Jak se zbavit strachu – II. díl

12. 7. 2014 | Články a videa, Škola zdraví | Barbora Sedláková

V minulém díle jsme se již seznámili s původem a účelem strachu v našich životech. Řekli jsme si, jak nám pomáhá a jaké potíže nám naopak způsobuje, pokud je příliš intenzivní nebo trvá-li příliš dlouho.

Napsala: Barbora Sedláková

Naučili jsme se hledat kořeny strachu v našem podvědomí. Především jsme si ale ujasnili, že se proti němu můžeme postavit a nedovolit mu ničit nám hezké chvíle.

Víme už, odkud náš strach pochází, co se za ním skrývá, i to, že se ho můžeme zbavit. Jak ale na to? Existuje mnoho cvičení, které vám se strachem pomohou zatočit. Mezi nejjednodušší patří následující:

 Představte si nejlepší a nejhorší možný scénář v dané situaci

Pokud se právě něčeho obáváte, nejspíš se vám hlavou honí spousty negativních scénářů. Myšlenka navazuje na myšlenku a vy už máte zcela jasnou představu o tom, jak nejhůře může daná situace dopadnout. Zkuste si ale s pocity trochu pohrát. Ať už té představě sami věříte, nebo ne, zkuste si představit výsledek téže situace, kdyby vše probíhalo pravým opakem, než kterého se obáváte. Nebuďte troškaři. Vysněte si dokonalý, barvitý a šťastný příběh. Pokud se jedná o negativum, na vaší fantazii přeci také nešetříte.

Obě varianty si vypište, a až budete trochu klidnější, obě si je znovu prohlédněte. Zřejmě vám dojde, že obě dvě jsou stejně absurdní, zároveň ale stejně dobře možné. Už jen uvědomění si příčiny vám uleví. Odpověď můžete zároveň využít při práci s terapeutem či koučem a negativní emoční rovnice otočit ve váš prospěch.

Oddalte svůj zoom

Ve chvíli, kdy prožíváme úzkost a strach, naše emoce nás úplně pohlcují a nedovolí nám rozumně myslet. Problém se nám zdá být fatální a někdy si říkáme, že znamená snad konec světa. Na událost se díváme hodně detailně a hodně z blízka. Potom se nám zdá být samozřejmě obrovský. Představte si na chvilku, že se na váš život díváte hledáčkem objektivu foťáku. Právě teď máte na problém ve svém životě maximální zoom. Zkuste si tedy zazoomování trochu oddálit. Jak podstatná je tato událost opravdu z hlediska celého roku, desetiletí, celého vašeho života? Nejspíš zjistíte, že zas takovou důležitost nemá a že se trápíte zbytečně moc.

Oprostěte se od závislosti na názoru druhých

Jednou z našich nejčastějších obav je obava z toho, co si o nás druzí pomyslí. Jak se na nás asi budou dívat, pokud selžeme, jak se k naší případné chybě postaví naše rodina, přátelé, nadřízení a další lidé z našeho okolí. Vím, bude to možná znít drsně, ale buďme k sobě upřímní. Nikdo jiný na tomto světě se o nás samotné nikdy nebude zajímat tolik, jako se zajímáme o sebe my sami. Samozřejmě našim blízkým na nás rozhodně záleží. Nikdy nás ale nebudou pozorovat tolik, jak se toho my bojíme. Zároveň jsou k nám lidé v našem okolí často mnohem menším kritikem než my k sobě samým. Pokud vás přesto neustále tíží přemýtání o tom, co si asi váš blízký nebo nadřízený myslí, přestaňte přemýtat a raději se dotyčné osoby rovnou zeptejte. Otevřete tak prostor upřímnému rozhovoru, který pročistí atmosféru a vám uleví od tíživé nejistoty.

Soustřeďte se pouze na tady a teď

I když vám to zprvu půjde stěží, snažte se aspoň pár minut každý den soustředit na prožívání okamžiku tady a teď. Nevzpomínejte, nepřemýšlejte o budoucnosti, jen vnímejte své tělo a dění kolem sebe. Zapojte všech 5 smyslů a pozorujte. Uvědomte si, že jste neustále součástí něčeho nekonečně krásného. Opravdu vám něco chybí právě teď? Pokud je pro vás toto cvičení na začátek moc těžké, zkuste se po dobu těchto pár minut soustředit aspoň na váš dech. Dech se vám automaticky zpomalí, a vy se tak příjemně vycentrujete a uvolníte.

Meditujte, choďte do přírody a sportujte

Strach způsobuje vnitřní ztuhnutí a napětí. Zkuste ho proto uvolnit a rozhýbat. Meditujte, choďte do přírody, sportujte, malujte nebo si pusťte veselou písničku. Snažte se do svého života pravidelně začlenit aktivity, které milujete. Při jejich provádění zapomínáme na vnější svět a dáváme našemu tělu čas odpočinout si.

Promluvte si s někým, ke komu máte důvěru

Někdy ani není třeba slyšet objektivní názor jiného. Občas stačí, když se druhému jen vypovídáte. Abychom svůj strach popsali, musíme totiž zapojit logiku a upustit od soustředěnosti na emoce, abychom jimi druhého nepřehltili. Ať už vám poradí blízký nebo si povídáním vlastně poradíte sami, vždy se objeví nová možná cesta. Na problém se podíváte racionálnějšíma očima a logika, na rozdíl od emocí, hledá východiska.

Pozor jen na přílišnou závislost na druhé osobě. Ta by ve vás časem mohla naopak vyvolávat ještě horší pocit z toho, že bez druhého byste to vlastně sami vůbec nezvládli. Jenže vy to zvládnete. Pokud se bojíte někomu svěřit, může vám pomoci vypsat se ze strachu.

Postavení se strachu je zprvu sice dřina, odměnou vám ale bude pocit uvolnění, nové energie, obrovská odvaha a radost ze života.

Chcete na svém strachu zapracovat a zbavit se úzkostí? Můžete na tom zapracovat se mnou v rámci mého programu: Jak se zbavit strachu, úzkostí a uvolněte svůj vnitřní potenciál. 

Přečtěte si také:  Jak se zbavit strachu – I. díl 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie