Hormonální antikoncepce – pravdy a mýty

9. 1. 2015 | Škola zdraví | Jana Zittová

Proč užíváte hormonální antikoncepci? Hlavním důvodem je většinou to, že chcete zabránit nežádoucímu otěhotnění. Některé ženy potřebují zlepšit pleť a mít pod kontrolou svůj menstruační cyklus. Zajímaly jste se někdy o vedlejší účinky hormonální antikoncepce?

Napsala: Bc.Jana Zittová

Víte, jaký má na váš organismus vliv? Víte, že jsou i jiné alternativní možnosti, jak si zlepšit pleť nebo zabránit otěhotnění, bez zátěže na vaše tělo i psychiku?

Co vše dělá hormonální antikoncepce s organismem ženy

V životě je bohužel něco za něco. Léky mají i své vedlejší účinky. Žena sice neotěhotní z 99%, ale otázkou je, co za to? Vždy je lepší vše moudře zvážit, než začnete užívat něco, co vám může hodně uškodit. V dnešní době je hormonální antikoncepce z nejčastějších příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy. Dochází bohužel i k problémům srážení krve (trombózy a embolie). Po vysazení antikoncepce nepřichází často menstruace, což je způsobeno tím, že krev vyschla, zadrhává se a špatně se sráží. Podle východní medicíny každá hormonální antikoncepce oslabuje energii ledvin a kvalitu krve v játrech a v děloze. Když ubude krev v děloze, nemůže být ani ve štítné žláze. U žen, které užívají antikoncepci, se vyskytují nemoci se štítnou žlázou, neboť vaječníky,  děloha a štítná žláza jsou jako spojené nádoby. Představte si ledviny jako akvárium, které má jen malý filtr na čištění vody, a vy do této nádoby přihazujete kromě nepřirozeného množství hormonů taky různé chemie typu emulgátorů, stabilizátorů, aromatizátorů a konzervantů. Filtr v akváriu nebude stíhat čistit tuto vodu, která bude kalná a znečištěná. A tato čistá voda později chybí i při početí dítěte, neboť tohle kalné akvárium může být jako příčina neplodnosti. Ledviny nemají sílu přirozeně čistit tuto zatíženou vodu.

Alternativní cesta – krásná pletˇ a snížení PMS (premenstruačního syndromu)

V dnešní moderní době máme možnost nahradit hormonální pilulky v případech nepravidelné menstruace, projevů premenstruačního syndromu (bolesti podbřišku, psychické a emoční výlevy) nebo regulovat mazové žlázy a potlačit projevy akné. Rostlinné látky – fytoestrogeny, které jsou příbuzné ženským hormonům, mají schopnost regulovat hormonální aktivity pokožky a sliznice. Například kombinace mateří kašičky a vitaminu B6 zároveň snižuje i únavu a vyčerpání. Výborné jsou včelí produkty od značky Sarapis. Co se týče bolestivé menstruace a emočních výlevů, mohu skvěle doporučit cvičení tantra jógy pro ženy a pravidelnou práci s pánevním dnem. Ty totiž harmonizují celé tělo a díky tomuto cvičení se do těla vyplavují ve větší míře i ženské hormony estrogeny, které jsou velice důležité pro ženu a její zdraví.

Alternativní cesta – být zdravě plodná a neotěhotnět

Možná jste slyšely o symptotermální metodě, kdy podle teploty a sledování svého děložního hlenu zjistíte, v kterém období svého cyklu se nacházíte. Z počátku se vám to může zdát složité, ale díky správným informacím o této metodě se lze vše naučit. Dále je dobré znát svůj měsíční menstruační cyklus, jaké fáze se střídají během měsíce, a vše si pečlivě zapisovat. Zde doporučuji články o menstruačním cyklu na našem webu.

Svobodná volba

Každá žena má možnost svobodné volby, zdali chce užívat hormonální antikoncepci, nebo zvolí přirozenou metodu. Když už nemůžete jinak, tak alespoň užívejte hormonální antikoncepci se zachováním pravidelné menstruace, bez hormonálního tělíska. Též je dobré předcházet oslabení krve,  je potřeba ji doplňovat stravou, například vejci, hovězím a kuřecím masem – nejlépe z domácího chovu. Pro vegetariánky-špenátem, mrkví, datlemi. Existuje i řada bylin, které zmírní vedlejší účinky hormonální antikoncepce. Na hormonální rovnováhu je skvělá Maca-peruánský ženšen, nebo Kozinec blanitý, Andělika čínská, Smetánka lékařská, Benedikt lékařský, Přeslička rolní, Máta peprná a Borůvka černá.

Je dobré nejdříve popřemýšlet o svém zdraví a zvážit žádoucí i nežádoucí účinky, než začnete brát hormonální antikoncepci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie