Jaké vlastnosti mají a co prožívají singles?

24. 7. 2013 | Poradna | Lenka Černá

Přečtěte si kráký rozhovor s Lenkou Černou o tom, jaký typ lidí inklinuje k samotářství, co nejvíce singles trápí a jak je možné samotu ukončit.

Dá se říci, že určitý typ lidí inklinuje k tomu být single? Jaké vlastnosti toto předurčují? 

První skupinou jsou lidé, kteří měli negativní zkušenosti v oblasti partnerských vztahů a samota je pro ně obranným mechanismem. Bohužel však dlouhodobým i v době, kdy si již vztah chtějí najít. Jedná se o podvědomou reakci naší psychiky, která nám poté brání si někoho najít. Pokud bych to řekla hodně nadlehčeně, druhá strana z nás nevědomky vycítí, že se vztahu bojíme a je pro nás zdrojem nepříjemného.

Druhou skupinou jsou lidé, kteří si v dětství prožívali nepříjemné emoce s mámou anebo tátou. V tento moment nás také psychika podvědomně blokuje od negativních emocí spojených s láskou a partnerstvím. Jde totiž o to, že většinu emocí, které si prožíváme s rodiči, máme poté tendenci prožívat i v partnerském vztahu. Pokud jsme tedy měli despotického otce, který byl zdrojem nepříjemného, přepisuje se tento emoční stav i na partnera.

Třetí skupinou jsou lidé, kteří jsou dezorientovaní sami v sobě a nejsou schopni si ani specifikovat, jaké partnery vlastně chtějí. A tak raději dobrovolně zůstávají sami a snaží se pracovat na sobě. Až poté do nějakého vztahu jdou. Toto je však nejméně početná skupina.

S jakými problémy se singles potýkají? 

Single většinou mají pocity samoty, i když jsou ve společnosti. Samozřejmě trpí v době vánoc, svátků i v neděli a o víkendech, kdy jejich přátelé tráví čas s rodinou nebo partnery.

Dále prožívají určitý stud za to, že jsou single, před rodinou a přáteli, kteří již rodiny mají.

Mohou také trpět sníženým sebevědomím a neumí se přirozeně projevovat ve společnosti.

Single lidé se také při dlouhodobé samotě mají problém seznamovat přirozeně, protože za každou novou schůzkou vidí eventuální možnost vztahu a na výsledku moc lpí. A to druhá strana vycítí.

Setkala jste se s tím, že lidé, kteří byli dlouhodobě single si po letech šťastně nalezli partnera?

Ano, určitě a jedná se o velice častou práci, kterou se single dělám. Většinou s nimi pracuji primárně na ozdravení jejich osobnosti a navýšení sebevědomí. Poté pracujeme na kořenech jejich samoty, to znamená – zjišťujeme, proč jsou vlastně sami a jaké životní události je k tomu vedly. Ve finále si sepisujeme takzvanou objednávku životního partnera a vlastně si specifikujeme, jakého partnera chtějí.

Lidé, kteří jsou single, také učím větší přirozenosti, plynutí a nelpění na výsledku. Je to sice těžké a vyžaduje to intenzivní mentální trénink, avšak pokud se uvolní, má naše práce skvělé výsledky. Dostala jsem naštěstí již spoustu svatebních oznámení :-)

Jste single a chcete na sobě zapracovat? Vyzkoušejte náš koučinkový program „Uvolněte váš vztahový potenciál“ anebo přijďte na náš večerní workshop.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie