Jak překonat strach z profesní změny?

1. 11. 2013 | Články a videa, Škola byznysu | Lenka Černá

Sedíte v jedné práci několik let a přitom vás nebaví? Nemáte odvahu změnit práci nebo začít podnikat? Strach je nejčastější emoce, která nás provází každý den. Právě díky strachu se neumíme hnout z místa, ukončit nefungující vztah anebo začít hubnout. Pojďme jej dnes porazit krok za krokem.

Napsala: Lenka Černá 

Co je to vlastně strach? 

Je to nejčastější emoce, která nás ovládá v našem chování a jednání. Produkuje ji náš mozek, který tuto emoci využívá pro naši ochranu. Zní to zvláštně? Doopravdy je tomu tak! Lidská psychika je uzpůsobená tomu, aby zabránila možné bolesti v naší budoucnosti. Změna práce vám logicky může přinést určitá nebezpečí, ve formě ztráty financí nebo životní pohody. Proto vás psychika chrání od změny a možné bolesti. Nevýhoda je v tom, že je náš mozek schopen přemýšlet v krátkodobém horizontu, nikoliv dlouhodobém. Proto je zapotřebí strachy ovládnout a naučit se s nimi pracovat. Navíc, strach je většinou průvodce negativního emočního naprogramování, které nosíme v našem podvědomí a ani o něm nevíme. Více o Emočních rovnicích se dočtete na www.emocni-rovnice.com

Jak tedy strach překonat?

Pokud budete brát v potaz, že emoce strachu je pouhou chemickou reakcí našeho mozku, můžete sami k sobě přistupovat tak trochu jako k “robotovi”. Já sama jsem začala mé strachy z profesní změny a rozvoje byznysu řešit následujícím způsobem:

Napište si váš katastrofický scénář – co se vám v nejhorším případě může stát, když změníte profesi nebo se pustíte do podnikání? Velice pravděpodobně zjistíte, že toho zase tolik není.

Napište si, jak dlouho jste schopni vyžít z vašich finančních zásob – berte v potaz to, že si nebudete vyhazovat z kopýtka tak, jako nyní, a své finanční náklady snížíte na maximum. Najednou jde vyžít i s malou částkou peněz, že?

Představte si sami sebe, až vám bude 70 let – co si budete v tento životní okamžik říkat? Budete litovat toho, že jste to tenkrát nezkusili? Velice pravděpodobně ano! Nikomu z vás bych tento životní moment nepřála zažít.

Uvědomte si, že v životě nemáte co ztratit – já osobně jsem si řekla, že život je buď dobrodružství, nebo jej nemá smysl žít. Pokud mám být morbidní, stejně všichni skončíme stejně, není to pravda? Proč jej tedy neprožít podle svých představ a osvobodit se?

 

Jak eliminovat ztráty při změně profese? 

Ano, je skvělé začít něco nového nebo změnit práci. Pokud však chcete být ve změně úspěšní a nelitovat vaší změny, bude to chtít na sobě zapracovat. A tak vám nezbývá nic jiného, než vzdělávání se a učení novému. Napište si seznam dovedností a schopností, na kterých potřebujete zapracovat. Vyhledejte si kurzy, které vám pomohou se zdokonalit ve vašem oboru nebo schopnostech. A pokud si nevíte rady s rozvojem nového byznysu, zkuste přijít na můj workshop “7 zlatých pravidel úspěchu”, který vám může určitě pomoci :-)

Neumíte si se strachem poradit a chtěli byste odstranit negativní emoční naprogramování? Zkuste osobní koučink  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie