Přirozený porod jako dar pro společnost – Část III. Lotosový porod

12. 7. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Jana Zittová

Víte, co je lotosový porod? Víte, že lotosový porod souvisí s placentou a je velice důležité právě placentě věnovat po porodu pozornost? Lotosově se rodí již v mnoha zemích, a to nejen doma, ale i v porodnicích. Stále však nejsme dostatečně informovaní o lotosovém porodu v porodnicích v ČR.

Napsala: Bc. Jana Zittová

Lotosový porod je postup, při kterém se pupeční šňůra nechává připojena k placentě, dokud se sama přirozeně neoddělí u pupíku. Obvykle se tak stane do tří až deseti dnů po porodu jako u přestřiženého pupečníku. Toto prodloužené spojení lze vnímat jako dobu přechodu, která dítěti umožňuje odpojit se od těla své matky pozvolně a nenásilně.

Dr. Sarah Buckleyová, Pregnancy magazine (Časopis o těhotenství), jaro 1998

Význam lotosového porodu

Lotosový porod je přirozený fyziologický postup, při kterém po porodu nedojde k odstřižení pupečníku a placenta zůstává u dítěte, dokud se sama neoddělí. Placenta je orgánem dítěte a je během celého těhotenství zodpovědná za zásobování, ochranu a funkci orgánů dítěte. Zajišťuje látkovou výměnu, produkuje významné hormony a chrání před škodlivinami a nemocemi. Dojde tak k přenosu skutečně všech potřebných látek, informací a životních energií. Plod díky tomu dozraje, zesílí a je zdravý. Posílí se imunitní systém dítěte, které není zbytečně traumatizované předčasným odstřižením, ale získá více potřebné životní síly a energie.

Placenta patří dítěti

Placenta vzniká ze spermie a vajíčka. Skrze lotosový porod se dítěti dostane z jeho placenty více krve a kyslíku potřebného především pro mozek. Je potvrzeno, že se i plíce plně a přirozeně rozbalí. Tím, že zůstane placenta propojena s čerstvě narozeným miminkem, tak „dotepe“ skrze pupeční šňůru vše potřebné, např. protilátky, minerály a bílkoviny, než v případě předčasného odstřižení pupečníku. Naši nejbližší živočišní příbuzní pupeční šňůru ve většině případů nepřekusují a čekají, až placenta odpadne. Placentě v historii naši předkové věnovali pozornost v mnoha směrech, zatímco v dnešní společnosti se bezmyšlenkovitě placenta likviduje. Placenta je velice důležitá a je nedílnou součástí dítěte. Je pochopitelné, že o odstřižení by měli rozhodovat rodiče dítěte. Uchovat placentu můžete například v textilních rouškách s přístupem vzduchu, aby mohla vysychat. Je možné ji konzervovat solí, bylinkami nebo oleji. K samotnému odloučení dochází mezi třetím až devátým dnem po narození dítěte.  Mnohé přírodní národy používaly placentu jako léčivý prostředek a existovaly různé zvyky, jak zvláštním uchováním placenty vést šťastný a spokojený život (více o tom v knize C. Enninga: „Léčivé prostředky z placenty“).

Naplnění nebo odloučení

Pro čerstvě narozené dítě je nejcitlivější nervová soustava. Umožňuje dítěti prožívat čistou radost a extatické stavy při spojení s matkou nebo pocit odloučení a samoty. Je potřeba si uvědomit, že tato obrovská citlivost naší nervové soustavy je velice zranitelná. Možná právě zde může vznikat hlavní příčina toho, proč se většina lidí po většinu svého života cítí zraněná, odloučená nebo osamocená. Díky lotosovému porodu se může posílit budoucí generace. Je prokázané, že děti, které jsou lotosově narozené, jsou psychicky i fyzicky zdravější a odolnější a prožívají pocity naplněného života. Je jen na nás, jestli budeme placentu odsuzovat, ignorovat a brát jako odpad, nebo ji dokážeme přijmout a akceptovat jako dočasnou součást dítěte. Chtěla jsem přispět k dalšímu zamyšlení, abychom si uvědomili, že jen my rodiče můžeme dát dítěti to, co mu přirozeně náleží.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie