Jak je to doopravdy s tím pečivem?

24. 6. 2014 | Články a videa, Škola zdraví | Lucie Strachotova

Asi mi dáte za pravdu, že většina lidí české populace si bez pečiva neumí život představit. Snídáme čerstvé rohlíky nebo chleba se šunkou a sýrem, nejrůznější croissanty, koblížky a koláčky, když nestíháme oběd, přijde nám jako ideální varianta bageta se zeleninou, sýrem, případně s masem.

Napsala: Ing. Lucie Strachotová, kouč a výživový poradce

No a večer, když přijdeme utahaní z práce a nechce se nám vařit, opět se dorazíme pečivem. Čím dál častěji slýchám od lidí, že neví, co mají jíst, když chtějí zhubnout a zároveň by pečivo měli vynechat. Nebojte se, těch variant je opravdu spousta a napíšeme si o nich v dalším článku.

Je ale pravdou, že dodržování zásad zdravé výživy není vždy snadné, a když nám snahu ještě komplikují vypečení výrobci pečiva a reklamy, člověk neví, čemu má věřit. Z pečiva se stal business, ale jak to s ním doopravdy je?

Největší zlo

Největším zlem je rafinovaná bílá pšeničná mouka, která není obsažená jen v chlebu nebo rohlíku, ale bohužel i v nejrůznějších bagetách, houstičkách, pizze, buchtách, koláčích a dortech, v sušenkách, müsli nebo těstovinách.

Co obsahuje pšeničná mouka?

Celé pšeničné zrno a výrobky z něj obsahují mnoho minerálních látek, vitamínů a cenných olejů. Významný je také obsah manganu, hořčíku a vlákniny. Pšeničný klíček a otruby se považují za výživově nejhodnotnější a nejzdravější část pšeničného zrna. Obojí je však při průmyslovém zpracování odstraněno a v bílé mouce se tudíž nenacházejí. Rafinovaná bílá mouka proto obsahuje až o 80% méně živin a o 90% méně vlákniny než mouka celozrnná. Na organismus působí tak, že ho překyseluje a zahleňuje.

Pšenice a štíhlá linie

Pšenice v podobě zrna, čerstvé celozrnné mouky a výrobky z ní podporuje růst, zvyšování hmotnosti a tvorbu tukové tkáně, proto by ji měli omezovat lidé trpící nadváhou. O to hůře je na tom bílá rafinovaná mouka, která špatně štěpí škrob a evokuje další hlad. Člověk se cítí zasycený jen na chvíli a velice rychle sáhne po dalším jídle. Nejhorší variantou zůstává, když si dá člověk pečivo navečer. Věřte mi, že takhle štíhlé bříško a křivky nebudete mít nikdy.

Tmavé není vždy celozrnné

Tmavé pečivo opravdu není vždy celozrnné. V obchodech a supermarketech, kde máme neskutečné množství výběru pečiva, je někdy těžké rozeznat, které je pro nás to správné. Nabízí se jasná odpověď: Čím je pečivo tmavší, tím je to lepší. Láká nás ta nejtmavší barva produktu a my máme pocit, že svému tělu dáváme to nejlepší. Je to však katastrofální omyl. Jedná se často pouze o dobarvení bílé mouky např. karamelem. Pokud si tedy opravdu svůj život nedovedete bez pečiva představit, vybírejte si zásadně žitné a celozrnné produkty.

Na co si dát opravdu POZOR!

Bílá pšeničná mouka se za poslední desítky let stala tak rozšířenou a používanou potravinou, že se čím dál častěji objevuje na seznamu alergenů. Jíme jí tolik, že i ze zdravotního hlediska každému z nás pomůže, když její konzumaci omezíme. Především lidé, kteří ji mají obsaženou ve svém jídelníčku i 3 krát denně, což vůbec není výjimkou, spíše naopak. Pšenice obsahuje lepek a jeho trávení dělá spoustě lidem potíže. Lepek potom funguje jako nervový jed a může způsobovat psychickou labilitu, úzkosti, zhoršenou funkci ledvin, migrény apod.

Pokud vám dlouhodobě není dobře, cítíte se často nafouknutí, bojujete s nervy, psychickým vypětím a nadváhou, zkuste alespoň na měsíc produkty obsahující pšenici a lepek vynechat a uvidíte, jestli se vám stav zlepší. Mně to zaručeně pomohlo :).

Máte pocit, že to sami nezvládnete? Neváhejte mě kontaktovat a já vám v cestě za změnou životního stylu ráda pomohu.

Přečtěte si také: Kaše nejen pro zdraví, ale i pro duši

  Zbavte se konečně té pneumatiky

Přijďte na naše akce a workshopy: akce Školy pro ženy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie