Citová nevěra manžela

1. 12. 2015 | Články a videa, Poradna | Redakce

Dobrý den, paní Wolf! Můj dotaz se týká vztahu trvajícího 30 let. Je lepší po citové nevěře izolace partnerů, nebo ne? Je lepší tuto nevěru přiznat, nebo ne? Je lepší snažit se zachovat současný vztah, nebo ho ukončit? Martin

Radí: Hana Wolf, MBA

Dobrý den, Martine,

pokud došlo k citové nevěře, je zcela zřejmé, že vztah s Vaší současnou partnerkou vyhořel. Představte si to, jako když založíte oheň. Ten vzplane a bude hořet, dokud do něj budete přikládat. Jste-li v dlouhodobém vztahu, určitě se dříve či později dostanete do fáze, kdy nebudete vyhledávat přímý oheň, ale vystačíte si s tím, když jde z ohně teplo. Jenže v dlouhodobých vztazích se častokrát stane to, že se do ohně partnerství přestane přikládat úplně a vztah mezi lidmi zcela vyhasne. Avšak přirozeností každého člověka je být v teple. A to jak fyzickém, tak i vztahovém. A tak se stane to, že potkáme na naší cestě životem někoho, kdo v nás pověstný oheň zažehne. Ať už citový, nebo fyzický.

Zahořel jsem jinde! Co teď?

Pokud se Vám stala situace, že jste zahořel jinde, zeptejte se sám sebe, jak se to stalo? Proč jste zahořel? Co Vás na nové ženě přitáhlo? Byla to její sexualita, její zájem o Vás nebo vřelá povaha? Také se zkuste sám sebe zeptat, co Vám chybělo nebo chybí doma. Věnuje Vám manželka dostatek pozornosti, trávíte spolu hodnotný čas? Jak je na tom rozvoj Vaší sexuality? Užíváte si přítomnost jeden druhého, nebo naopak vedle sebe jen přežíváte? Zkuste si tedy vyhradit čas sám pro sebe a nad Vašimi vztahy se zamyslete. Nic si nevyčítejte, spíš zkoumejte to, proč jste se do tohoto stavu vůbec dostal a co Vás k němu vedlo.

 

Sepište si konkrétní kroky

Až si o celé situaci popřemýšlíte, zeptejte se sám sebe, co konkrétně můžete pro vztah udělat VY sám? Pokud máte pocit, že se Vám žena nevěnuje, zamyslete se nad tím, zda se věnujete Vy jí. Jestliže Vás sexuálně nepřitahuje, opět se podívejte na věc z druhé strany, tedy zda i Vy sám jste pro ni přitažlivý. Zkuste se na situaci podívat objektivně a mějte na paměti, že na vztahu pracujete a budujete něco nového. Pokud tento krok opomenete a řeknete si, že to jinde bude lepší, bohužel Vás zklamu. Po čase se v novém vztahu projeví identické problémy, i když nyní se Vám to nemusí zdát.

Otevřeně mluvte o svých pocitech

V rámci budování vztahu tedy přistupte k otevřenému rozhovoru s Vaší partnerkou, ve kterém si promluvíte o tom, jak se cítíte. Buďte upřímný a nepodléhejte panice, pokud Vás partnerka hned nebude chápat. Je dost možné, že i ona je po letech vztahu plná frustrace a Vaše vyznání si může vyložit jako útok. Nedoporučuji Vám ve změti emocí přiznat, že jste citově zaangažován jinde. Spíš myslete na to, že jste se přišel domluvit a že Vám jde o dobro Vás obou. Jak jsem řekla, na vztahu je potřeba pracovat. Otevřete se tomu, co byste potřeboval Vy. Úplně stejně se zeptejte i Vaší partnerky, co potřebuje ve vztahu ona? Začněte hledat společnou cestu a pomalu vztah rehabilitujte. Čím delší krize mezi partnery je, tím delší je doba nápravy. Já jsem životní optimista a skutečně věřím, že pokud ve vztahu byla láska a teplo, dá se láska vrátit zpět.

Lásku a teplo však do vztahu přinášíte VY OBA, a proto se o něj musíte starat a pečovat, aby oheň nevyhasl.

Přeji Vám jen to dobré,

Hana Wolf

 

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie