Jak zastavit čas a naučit se odpočívat

13. 7. 2014 | Články a videa, Škola byznysu | Eva Radilová

Také se Vám zdá, že letošní rok Koně, podle čínského kalendáře, je rokem dostihového koně, který právě běží závod? Že se rozhodně nejedná o podřimujícího a rozvážného valacha, který má na všechno dost času a sem tam popojde po pastvině?

Napsala: Eva Radilová, kouč a mentor

Pokud se Vám to zdá povědomé, ráda bych Vám doporučila tip pro letošní rok, abyste jím proběhli ve zdraví. 

Zdá se, jako bychom nejen my sami, ale i vše kolem nás náhle ohromně zrychlilo a jako dostihový kůň se letos spousta z nás většinu času opravdu cítí. Začalo to někdy okolo ledna 2014, kdy jsem zpozorovala tento úkaz ve svém okolí a stejně tak jsem sama přestávala stíhat, co jsem obvykle stíhala s přehledem. Vše, co mi dosud fungovalo pro organizování úkolů i času, mělo rázem minimální účinky. Začalo to vypadat, jako bychom se všichni domluvili a nestíháme nikdo nic. Při několikahodinové práci pod takovým tlakem se rychle zvyšuje úroveň stresu, kterému se vystavujeme. Mozek vynaloží obrovskou kapacitu na soustředění a bleskové rozhodování o tom, co je potřeba udělat hned a co až později, abychom co nejlépe využili čas a stihli toho co možná nejvíce. Spotřeba kávy a cukru mírně roste a už si ani nepamatujeme, kdy jsme naposledy pořádně odpočívali. Můj předpoklad je, že s koncem roku Koně toto nasazené tempo poleví. Jak si s tím ale letos poradit a dočkat se konce této honičky ve zdraví?

Přestaňte si odpočinek plánovat na konkrétní čas či večer v budoucnu

V momentě, kdy to děláte, stává se odpočinek jen dalším úkolem či položkou ke splnění a pak to může vypadat takto: „Ještě musím na masáž.“, „Ještě jsem chtěla dnes večer zkusit tu meditaci, ach jo.“, „Musím po práci na jógu.“, „Nestíhám, mám za půl hodiny to relaxační cvičení!“

Jak si však odpočinout především od onoho neustálého plánování a spěchu? Odpočívejte přesně v tu chvíli, kdy to potřebujete, a pokud možno ve chvíli, kdy Vás to napadne. Právě ten večer, kdy Vás to napadne, si namočte nohy do horké vody s trochou soli, aby to z Vás odčerpalo únavu a stres, nebo si zapalte aroma lampu, zacvičte si nebo si jen čtěte dlouho odkládanou knihu, co máte u postele již několik týdnů.

Věřte mi, že pokud v tomto ustoupíte nárokům plánování a necháte to na momentálním pocitu, velmi se Vám uleví a Váš mozek bude myslet a plánovat o to efektivněji přes den, když to potřebujete.

Inspirujme se u koní

Viděli jste někdy koně odpočívat? Kůň relaxuje, odpočívá a spí prakticky při každé příležitosti, kdy zrovna nemá co na práci a cítí se v bezpečí. V takové chvíli zavře oči, většinou pokrčí jednu zadní nohu a dostane se do lehkého spánku, který je pro něj velmi důležitý. Spí většinou ve stoje, a to proto, aby mohl rychle utéct v případě hrozby. Takový spánek může trvat třeba i jen několik minut. Všimněte si koní, kteří například táhnou vozy s turisty a mezitím, než se objeví další skupinka zákazníků, podřimují.

Stejně tak bych ráda doporučila tento model pro letošní rok Vám.

 Nečekejte s odpočinkem na večer nebo víkend 

Odpočívejte při každé příležitosti. Jakmile jedete v MHD cestou do práce či z práce. V autě si nastavte takové podmínky, které Vám pomohou relaxovat – pro někoho je to relaxační hudba, pro jiného audio kniha nebo úplné ticho. Pokud se Vám při řízení nejlépe vymýšlí agenda celého dne, využijte toho. Vypínejte ale myšlenky na práci, když si doma ráno připravujete snídani nebo kávu na pracovišti, zpomalte svoji chůzi při cestě na MHD, což platí zejména pro ty, kteří si zvykli, že jsou vždy a všude součástí spěchajících skupinek lidí proudících z kanceláří na metro, tramvaj, autobus či vlak.

Je možné, že stejně jako já budete chtít svůj přístup k odpočinku letos přehodnotit, upustit z nároků a uvolnit prostor tomu, jak se opravdu cítíte a co potřebujete, a já Vám přeji, ať se Vám to daří.

Nedaří se vám organizace času a odpočinek? Mohu vám jako certifikovaný kouč pomoci, zde je můj profil: Bc. Eva Radilová 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie