3 oblasti, v nichž je stěžejní být autentický

26. 2. 2019 | Osobní růst | Jan Šulec

Po staletí lidé přemýšlí nad tím, co je vlastně smyslem života. Od nejvzdělanějších mudrců po prosté rolníky. Shodneme se, že všichni chceme být šťastní. Co však představuje štěstí, co nás k němu dovede? Peníze, rodina, adrenalin? Ano, to všecko jsou možné předpoklady k naplnění. Samy o sobě však nestačí, pokud budeme strádat v tom nejzásadnějším: v AUTENTICITĚ.

Autenticita, přirozenost, nebo souznění naší duše s okolním světem je tím pomyslným klíčem k otevření brány do paláce štěstí. Pokud jsme autentičtí, sami sebou, zlehka se nám dýchá a tělem proudí příjemně hřejivá energie. Myšlenky nás nezotročují. Vše plyne, jak má. Ideální stav.

Dnes bych se rád zaměřil na několik oblastí, v nichž se autenticita, resp. její nedostatek, promítá zcela zásadním způsobem.

Autenticita v partnerském vztahu

Partnerské vztahy jsou z hlediska autenticity naprosto stěžejní. Žijeme-li po boku člověka, vedle něhož si nemůžeme dovolit být ve své přirozenosti, naše duše doslova trpí. Jak chceme oplývat líbeznými pocity, pokud hlídáme každé druhé slovo, abychom náhodou neprojevili více, než by protějšek mohl pochopit? Jsme to opravdu my, vzdáme-li se své oblíbené záliby jen proto, že partnerovi připadá hloupá? Budeme se radovat z každodenních maličkostí, jestliže neustále slýcháme, že bychom měli nosit jiné šaty?  Tyto a další desítky otázek mi vyvstanou na mysl, jakmile si vybavím některý z minulých vztahů, v nichž jsem měl být měněn. Cítil jsem se jak figurka na šachovnici ideálů partnerky. Posouván a tlačen přesně proti svému já.  Pocity? Nedostatečnost, stísněnost, vztek, odpor. Poznáváte se?

Položte si otázku, jak se cítíte s partnerem po většinu času. Jste uvolněná, bezprostřední, energická? Vnímáte se dostatečně žensky a živelně? Nebo vás svazuje strach, pohlcuje únava a ve spodním prádle se před ním odhalíte, jen když je zhasnuto?

Autor článku

Mgr. Jan Šulec - kouč a mentor

Specializuji se na pomoc těm, kteří prochází náročným rozvodem nebo rozchodem. Jsem také průvodcem pro všechny, které trápí snížené sebevědomí nebo se jim nedaří uzavřít minulost. Pomohu vám s odhalením Emočních rovnic a jejich přeprogramováním.

Celý profil

Vztahy jsou samozřejmě i o ústupcích. Uvědomuji si, že někdy je třeba slevit ze svých představ ve prospěch spokojeného partnerství.  Opakované popírání se z vás však vysaje veškerou energii. Projeví se nejen na poli vztahovém, ale i pracovním. Vaše sebeúcta bude nekompromisně bičována. Proto je třeba zapracovat na své vnitřní síle a dovolit si být skutečně svá. Sám jsem musel cestou duševní obrody projít. Rád Vám k té Vaší dopomohu v rámci koučinkových sezení  nebo můžete využít náš online trénink „21 duchovních klíčů k ženské sebelásce“

Možná budete překvapená, že partner Vaší změnu ocení a v ryzí přirozenosti Vás s láskou přijme. Dejte tomu nějaký čas. Pokud však budete stále narážet na nepříjemný odpor, je na čase sebrat odvahu a ze vztahu vystoupit.

Autenticita v poli pracovním 

Realizace v pracovní sféře zabírá v našem životě nezanedbatelné množství času, tudíž je zcela zásadní, abychom i zde byli spokojení. Je skutečně neštěstím, pokud se pravidelně budíme s odporem k novému pracovnímu dnu a život striktně dělíme na pracovní týden a víkendy. Vytváříme si pak absolutně neharmonické životní plynutí, kdy o víkendech nezdravě lpíme na vzrušujících zážitcích, abychom si vykompenzovali to pětidenní trápení v zaměstnání. Přirozeně pak přichází zklamání z nenaplněných představ a stupňující se spleeny s blížícím se nedělním večerem.

Jde Vám práce od ruky? Cítíte se pohlceni do pracovní činnosti a věříte si? Čas plyne ani nevíte jak a udržujete se koncentrovaní při plnění svěřených úkolů? Nebo se pracovní hodiny líně vlečou, daná činnost je pro Vás těžkopádná a myšlenkami se vidíte všude jinde než v kanceláři?

Já sám jsem několik let vedl vnitřní boj, kdy má práce ověnčená pozlátkem společenského statusu a pohádkového příjmu absolutně kolidovala s mou přirozeností. Pracovní náplň mě nebavila, mezi kolegy jsem se cítil jako vetřelec. Pokud Vámi cloumají podobné taškařice, uvědomte si, že peníze a prestiž jsou totální iluze oproti autenticitě. Čas strávený prací, s níž se vnitřně neztotožňujete, peníze ani uznalé poklepání po rameni nevykoupí. Dříve nebo později Vás potlačovaný odpor dožene, což se v lepším případě projeví opakujícími chybami, v horším pak somaticky.

Zmíněná pracovní kolize nastává často jako důsledek rodičovské výchovy. Rodiče mnohdy s těmi nejlepšími úmysly vedou dítě ke studiu a seberealizaci v oboru, který se jím jeví perspektivní a uznávaný, nicméně zapomínají svým dětem klást na srdce, aby volily tu cestu, jež je skutečně zajímá a rezonuje s nimi. O to větší šok pak bývá střetnutí s reálnou praxí. Přesto není sebemenší důvod setrvávat v práci, která nás vnitřně užírá. Naopak je třeba se zamyslet, pro kterou činnost uvnitř vás plápolá plamínek touhy čekající na pořádné zažehnutí. V otázce seberealizace Vám jako kouč rád pomohu. Není tomu tak dlouho, co pro mě představovala životní téma, kterým jsem se zabýval do opravdové hloubky a koučingové techniky mi velmi pomohly vydat se vlastní cestou.

Autenticita vzhledu

V dnešní medializované době nám jsou dennodenně prezentovány „vzory“, které mají představovat pomyslný ideál. Stavíme si je na piedestal a snažíme se jím co nejvíce přibližít. Často se nám to nedaří, nebo tomu prostě něco chybí.

Uvědomte si, že každá z Vás je jedinečná a nejsilnejší ve své přirozenosti a autenticitě. Nebudete nikdy šťastná, pokud pomyslnou metu k sebeuznání představují „instagramové krásky.“ Můžete disponovat hvězdným šatníkem a nechat si vytetovat nad lopatku „carpe diem“, jestliže však vaše osobnost oplývá jemnějším nádechem, strojenou extravagancí spíše ztratíte. Stejně tak nedoženete absenci sebelásky obřím nápisem populární značky na prsou, pokud ta je tím jediným důvodem, proč daný svršek nosíte.

Souhlasím, že je mnohdy užitečné vystoupit za zajetých kolejí a zkusit něco nového. Vždy byste však měla mít na zřeteli, že musí jít o Vás samotnou, ač na trošku „vyšší metě.“

Taky jsem míval tendence uchylovat se ke kopírování „chlapáků“ z titulních obálek „Muscle and fitness“ a potírat svoji přirozenou citlivost a empatii, jelikož to přece úplně nefrčí. Výsledkem byla křečovitá přetvářka, která fungovala maximálně po pár pivech. Moje vnitřní já však nad tímto počínáním kroutilo hlavou a modlilo se za den, kdy pochopím, že řešení je v sebepřijetí, nikoli kopírování. Dnes se rád inspiruji, ale zůstávám autentický.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie