Umění žít šťastně

26. 7. 2015 | Články a videa, Škola zdraví | Barbora Sedláková

Naučit se žít šťastný život? Jde to. Může se to zdát zvláštní, ale být šťastný je vlastně dovednost. Ano, je to dovednost, které se můžeme naučit. Není to pocit založený na vnějších okolnostech, na lidech kolem nás, na situacích, do kterých jsme se dostali. Je založen na našem vnitřním nastavení a my sami jsme jeho strůjci. To mi připomíná známé pořekadlo: „Každý svého štěstí strůjcem.“ Znáte ho?

Napsala: Barbora Sedláková

Stav flow aneb stav opravdového štěstí

Flow – jev nazvaný podle anglického slovíčka „tok“ nebo také „proudění“. Tok, kdy se totálně ponoříte do činnosti, kterou děláte. Vnímáte jen přítomné plynutí energie a na nic jiného nemyslíte. Tyto pocity zažíváte, děláte-li to, co se vám právě chce, to, co milujete, co vás baví, někdy to, co vám jde. Znáte to sami. Když se například pustíte do malování a po 5 hodinách si najednou uvědomíte, že jste celý čas nejedli, nepili, nemysleli na nic než na tvorbu. Nebo když jste s milovanou osobou a hodiny plynou jako minuty. Ano, někdy se to stává dokonce i v práci. Nikdy však při činnosti, do které nás právě někdo nutí. Proudění flow se často také říká stavu naprosto soustředěné motivace. Sama toto označení nemám moc ráda, protože flow považuji opravdu za tokovou, ne stavovou záležitost. Soustředěnost a motivace je ale nedílnou součástí těchto nádherných zážitků. Proč toto plynutí vlastně zmiňuji? Právě ve stavu flow člověk pociťuje štěstí. Nemusí se přitom jednat o hodiny tohoto proudění. Proč taky, když čas je v tomto prožitku tak nehmatatelný. Někdy postačí západ slunce, pohled na rozesmáté děti, zadívání se do očí milované osoby. Je to proudění, které tvoří tok našeho života.

Tolik o pocitech štěstí. Jak ale zajistit, abyste se šťastní cítili dlouhodobě? Abyste časem mohli upřímně říct, že žijete šťastný a naplněný život? Pomohou vám dvě jednoduchá cvičení.

cvičení: Zvědomte si své momenty flow

Víte už, jak tok štěstí vypadá. Vždy, když se do těchto chvil dostanete, řekněte si, že to je ono. Zvědomte si tento pocit. Klidně si v duchu řekněte: „Bože to je/byla krása. Teď se cítím/jsem se cítila šťastná.“ A podobně. Zažívejte zkrátka štěstí vědomě. Pocit štěstí navíc podpoříte, budete-li si všímat čím dál více detailů. Užívejte si přítomné proudění energie a hledejte v něm krásu. Co vám je na daném prožívání nejpříjemnější? Co se vám přesně líbí? Upozorněte na tento zážitek blízkého nebo sami sebe.

cvičení:Vracejte se ke svému pocitu štěstí

Každý večer před spaním se ke svým příjemným zážitkům vraťte. Vybavte si znovu proudění energie, které vás tolik potěšilo. Zrekapitulujte si své emoce, které jste cítili. Znovu si vybavte ten pocit. Uvědomte si tu úžasnou shodu okolností, že právě vy jste mohli v daný moment zažít právě to, co jste zažili. Jak vám byly okolnosti nakloněny. Jaké máte štěstí žít život, který žijete. Protože nikdo jiný na celém světě nemá možnost zažít to, co prožíváte, stejně jako vy. Už to samo o sobě je úžasné a unikátní. Štěstí navíc opravdu není jen stav, je to tok kolem vás a i vy jste schopni ho vnímat a užívat si ho. A přijdou-li těžké chvíle? I to se může stát. Vy ale nikdy nepřestávejte pamatovat na to, že štěstí máte vždy znovu na dosah ruky. Budete-li ho znovu potřebovat, prostě si ho chyťte. Opravdu. Zkuste to. Zkuste si teď, v tuto chvíli možná trochu pošetile, ale skutečně fyzicky chytit svoje štěstí.

Pokud je pocit štěstí a radosti to, co v životě hledáte, a můj článek vás zaujal, přijďte se dozvědět o prožívání radosti a lehkosti více na osobní konzultace se mnou nebo se dozvědět více o tom, jak si například plnit své cíle a sny, na workshopy, které pro mnohé z vás pravidelně pořádám.

Přiznám se, že při psaní tohoto článku, zažívám já svoje flow. Snad bude na výsledku poznat. A pokud ne? Nevadí. Já sama si ho ukládám do své mysli.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie