O ženském sebevědomí s Martou Němečkovou

9. 4. 2014 | Články a videa, Rozhovory | Lenka Černá

Marta Němečková působí jako kouč a terapeut na naší brněnské pobočce PURE CLINIC. Stále více se na ni obracejí ženy, které mají nízké sebevědomí, neumí se přijmout jako ženy a chtějí najít vnitřní pocit štěstí a pohody.

Marto, s jakou problematikou se na tebe ženy nejvíce obracejí? 

Marta_Nemeckova_webNejčastěji se na mě obracejí ženy nespokojené a nešťastné. Ženy, které řeší nevěru, osamělost, ženy žijící ve vyhaslých a nenaplňujících vztazích. Ženy závislé na partnerech, s pocitem neschopnosti se samy o sebe postarat, stát na svých vlastních nohou. Ženy, které jsou svými zkušenostmi opakovaně hnány k přesvědčení, že hodnotný vztah je z říše snů a jim nedostupný. Přicházejí i ženy, které se nemají rády, obviňují se a trestají, protože v životě příliš chybovaly, neuspěly a svoji hodnotu vidí jako velmi nízkou.

Proč je vlastně nízká sebeláska a sebedůvěra takovým fenoménem mezi ženami? 

Sebeláska a sebedůvěra žen často stojí na chvále nebo kritice, jichž se jim od okolí dostává, a těmto projevům přisuzují nezřídka velkou důležitost. Z toho můžeme usuzovat, jak to pak asi vypadá se sebevědomím těchto žen. Měřítko kvalit a hodnot ženství přitom dnes veřejnosti podsouvají především média, ruku v ruce s firmami, které na dosažení propagovaných ideálů vydělávají nemalé peníze. Ženy se přirozeně chtějí líbit a pak už někdy není daleko ke srovnávání se a snaze se umělým ideálům krásy a dokonalosti přiblížit. Na světě je pak představa, že taková, jaká žena je, není vlastně dost dobrá, její hodnota závisí na vzhledu, mládí, váze.

Tyto pocity a přesvědčení často pramení bohužel také z dětství, kdy rodiče své děti srovnávají s ostatními, předhazují jim vzory v podobě chytřejších a úspěšnějších sourozenců, spolužáků. Někteří rodiče si kladou podmínky, za kterých budou mít své děti rádi. Nastaví dětem laťku, čeho je třeba pro pochvalu dosáhnout. Pocit nízké sebedůvěry také často pochází z naučené “dovednosti” všímat si a připomínat si především své neúspěchy, prohry, chyby, omyly a provinění. Příčin nízké sebelásky a sebedůvěry je spousta, ale  naštěstí s nimi dokážeme se ženami úspěšně pracovat. Pokud je vůle a chuť svůj život změnit, je to možné prakticky kdykoliv.

Chcete vyzkoušet koučinkové sezení? Podívejte se na naše koučinkové programy zde: Koučinkové programy

Co bys klientkám, které se necítí jako ženy dobře, poradila? 

Srdečně bych jim ze své praxe i osobní zkušenosti poradila začít na sobě pracovat. Je to z mého pohledu jediná cesta vedoucí k dobrému pocitu a životní spokojenosti. Vše, co se nám v životě děje, má totiž svoje příčiny a je jen na nás, jak dlouho si těmito příčinami necháme řídit životy. Důvody, proč se nám věci dějí a opakují, samy většinou nevidíme a neuvědomujeme si je. Takže je pro nás samotné těžké je nejen změnit, ale i vůbec nalézt.

Všem ženám, které chtějí říct dosavadním pocitům dost, doporučuji pomoc certifikovaného kouče, který jim pomůže příčiny nespokojenosti najít a odstranit. Každý, kdo se necítí v životě dobře má možnost to změnit a nikdo není předurčen k nepříjemným myšlenkám, trápení, nedostatku lásky nebo k jakékoliv závislosti. Mozek je naštěstí takzvaně neuroplastický, což nám umožňuje s ním účinně pracovat a jeho emoční nastavení s trvalými účinky měnit.

Co tě na tvé práci kouče s ženami baví? 

Všechno! Práce kouče je pro mě tou nejkrásnější a nesmysluplnější v mém životě, je mým profesním naplněním. Setkávám se s ženami, které jsou z počátku traumatizované, nešťastné, prázdné, bez smyslu života a bez naděje. V průběhu naší práce se z nich stávají nádherné ženy, ty nejlepší kamarádky samy sobě, ženy zdravě sebevědomé, charismatické a milující život. Je to ten největší dar, který mi moje práce přináší a jsem za něj velmi vděčná.

Myslíš si, že každá žena může milovat sebe a své tělo? 

Ano, i když chápu, že pro některé naše čtenářky to teď zní jako sci-fi. Háček je většinou ve zmiňovaném srovnávání se s okolím, v nepřijetí či dokonce odmítnutí svého těla na základě nějaké traumatické zkušenosti, v ponižování v dětství. Ze zkušenosti ale vím, že každá z nás může milovat sebe sama takovou, jakou je, ve své přirozenosti. Vše upravené a umělé je  pouze iluzí o cestě k dosažení štěstí a lásky a ani jedno se pak často nedostaví. Štěstí, zdravé sebevědomí a sebeláska, sebehodnota, naplnění a charisma může pramenit jedině zevnitř nás a je tím jediným opravdovým kouzlem, které přitahuje muže.

Chcete si objednat koučinkové sezení s Martou Němečkovou? Zde najdete její profil: Marta Němečková 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie