsobena přemnožením kvasinky Candida v ženském těle. Candida je druh houby, která s námi v našem těle žije v symbióze už od našeho narození. Pokud je naše tělo dost silné, nikterak nám nezasahuje do života.  Pokud se ale v těle vytvoří nevyvážený stav, tělo se překyselí a oslabí, stačí přidat některý z rizikových faktorů a nebezpečí přemnožení kvasinky Candida je na světě. Příznaky onemocnění mohou být silné pálení, svědění nebo opuchnutí v oblasti genitálu často provázené také reakcí sliznic a kůže v této oblasti. Nepříjemné pocity a bolesti jsou často doprovázené tvarohovitým výtokem, ke kterému se mohou přidat i bolesti podbřišku. Zvýšený výskyt kvasinek v těle dokonce může ovlivnit i naši psychiku a způsobit nám úzkosti a deprese, poruchy štítné žlázy a další onemocnění.

Jak tedy dostat tělo opět do rovnováhy a zabránit množení kvasinky v těle? Kromě pravidelného odpočinku, šetření se, bránění zapaření intimních partií, vhodné hygieny a pokud možno vyhnutí se užívání antibiotik a hormonů vám k tomu pomůže především protikvasinková dieta. Pojďme se spolu podívat na její zásady.

Kvasinka ke svému množení potřebuje cukr. Přemnožená kvasinka způsobuje u postiženého zvýšenou chuť na sladké, a hlavním cílem protikvasinkové diety proto bude zamezení příjmu rafinovaných cukrů, alkoholu, mléčných výrobků a synteticky upravených potravin. Které potraviny jsou tedy vhodné, a které ne?

Vhodné potraviny:

Zelenina – čerstvá nebo lehce podušená

Ovoce – vždy čerstvé, především méně sladké, jako jsou kyselejší jablka, hrušky a citrusy

Luštěniny

Obiloviny, rýže a těstoviny – celozrnné varianty

Rostlinné tuky a oleje – za studena lisovaný kokosový, olivový, lněný, sezamový, sojový, dýňový a slunečnicový

Ořechy a semena – všechna semínka a mandle, kokos, para ořechy, piniové oříšky, lískové oříšky a mák

Mléčné výrobky – pouze v malých dávkách neslazené bílé jogurty, tvaroh, máslo, podmáslí, kefír, sýr Mozzarella, sýr Ricotta. Neslazené sojové, kokosové a mandlové mléko.

Maso a vejce

Játra – kuřecí a telecí

Ryby a mořské plody

Ocet – kvašený jablečný

Sladidla – v omezené míře melasa a přírodní sirupy, ječný slad

Sůl – mořská a himálajská

Bylinky

Kypřící prášek

Nevhodné potraviny:

Nakládaná, konzervovaná, kandovaná, solená, slazená či chemicky upravovaná jídla

Výrobky z prášku

Větší množství příliš sladkého ovoce, jako jsou banány, melouny, hroznové víno, broskve

Fermentované produkty, tofu

Naklíčené obilí

Bílá mouka, bílá rýže, kvasnice, kvásek, kukuřice a výrobky z nich vzniklé

Ztužené rafinované oleje, tuky, margaríny

Ocet – kromě kvašeného jablečného

Ostrá jídla, stolní sůl, sušené koření s výjimkou bylinek

Dochucovadla

Sladkosti

Sladidla – až na pár výjimek

Uzeniny, sušené maso, konzervy, vepřové maso

Hovězí a vepřová játra

Vlašské ořechy, buráky, pistácie, kešu, rozinky, datle, fíky a sušený kokos

Kupované nápoje kromě neperlivé vody

Kupované džusy, alkohol a káva

Dietu můžete podpořit pitným režimem složeným z neperlivé vody, zeleného čaje, čerstvých zeleninových a ovocných šťáv a vývarů a čajů  z antimykotických bylinek a zelenin, jakými jsou například měsíček, zázvor, echinacea, chlorella, lopuch, mučenka, lichořeřišnice, čaj maté a lapacho. Vhodné je také užívání laktobacilu, který podporuje dobrou mikrofloru.

Dodržování protikvasinkové diety není pro většinu žen snadné. Zejména pak proto, že je třeba dietu dodržovat i poté, co byl zánět z těla odstraněn. Důležité je ale zamyslet se nad tím, kolik pro nás naše zdraví znamená a že i tuto dietu držíme jen sami pro sebe a pro náš lepší pocit. Odměnou vám bude nejen zdravé, ale i krásné tělo a bystrá, veselá mysl.

Baru_3

Ing. Barbora Sedláková

Působí jako kouč a mentor ve Škole pro Ženy a v rámci pražské a brněnské kliniky PURE CLINIC. Může Vám pomoci v oblasti životní nerovnováhy, při nepříjemných myšlenkách a také v oblasti detoxikace těla a mysli. Je certifikovaným koučem pro program „Zbavte se strachu, úzkostí a uvolněte Váš vnitřní potenciál“ a „Hubněte s hlavou“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie