Dogmata ženského úspěchu

17. 7. 2013 | Články a videa, Škola byznysu | Lenka Černá

V roce 2003 provedli profesoři z Columbia Businness School experiment s cílem prozkoumat vnímání mužů a žen v pracovním prostředí. Jejich průzkumy jasně prokázaly: úspěch a oblíbenost jsou u mužů korelovány pozitivně, zatímco u žen negativně. Když jsem výsledky průzkumu četla, sama jsem se pozastavila nad tím, do jaké míry jsem k okolí i k mužům z hlediska mého úspěchu otevřená.

A zjistila jsem, že se sama mnohdy záměrně snižuji nebo o něm raději nemluvím. Pokud o něm mluvím, tak s těmi, u kterých nemám strach “z následného onálepkování”. Proč to vlastně dělám? Došla jsem k závěru, že mě k tomu vede mnoho genderových předsudků, kterým, stejně jako ostatní ženy, podléhám. Ráda bych je tedy s vámi sdílela.

Úspěšná žena = tvrdá žena

Ve společnosti panuje představa, že žena, která je úspěšná, musí být zákonnitě tvrdá, nekompromisní, vypočítavá, bez smyslu pro péči a rodinu. Netvrdím, že za každým úspěchem není práce a určitá tvrdohlavost, nemusí to však nutně znamenat, že úspěšné ženy jsou tvrdé a nekompromisní. Možná máme více tváří, a tu druhou (jemnou a pečovatelskou) zná hlavně naše rodina. Je však obrovský předsudek si myslet, že každá úspěšná žena je “železná lady”, která neumí plakat i být citlivá. Každá z nás je navíc od dětství vedena k tomu, že mužům se líbí hlavně princezny, které mají být primárně krásné a pečovatelské. Kolik znáte pohádek, ve kterých všemu “šéfuje” královna? Pokud chcete být úspěšná, musíte si za svým rozhodnutím stát a nebát se, že svoji ženskost a jemnost ztratíte. Tu můžete pěstovat a rozvíjet po celý život, navíc, když ji použijete ve správný moment ve světě byznysu, značně vám pomůže.

Chcete na svém úspěchu pracovat intenzivně? Vyberte si termín a přijďte na můj workshop o úspěchu. 

Úspěšná žena = menší šance na vztah

Ve svých 31 letech jsem single a bez dětí. Odešla jsem z dlouholetého vztahu dobrovolně a s mým bývalým partnerem jsme dnes dobří přátelé. Mám několik firem, finanční zázemí, skvělé přátele a jsem absolutně materiálně nezávislá. A nyní si představte, když jdu s touto “nálepkou” na schůzku s někým, kdo chodí do zaměstnání a platí minimálně hypotéku, kvůli které má strach změnit svůj život. Ano, můj obrázek vypadá děsivě a někteří lidé v mém okolí mi říkají: “Ty to nebudeš mít jednoduché najít si někoho, kdo ti bude stačit”. Přiznám se, že jsem dokonce jeden čas začala přemýšlet nad tím, zda nemají pravdu. Naštěstí jsem se brzy “oklepala” a znovu si uvědomila, že nemohu v partnerství a hledání partnera dělat kompromisy. Mnoho žen se podvědomně bojí být úspěšné, protože si myslí, že jsou tak pro muže méně přitažlivé a zůstanou na ocet. Já toto dogma považuji za holý nesmysl a dobře vím, že šťastné partnerství je pouze otázkou mého emočního nastavení v hlavě a určité “rezonanci”, kterou vibruji. Nedělejte tedy v úspěchu kompromisy ze strachu, že se vás muži budou bát. Je dostatek úspěšných mužů, kteří na vás budou naopak vaše schopnosti milovat a ještě je rozvinou. Anebo potkáte muže, který má své bohatství úplně někde jinde, než byste předpokládala. Bude vám dávat něco, co vaši osobnost dopňuje a rozvíjí na jiné rovině. Život nám v lásce může přinést různá překvapení, která dnes ani nemůžeme tušit.

Úspěšná žena = dokonalá žena

Minulý rok jsem v létě onemocněla, díky nerespektování mého psychického zatížení, které jsem v době rozchodu prožívala. Tělo mě tak na více než měsíc zastavilo a donutilo přemýšlet nad mou cestou i způsobem, jakým po ní jdu. V srpnu minulého roku to dokonce vypadalo, že ztratím zrak na jedno oko a více než týden jsem žila v nejistotě, jak to se mnou dopadne. Mohu vám upřímně říci, že jsem si prožívala neskutečné peklo, které mě emočně sráželo na kolena. V tomto čase jen málokdo rozpoznal, že se mi něco děje. Většina lidí, kterým jsem zprávu sdělila, mi poklepala na ramena a řekla: “Ty jsi silná, všechno zvládneš”. Lidé, kteří jsou úspěšní, působí dokonalým dojmem. To ale neznamená, že nemají city a občas v životě nenarazí na překážku, která je dočasně srazí na kolena. V době mé nemoci jsem při sobě měla blízkou kamarádku i další přátele, kteří mě skutečně znali a zachovali se báječně. Znali mě a dobře věděli, že tohle už není “silná Lenka” , ale ta, která potřebuje pomoci. Pokud tedy pracujete na svém úspěchu, smiřte se s tím, že vám většina lidí nebude nikdy věřit, když budete mít problém. A pracujte na tom, abyste kolem sebe měli blízké i rodinu, která vám bude schopna pomoci ve chvíli, kdy jste slabí.

Když se dnes podívám na mou cestu za mým snem, trvala mi 15 let dřiny, studování, odříkání a hlavně práce na sobě. Dobře vím, že nejsem na konci a mám spoustu svých dalších snů a cílů, které nejsou malé. Nikdy bych moji cestu nevyměnila a jsem dnes pyšná na to, co jsem postavila. A nyní se zastavte. Právě teď si možná říkáte, jak jsem nafoukaná a tvrdá. Je to tak? Úsměvné na tom je, že kdyby toto napsal muž, budou jeho slova působit zcela jinak. A jak? Ostatní mu poplácají po zádech a bude oblíbený. A právě proto jsem tento článek se vší otevřeností napsala. Přestaňme se, my ženy, za úspěch stydět a postavme se za něj. Změníme tak dlouholetá dogmata, která ve společnosti stále přetrvávají. Pomůžeme tak možná těm, které se bojí úspěchu jen proto, že by nebyly oblíbené, milované a přijímané.

Chcete na svém úspěchu pracovat intenzivně? Vyberte si termín a přijďte na můj workshop o úspěchu. 

3 komentáře: “Dogmata ženského úspěchu”

  1. Kamila napsal:

    Leni, mluvíte mi přímo z duše…..Pěkně zpracované, hlavně pravdivé….

  2. kristyna napsal:

    Ano,souhlasím s Vámi. Hezké počteníčko :) Zajímavě o tomto tématu píše COO facebooku Sheryl Sandberg ve své knize Lean in.

  3. kristyna napsal:

    A ještě jedna věc, Vy se určitě nemusíte za nic stydět. Přála bych si více žen, které dělají svojí práci profesionálně, s nadšením a gustem :-) Přeji Vám hodně dalších splněných přáních (hlavně těch velkých:).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie