Cestujte s dětmi bez stresu

23. 7. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Určitě si moc dobře vybavujete situace, kdy se musíte vydat na delší cestu společně s dětmi. Ať už jedete na dovolenou autem, vlakem či autobusem, nebo vás dokonce čeká cesta letadlem, je dobré se pořádně připravit. Častokrát rodiče délku cesty podceňují a potom jsou zbytečně nervózní, což na náladě jejich dítku rozhodně nepřidá.

Napsala: Hana Wolf, MBA

Jak tedy zvládnout dlouhé cesty s malými dětmi a neztratit přitom nervy?

Naplánujte si čas cesty

Vaše dítě má určitý biorytmus a tomu byste se měli přizpůsobit pokud možno i při cestování. Zkuste si vybrat dobu, kdy je vaše dítko sice ještě akční, ale víte, že například za hodinu usne. Než se usadíte, uložíte všechny věci, popřípadě dítě nakrmíte, hodinka uteče jako voda a vaše malé bude co nevidět spát. Pokud vás čeká dlouhá cesta vlakem, rozhodně doporučuji zamluvit si místenky předem. Je také velmi rozumné zvolit kupé, protože budete mít víc klidu, když bude vaše dítě spát.

Hlavně ho zabavte

Pokud si myslíte, že si sednete do vlaku, autobusu či letadla a vaše dítě se nějak zabaví, tak jste bohužel na omylu. Dítě se bez rozdílu věku začne tak po 10 minutách nudit a udělá všechno pro to, aby na sebe strhlo pozornost. Však si vzpomeňte na sebe, když jste byli malí. Také vám cesty delší než půl hodiny připadaly nesmírně nudné a frekvence otázky: „Mami, kdy už tam budeme???” byla stále kratší. Proto s sebou nezapomeňte vzít oblíbené knížky vaší ratolesti, pastelky a papír, popřípadě pár hraček. Své dítě znáte dobře a dokážete zhruba odhadnout, jak dlouho ho vybrané aktivity budou bavit. Doporučuji, abyste si alespoň rámcově připravili plán aktivit na cestu. Dítě se potom nebude nudit a vy si stihnete alespoň prolistovat časopis.

Letíme s dítětem

 Pokud cestujete letadlem, bude pro vás start pravděpodobně krizovým momentem, hlavně pokud cestujete s malým dítětem poprvé. Dítěti vysvětlete, co se bude dít, a pokud se bojí, tak ho uklidněte. Naopak se snažte převést start letadla na zábavný zážitek. Je dobré mít při sobě nějaký ten bonbón, aby dětem nezalehly uši. Pokud je vaše dítě malinké, buďte připraveni na to, že může plakat. Dětem totiž nedělá dobře hluk při startu a změny tlaku jak při startu, tak přistání. Když se rozpláče, nepropadejte panice a nevnímejte to, co si o vás může myslet okolí. Prostě cestujete s malým dítětem a děti občas pláčou. Když budete vystresovaní, tak to vašemu dítěti na náladě rozhodně nepřidá. Dejte mu dudlík, pokud ho přijme, a snažte se ho uklidnit. Sací reflex totiž velmi ulevuje právě přetlaku v uších.

Jedeme na dovolenou autem

Podobně jako u cestování v jiných dopravních prostředcích i u auta platí, že dítě potřebujete zabavit. Skvělá pomůcka jsou DVD přehrávače, kdy dítěti pustíte pohádku, a ta ho na nějaký čas zabaví. Při dlouhé cestě je také dobré společně si zpívat oblíbené písničky nebo si říkat různé dětské říkanky. Dítě opět nemá tolik prostoru nudit se a vám navíc cesta lépe ubíhá. Pokud máte starší děti, můžete s nimi hrát nejrůznější hry, jako třeba, jakou barvu bude mít auto, které nás předjede, nebo můžete například hrát slovní fotbal. Nezapomeňte dělat pauzy po dvou až třech hodinách, kdy zastavíte alespoň na deset minut. Děti se protáhnou a proběhnou a vy si také alespoň trochu odpočinete. Nejdůležitější ze všeho je však vaše nálada. Pokud budete brát cestování s dětmi jako stres, tak to s největší pravděpodobností stres i bude. Proto se snažte cestu si v rámci možností užít. Vaše děti se potom budou na cestování těšit a nebude to taková „otrava” ani pro ně.

Šťastnou cestu

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie