Jak zvládnout rozchod s přítelem?

13. 11. 2012 | Poradna | Lenka Černá

Zvládnout rozchod bez psychických následků, to není vůbec jednoduché. Je to období plné nepříjemných emocí, zklamání i nejistoty. Dnes vám na gauči poradíme, jak ustát rozchod.

Lenko, jak tedy zvládnout úplně prvotní psychický nápor spojený s rozchodem?

Ten moment, kdy se s partnerem (v lepším případě) dohodneme na rozchodu, není vůbec jednoduchý. Proto, pokud se na něj můžete připravit, určitě si připravte “evakuační plán” a dopředu si řekněte, co budete následující hodiny a dny dělat. Zároveň čtenářům nedoporučuji se rozcházet v době Vánoc, svátků nebo narozenin. Tyto dny se vám totiž doživotně spojí s nepříjemnou událostí a budete na ni vzpomínat vždy právě v době, kdy byste měli slavit.

A co dělat v momentě, kdy jsem já ten aktivní v rozchodu a partner či partnerka se mi hroutí, prosí a nechce přijmout rozchod?

Je dobré oznámení rozchodu dělat mimo náš domov, ideálně v restauraci nebo kavárně. Prostředí, kde jsou lidé, nás totiž donutí ovládat naše emoce a máme také možnost schůzku ukončit. Zároveň je dobré být v rozhodnutí pevný, jinak nám hrozí přehodnocení situace v emočním rozpoložení. Čtenářům bych také doporučila nesnažit se dlouhosáhle obhajovat a vysvětlovat. Je totiž dost pravděpodobné, že v této situaci druhý naše rozhodnutí nepochopí a bude schopen jej přijmout až o několik dní později.

Existuje nějaký praktický návod, jak přežít první dny po rozchodu?

Pokud máte možnost, odstěhujte se od partnera či partnerky. Pokud se vám to nepodaří, dohodněte se na způsobu fungování do doby, než se odstěhujete. V následujících dnech jsou to přátelé, kteří vám mohou pomoci. Jděte mezi lidi a dovolte si být otravní. Věřím, že od toho tu pro vás jsou, aby vás podpořili a vyslechli. Nesnažte se životní situaci řešit přemírou alkoholu a jinými extrémy. Zaměřte se na to, abyste dny v rámci možností přežili a koukejte do budoucnosti. Berte celý rozchod a konec vztahu jako životní výzvu. Když nyní zapracujete na sobě a své psychice, můžete se mít za půl roku skvěle a najít si partnera, který bude odpovídat vašim představám.

Trápíte se rozchodem a nevíte jak se cítit lépe? Poraďte se s naším týmem koučů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie