Žárlivost – proč vlastně vzniká a jak se jí zbavit?

26. 10. 2017 | Škola vztahů | Lenka Černá

Žárlivost je jako rakovina, postupně ale jistě vám ničí vztah. Já osobně žárlivost označuji za vztahového teroristu, kterého je potřeba ze vztahu zcela vymýtit. Se žárlivostí totiž váš vztah nebude nikdy spokojený a jeden z partnerů bude terorizován tím druhým.

Podívejme se dnes na žárlivost komplexně – tedy na její příčiny, jak se jí zbavit, jak komunikovat s žárlivým partnerem a podobně.

Napsala: Lenka Černá 

Příčiny žárlivosti:

V dětství jste neměli dostatek pozornosti od rodičů

Pokud na vás rodiče neměli dostatek času a místo hraní s vámi se věnovali jiným činnostem, pravděpodobně jste si jako děti „zadělali“ na budoucí žárlivé chování. Kvůli tomu, že utrpěli emoční újmu právě v oblasti dostatku zájmu, mohly se vám do vašeho podvědomí zapsat negativní Emoční rovnice typu:

Máma se mi nikdy pořádně nevěnuje

Mám nedostatek pozornosti

Jsem méně důležitý než ostatní

Máma může kdykoliv odejít

Táta se mnou není rád

Pokud se vám výše zmíněné zapsalo do emoční části vaší osobnosti, stejné emoční bolesti budete zažívat i v současnosti. V emočním jazyce je totiž vaše „matka“ váš „partner“. Abyste odstranili negativní emoční nastavení a zbavili se žárlivosti, musíte si odhalit a otočit své Emoční rovnice.

Měli jste náročný rozchod doprovázený nevěrou

V případě, že jste v minulosti zažili náročný rozchod či rozvod, který byl doprovázený nevěrou vašeho partnera, vaše důvěra vůči dalším vztahům jistě bude oslabená. Váš současný vztah tak bude doprovázen žárlivostí, jejímž základem bude strach ze ztráty vašeho partnera stejně, jako tomu bylo v minulosti. Jedinou možností, jak se žárlivosti v tomto případě zbavit, je postupné budování důvěry ve vztahu. Zároveň však nezapomeňte na své emoční nastavení, které bylo náročným rozchodem poznamenáno. Zapracujte na sobě se zkušeným koučem.

Jak se zbavit žárlivosti?

Jak jsem zmínila výše, někdy je těžké se žárlivosti zbavit, aniž byste přišli na její skutečné příčiny s koučem. Jistě vám s žárlivostí pomůže trpělivý a milující partner, avšak každý pohár trpělivosti jednou přeteče a vy riskujete, že jinak funkční vztah ztratíte. Žít se žárlivým partnerem totiž není žádný med a není příjemné neustále čelit obviněním, která jsou prakticky vždycky založená na imaginacích.

Jak poznat, že je moje žárlivost zbytečná?

Lidé postižení žárlivostí většinou nejsou schopni odhadnout, zda je jejich žárlivost odůvodněná či nikoliv. Jednoduchá poučka zní: Pokud je vaše žárlivost odůvodněná, musíte mít v reálném světě hmatatelné důkazy. To znamená, že jste například našli SMS partnerovi od jiné ženy apod. Pokud hmatatelné důkazy nemáte a jsou to jen určité „domněnky“ o prohřešku druhého, pravděpodobně trpíte chorobnou žárlivostí.

Je malá žárlivost zdravá?

Osobně se domnívám, že malá žárlivost zdravá je. Pokud je ale vztah vyrovnaný a partneři si navzájem důvěřují, žárlivost ve vztahu není přítomná. Přirozeně si druhého ceníme, avšak nepociťujeme emoci strachu z jeho ztráty.

Jak komunikovat s žárlivým partnerem?

V případě, že žijete se žárlivým partnerem, snažte se mu být spíše nápomocni. Pokud však žárlivost přetrvává i v době, kdy máte vztah stabilní, upozorněte partnera na nebezpečí rozpadu vztahu a zkuste mu nabídnout pomoc kouče nebo vzdělávání v oblasti vztahů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie