Jak posílit imunitu před zimou?

6. 10. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Kolektiv autoru

Máme tady podzim. Krásné roční období, kdy ještě nemrzneme, ale zároveň už se nepotíme ve vedrech, která byla v létě. Je to naopak období, kdy zažíváme tzv. babí léto a příjemné teploty. Ale právě v tomto období se nám teploty hodně střídají a lidé často podceňují své oblečení a také imunitu.

V podzimním období trpí mnoho z nás častým nachlazením, chřipkami nebo problémy s dýchacími cestami. Přitom stačí udělat pár kroků k tomu, aby byl náš organizmus vůči škodlivým virům okolí odolnější a uměl se onemocněním bránit.

Lidé s oslabenou imunitou jsou náchylnější k mnoha nemocem virového i bakteriálního původu a také k nejrůznějším zánětům. Přichází dlouhotrvající únava, přecházení nachlazení a začarovaný kruh, ze kterého se jen těžko dostáváme.

Pojďme se podívat na pár tipů, jak můžeme imunitu posílit ještě před zimou.

Zdravý životní styl je základ pro vaši imunitu

Správné a pravidelné stravování je základem pro váš zdravý imunitní systém. Není nic horšího, než když ráno odejdete do práce hladoví, poté si dáte dvě kávy, abyste se ,,nakopli”, na oběd si dáte něco, co se tváří, že je nejzdravější, v místní kantýně a poté, když přijdete unavení z práce domů, spořádáte téměř vše, co je v lednici. Kdyby to byly ještě kvalitní bílkoviny, dalo by se tam najít něco pozitivního, ale my většinou sáhneme po jednoduchém rafinovaném bílém cukru. Usínáme ,,nakopnutí”, ale ráno se budíme úplně bez energie. Váš organizmus trpí a s ním i imunitní systém. Proto dbejte na správnou životosprávu a udělejte si na jídlo čas. Jezte vědomě, bez spěchu. Vždyť tělo máme jen jedno a zdraví taky.

Hlídejte si dostatek vitaminů a minerálů

V létě se nám hlídají vitaminy snadněji, protože konzumujeme spoustu čerstvého ovoce a zeleniny a máme na ně v horkých letních měsících chuť. Je však důležité, abyste na podzim pokračovali ve zdravém stravování a nesklouzli k těžkým a nezdravým jídlům. A co nejvíce prospívá našemu imunitnímu systému?

  • citrusové plody – vypijte každé ráno sklenici vlažné vody s 1/2 vymačkaným grepem a citrónem a dostanete do sebe obrovský přísun vitaminu C
  • česnek – je už od pradávna považován za přírodní antibiotikum
  • kustovnice čínská neboli goji – je řazena mezi superpotravinu a obsahuje vysoké množství vitaminů
  • ořechy, luštěniny a listová zelenina – zinek, hořčík, vitamín E a D

Aktivně se hýbejte

Sport a aktivní životní styl jsou stejně důležité pro naši imunitu jako strava a v ní obsažené vitaminy. Pohyb patří k základům zdravého životního stylu. A na pohyb budete mít sílu, pokud si pohlídáte dva předchozí body. A neznamená to, že se musíte nutit do sportu nebo aktivit, které vám nevyhovují jen proto, že je to teď IN. Vyberte si svůj pohyb. I kdyby to mělo znamenat, že vystoupíte o dvě zastávky dříve do práce. Prodlužte své procházky se psem, zajděte si na jógu. Dělejte prostě to, co vás baví a naplňuje.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie