Přirozený porod jako dar pro společnost: Část II. – přijetí role matky

30. 6. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Jana Zittová

Jste připravená na roli matky? Dokážete dát své potřeby stranou a upřednostnit jen potřeby dítěte, nebo bojujete a berete roli matky jako zátěž, která vám bere svobodu? Porod má i společenský dopad v tom smyslu, že míra spokojenosti ženy s porodní zkušeností se odráží na její schopnosti být matkou a vytvořit pro dítě i rodinu zdravé prostředí.

Napsala: Bc. Jana Zittová

Ve své praxi se setkávám s vnitřním bojem u žen, které jsou v očekávání. Často od žen slýchám: „A co když ztratím samu sebe?“

Jste připravená na roli matky? Dokážete dát své potřeby stranou a upřednostnit jen potřeby dítěte, nebo bojujete a berete roli matky jako zátěž, která vám bere svobodu? Porod má i společenský dopad v tom smyslu, že míra spokojenosti ženy s porodní zkušeností se odráží na její schopnosti být matkou a vytvořit pro dítě i rodinu zdravé prostředí. Ve své praxi se setkávám s vnitřním bojem u žen, které jsou v očekávání. Často od žen slýchám: „A co když ztratím samu sebe?“

Totální změna

Zejména pro ženy, které dosáhly vysokého společenského postavení a naučily se plně spoléhat samy na sebe, může být přijetí role matky nepřijatelné. Vyplývá z toho závislost na někom jiném a přijetí zodpovědnosti za dítě. Pokud je to pro vás nové, je to krok do neznáma. Ano, prvních šest týdnů péče o novorozence je něco nového a jako čerstvá matka se můžete cítit zranitelná. Je to radikální změna, která se týká jak matky a otce, tak jejich nejbližších. To, jak žena přijme svoji novou roli matky, záleží na její osobnosti, původní socializaci, věku, vyzrálosti, připravenosti a kvalitě vztahu s partnerem. A samozřejmě jestli je dítě plánované. Nejzásadnější je změna nové identity jako role matky, kterou žena musí přijmout. Role matky je stav přirozeného životního cyklu, uzavření jedné životní etapy a nástupu nové. Pro některé svobodomyslné ženy to může být ze začátku boj. Zkuste si uvědomit, že je to nejdůležitější role ve společnosti, že vychováváte nový lidský život. To, jak se odevzdáte do „služby“, přijmete dar být matkou a dáte maximum svému dítěti, ovlivní celou společnost. Je to opravdu dar stát se matkou. Samozřejmě, jak jsem zmiňovala, přijetí této role není jen na samotné ženě, ale i na otci, který tvoří společně s matkou i dítětem novou rodinu.

Otevřít se podpoře ostatních

Podpora ostatních je velice důležitá. Během posledního desetiletí vzrostl výskyt poporodní deprese a právě podpora blízkých je velice důležitá pro matku. Zkušené matky již vědí, že potřeby se podřizují dítěti a někteří přátelé odcházejí, a někteří přicházejí. Proto je dobré otevřít se novým vztahům s jinými matkami a dětmi. Už před narozením můžete vyhledat těhotné ženy na předporodních kurzech a navazovat nová přátelství. Je to velmi povzbudivé, když máte možnost probrat s jinou matkou stejnou problematiku. Vše se pak může zdát snadnější i s přijetím nové role. V předporodních kurzech je prostor na sdílení před i po porodu pro nastávající rodiče. Má to blahodárné účinky na psychiku partnerů. Díky přijetí role matky si žena uspořádá priority, a tím si i uvědomuje zodpovědnost za miminko, které se vyvíjí v její děloze. Buďte trpělivé a odevzdejte se další důležité etapě (roli) na cestě k naplněnému ženství. Pokud se potýkáte s nepřijetím této role a potřebujete uvolnit tento tlak, který má negativní vliv na plod dítěte, tak se můžete objednat na individuální konzultaci se mnou.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie