Novoroční předsevzetí nebo změna životního stylu?

10. 1. 2016 | Škola zdraví | Kolektiv autoru

Vánoce a Silvestr jsou za námi. Čtrnáctidenní dovolená, návštěvy u rodiny, bujaré oslavy s přáteli. Cukroví už neleží na stole, bramborový salát a chlebíčky jsou snědené, vaječňák vypitý a my jsme si dali do nového roku opět spoustu předsevzetí.

Většina z nás si totiž neodpustí to voňavé cukroví, smaženého kapra nebo svařáček s kamarády. Ale po svátcích zjistíme, že máme nějaké to kilo nahoře, protože jsme se ani nestačili hýbat. A tak do nového roku vykročíme s představou, že kila půjdou rychle dolů, nasadíme nějakou drastickou dietu, koupíme si permanentku do fitka a do konce ledna, maximálně února, budeme štíhlí jako proutek.

Ale na tahle předsevzetí a krátkodobé cíle si dávejte pozor. Ono to totiž takto nefunguje a tak jednoduché to není. Při extrémní dietě se vystavujeme jo-jo efektu, kdy sice rychle zhubneme, ale jakmile se přestaneme hlídat, kila půjdou opět velmi rychle nahoru.

Důležité ale je, že jste nad tím vůbec začali uvažovat a začnete a chcete pro sebe něco dělat. Je však potřeba začít se změnami a s novým způsobem života postupně. Najít si svůj zdravý styl, ve kterém se budete cítit příjemně, a do starého se vám už nebude chtít vracet.

Přináším tedy pár rad a tipů, jak začít se změnou životního stylu a jak konečně zhubnout natrvalo.

1. Hubnutí začíná v hlavě

Je to opravdu jediná šance, jak konečně zatočit s přebytečnými kilogramy a zůstat navždy štíhlí. Pokud si my sami v hlavě neuvědomíme, že to děláme jen a jen pro sebe, proto abychom se cítili zdravější, krásnější, přitažlivější, s větším sebevědomím, nikdy to nedokážeme. Takže pryč s negativními myšlenkami a myslete jen na to, že jsme opravdu to, co jíme. A když budeme jíst zdravé, svěží potraviny, bez zbytečné chemie a bez špatného tuku a jedovatého bílého cukru, i my budeme svěží, zdraví a plní energie a chuti do života.

2. Neříkejte tomu dieta

Pod slovem dieta si totiž většina z nás představí, že zase pár týdnů budeme trpět hlady, nedáme si své oblíbené jídlo, budeme se muset mučit v posilovně a těšíme se jen na to, až dieta skončí a my budeme moct opět vyrazit s kamarádkou do oblíbené cukrárny nebo do restaurace na smažák. Tohle ale opravdu ne. Slovo dieta už nikdy nepoužijte a přečtěte si ještě jednou pořádně bod za prvé: Hubnutí začíná v hlavě! Změna musí být trvalá. Přece se nechcete vrátit ke svým starým zvykům a tento kolotoč opakovat několikrát do roka.

3. Začněte pozvolna

Pokud se do změny vašeho životního stylu vrhnete po hlavě a během týdne překopete všechny svoje návyky, moc dlouho to nevydržíte, to mi věřte. Velmi brzy budete ze všeho unavení a otrávení. Začněte tedy pomalu, postupně si vytvořte nové návyky a nechtějte zázraky na počkání. Ne nadarmo se říká, kdo si počká, ten se dočká.

4. Věnujte se sama sobě

Dát si den volna, zajít si do sauny, na masáž nebo na nějaký sport, přečíst si oblíbenou knihu. Každý relaxuje jinak a každý relax je důležitý. Vaše tělo i mysl načerpají novou energii a vy budete mít chuť pustit se do nových věcí, utříbíte si myšlenky, dáte se do pohody a vaše váha půjde dolů. Když je člověk v pohodě, umí sám sebe hýčkat a vážit si sám sebe, dokáže nemožné, a i to hubnutí jde potom samo.

5. Vsaďte na zeleninu a ovoce

V našem jídelníčku by ovoce a zelenina neměli dennodenně chybět. Dodávají tělu vitamíny, minerální látky a antioxidanty a navíc to jsou potraviny zásadotvorné. V dnešní době, kdy je většina lidí překyselených, je to nejzdravější varianta, jak vyrovnat PH v našem těle. Vsaďte ovšem na sezónní potraviny a zbytečně nejezte rajčata nebo jahody v zimě. Akorát vám to zkazí chuť.

6. Vyzkoušejte nové chutě

Problémem většiny lidí je, že jedí pořád ta stejná jídla dokola. Jídelníček je jednotvárný, naše tělo si na stejné chutě zvykne, vytvoří si návyk a v nejhorším případě se nám na určité potraviny vytvoří alergie. Proto zkoušejte nové chutě, obměňujte suroviny při vaření a hlavně vše dělejte s radostí a s úsměvem na tváři.

Cítíte, že s psychikou při hubnutí potřebujete pomoci? Neváhejte se obrátit na náš tým odborníků.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie