Nejčastější chyby při hubnutí

19. 8. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Kolektiv autoru

Máte před sebou desátý pokus o dietu, ale nechce se vám do toho, protože těch devět předchozích dopadlo vždy úplně stejně? Možná je čas zamyslet se nad tím, že dieta není úplně to správné řešení.

Tou zcela největší a nejzásadnější chybou je právě slovo DIETA. Představujeme si pod tím, že zase pár týdnů budeme trpět hlady, budeme muset jíst potraviny, které nám až tak nechutnají a vlastně hned na začátku se nemůžeme dočkat toho, až si po pár shozených kilogramech dáme naši oblíbenou svíčkovou nebo kyblík zmrzliny.

Je třeba si však uvědomit, že tímhle dosáhneme jen pořád obávaného JOJO efektu a po pár letech zjistíme, že místo toho, abychom dosáhli vysněné postavy, máme zase o pár kilo navíc.

Změňte svůj životní styl

Pravidlo číslo 1, které je zároveň nejdůležitější. Žádné diety, ale jediný úspěch je změna našeho životního stylu.

Před tímto rozhodnutím by jste si však měli položit otázku, proč vlastně chcete zhubnout. Jestli je to kvůli partnera, kterému se chcete více líbit, kvůli spolužákům ve škole nebo chcete jen zhubnout do léta do plavek, není to ideální řešení.

Pamatujte si, že hubnete především pro sebe. Pro lepší pocit, vyšší sebevědomí a hlavně pro své zdraví.

Používejte selský rozum a vnímejte potřeby svého těla

Hubnutí je především záležitostí naší mysli. Paradoxně to neznamená, že na jídlo budeme neustále myslet. Nejdůležitější je uvědomit si, proč vlastně chceme zhubnout. A je-li naším cílem zhubnout natrvalo, musíme začít v hlavě.

Když budete na jídlo myslet neustále, od snídaně počítat minuty, kdy si dáte svačinu, poté oběd, několikrát denně se vážit a být nervózní z každého sousta, které sníte nad plán, dojde to pouze k vyčerpání a je jen otázkou času, kdy se vrhnete na tabulku vaší oblíbené čokolády nebo vybílíte celou ledničku.

Řiďte se tedy každodenním pocitem, a pokud máte velkou snídani nebo snídáte ten den později, není nutné dodržet 5-6 porcí denně. Nezapomeňte vnímat své tělo.

Zbrklost a extrémní očekávání

Určitě se to každému z nás alespoň jednou stalo. Přijde euforie, že chceme zhubnout a začneme s tím hned teď. V supermarketu nakoupíme plný košík ovoce, zeleniny, výrobků označených light, poté zajdeme do nejbližší posilovny a zaplatíme si měsíční permanentku. Prvních pár dní to vydržíme, jíme dietně a v posilovně strávíme několik hodin. Poté ale padneme vyčerpáním s tabulkou čokolády a miskou chipsů u televize a řekneme si, že na to prostě nemáme.

Lepší než tohle chvilkové nadšení je stanovit si reálný a jasný cíl, kdy si na všechno budeme zvykat postupně. A také nic nevzdávat, když po týdnu nemáme alespoň 3 kila dole.

Nezapomeňte, že rychlé diety jsou jen synonymem jojo efektu a ten přece nikdo nechce.

Nejhorší jsou věty typu: od zítřka

Naopak další velkou chybou jsou věty typu: od zítřka nebo od pondělí. Tyhle věty jednoduše neplatí. Ale pokud jste si tohle předsevzala, připomeňte si druhý den větu: ,,Dnešek je tím zítřkem, o kterém jsem včera mluvila“. Dává to smysl, že ano?

Zbavte se špatných návyků

Taky to znáte? Přijdete večer po práci unavení domů, pustíte si televizi a začne vás honit mlsná. Rozbalíte si čokoládu, balíček slaných oříšků a potom se divíte, že váha nejde dolů. Vždyť jste celý den jedli zdravě. Zkuste se postupně zbavit těchto špatných návyků a místo televize si otevřít třeba knihu. Slané oříšky vyměnit za natural a mléčnou čokoládu kouskem 85% hořké. Určitě se vám to postupně podaří.

Zkuste vynechat nebo alespoň omezit pečivo na minimum

Bílé pečivo je zabiják všech diet. Je to potravina s vysokým glykemickým indexem. Obsahuje málo vlákniny a vyšší podíl jednoduchých sacharidů. Tyto sacharidy se snadno dostávají do krve a to má za následek kolísání hladiny cukru v krvi a následuje opět brzy hlad. Tělo si přebytečné sacharidy ukládá do zásob a ty se mění na tuky. Takže jestli chceme zhubnout, bílé pečivo nám k tomu rozhodně nepomůže.

Celozrné pečivo je oproti bílému rozhodně zdravější. Obsahuje komplexní sacharidy s vyšším obsahem vlákniny, která je důležitá nejen pro střeva, ale také snižuje jinak celkem vysoký GI chleba a pečiva obecně. Energetická hodnota celozrnného a bílého pečiva je však skoro stejná. Proto vyzkoušejte omezit pečivo na minimum a uvidíte, jaké to s vaším tělem udělá zázraky.

Nezapomínejte na pitný režim

Nedostatek pitného režimu může zpomalit metabolismus úplně stejně jako nedostatek jídla. A zpomalený metabolismus dostat zpátky do formy vyžaduje trpělivost a tvrdou dřinu.

Navíc když budete málo pít, dostaví se taky velmi brzy pocit hladu a únava. Takže dopřejte svému tělu i své mysli dostatek čisté vody, bylinných a zelených čajů a samozřejmě se zcela vyhýbejte sladkým limonádám, džusům nebo alkoholu. V těchto nápojích přijímáme zbytečně velké množství energie a hlavně velké množství bílého rafinovaného cukru, který je nepřítelem všech snah o to, vypadat dobře.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie