O menstruaci trochu jinak

20. 6. 2013 | Škola zdraví | Redakce

Menstruace je pro většinu žen obdobím bolesti prsou a podbřišku, nepříjemných pocitů a neschopnosti racionálně myslet. Pro některé ženy je menstruační bolest natolik silná, že je na pár dní vyřadí z běžného života.

Nicméně je zde i skupina žen, které se navrátily ke kořenům chápání ženského cyklu, a období menstruace si dokonce užívají.

Od žen ze svého okolí často slýchávám: „Ti muži se ale mají. Nemají menstruaci, nic je nebolí a přemýšlí jim to pořád stejně.“ Ano, muži jsou oproti nám ženám lineární, ale nejsem si zcela jistá, jestli je to výhoda. Pokud přijmeme cykličnost, která je ženám od pradávna vlastní, a naučíme se s ní pracovat v běžném životě, můžeme si v mnohém ulehčit, a využít tak své jedinečné tvořivé energie.

Premenstruační syndrom

V průběhu ženského cyklu, který trvá přibližně 28 dní, se ženám mění emoční prožívání, tvořivost, schopnost logického uvažování, chutě, vztah k sexualitě i fyzická stránka. Ženský cyklus lze rozdělit do čtyř fází – preovulační, ovulační, premenstruační a menstruační. Každá žena prožívá premenstruační symptomy odlišně, od bolesti zad, citlivosti a zvětšení prsou, zadržování vody v těle přes podrážděnost, nebo dokonce deprese. Uvedené projevy je možné zmírnit pomocí vitaminových či minerálních doplňků, neřeší to však příčinu vzniku takových symptomů. Pokud žena přijme svůj přirozený cyklus se všemi změnami, které k němu patří, může ve svém cyklu opět nastolit rovnováhu. 

Fáze cyklu

Ve fázi menstruace, kterou můžeme připodobnit kalendářně k zimnímu období, má žena tendenci stáhnout se do sebe, dát přednost své intuici a vědomě se spojit se svým tělem. Tvořivé energie jsou v této fázi nejsilnější a namísto miminka se „rodí“ nové myšlenky a vize. V současném mužském (a tedy lineárním) světě je těžké udělat si prostor a čas v době menstruace tak, abychom se zastavily, načerpaly dostatek sil a vnímaly své ženství. Díky tomu nám však před příchodem další menstruace dojde energie, což způsobuje ony premenstruační symptomy. Pokud je to jen trochu možné, dělejte v době menstruace jen nezbytně nutné práce a úkoly a přesuňte si práci a rodinné starosti na dobu preovulační.

V preovulační fázi máme jako ženy nejvíce fyzické a dynamické energie. Zvládáme tři věci najednou a není to pro nás problém. Z hlediska managementu je v tuto chvíli vhodné plánovat projekty. Z hlediska ročních období nám tato fáze symbolizuje jaro, plné síly, probuzení po dlouhé zimě, plné poupat a květů.

V ovulační fázi pak převažují mateřské a pečovatelské energie. Nejvhodnější je toto období pro realizaci projektů a z hlediska ročního období se jedná o léto. Ženy jako květiny vábí mužské protějšky, a tak máme náladu vzít si sukni a hluboký výstřih.

V podzimní fázi neboli premenstruační nám již ubývají fyzické síly a přesouvají se do roviny mentální. V této době můžeme dosavadní projekty a realizace zhodnotit a udělat hloubkovou analýzu. Vnímáme svou realitu a porovnáváme ji se svými sny, máme potřebu učinit změny. Nejlépe nám půjde vyházet staré věci ze skříní a udělat hloubkový pořádek.

Začátek menstruace

Mladé dívky dnes začínají menstruovat přibližně kolem dvanáctého roku. Počátek menstruace mají často spojený s nepříjemným zážitkem, kdy jim např. ve škole krvavý flek na kalhotách přivodí posměch spolužáků. Tehdy většinou získáváme negativní vztah k menstruaci, kterou vnímáme jako nutné zlo a stydíme se za ni. Pokud navíc dcera vidí bolestí se svíjející maminku, emočně cyklus přijímá jako nutné utrpení. Školy i maminky pak často dcerám vysvětlí jen základní biologickou funkci menstruace. K menstruaci však náleží i kromě biologických projevů pravidelného krvácení také změna myšlenek, pocitů a emocí, které jsou ženám vlastní.

Připravte svou dceru

Vaše dcera se stává ženou? Připravte ji na to a vysvětlete jí vše ohledně cyklu. Povězte jí, že změna nálad je v menstruačním období přirozená, že budou přicházet dny, ve kterých se bude cítit fyzicky silná, a také dny, kdy bude potřebovat víc spát a racionalitu vypustit. Podělte se s dcerou o své zkušenosti s cyklem, případně otevřete diskuzi na toto téma i s dalšími ženami. Vaše dcera tak uvidí, že každá žena si prochází určitými fázemi se změnou emocí, což jí pomůže vše dříve pochopit a ukotvit.

Nezapomeňte na chlapce

Obrovský význam má rovněž seznámení chlapců s menstruačním cyklem. Budeme-li jako matky předávat takové informace mužům, naučí se mít ženství a jeho schopnosti v úctě.

Uvědomte si, že tak jako cyklus ovlivňuje prostřednictvím hormonů naše emoce a přemýšlení, stejně tak ovlivňuje naše smýšlení a emoce náš cyklus. Stres, vypětí a sebe nepřijetí se nám samozřejmě do délky a bolesti menstruace mohou odrazit. Pokud přijmeme náš cyklus zcela vědomě a vyvarujeme se stresovým faktorům, jsme schopné vrátit do svého života rovnováhu.

2 komentáře: “O menstruaci trochu jinak”

  1. Opravdu po dlouhé době velmi pěkně zpracovaný článek, který má přirozenost i logiku v rovnováze. Doporučuji přečíst všem, kteří žijí „přirozeným“ způsobem života a umí v životě využívat vše, co nám život dává. l to, co obecně vnímáme jako negativní, má své pozitivní stránky. Kdo to ví, tak se celý život „veze“ na příjemné vlně a vše negativní ho nemůže ovlivnit. Tento článek to dokazuje na „běžné“ záležitosti, jako je menstruace ženy. Opravdu moc krásné a chci autorce moc poděkovat i za nás „pány“ :)

  2. Roman napsal:

    Vážené dámy,

    sdělím vám tajemství-muži mají stejé cykly jako vy!
    sám osobně jsme to vyzkoušel- prostě a jednoduše-byljsem pár let bez sexu a ani jsem tomu nepomáhal svoji věrnou pravou rukou.-)

    a kupodivu..měl jsem stejné cykly jako vy- tedy cca 21 a 28 dní- kdy ze mně dozrálé semeno ocdcházelo spontáně- takže to je to tajemství- muži i ženy se řídí stejnými cykly:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie