Co dělat s obézním dítětem

13. 9. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Mít doma obézní dítě není nic jednoduchého. I když se snažíte nedat na sobě nic znát, podvědomě cítíte, jak se na vás dívá okolí, vnímáte, že se vašemu dítěti ve škole posmívají a že samo bojuje díky své postavě s nízkým sebevědomím. Jaké jsou příčiny dětské obezity a jak vašemu dítěti pomoct se dočtete v dnešním článku.

Napsala: Hana Wolf, MBA

Sladkosti a zase ty sladkosti

Přílišná konzumace sladkostí jako takových a sladkých nápojů již od útlého dětství vede u dětí k nadměrnému přibírání. Mnoho rodičů se domnívá, že má příjem cukrů v potravě svých dětí pod kontrolou. Často však netuší, že existují potraviny se skrytým cukrem a jako sladké kalorické bomby je primárně nevnímají. Schválně se zkuste podívat na podíl jednoduchých cukrů u oblíbených cereálií vašeho dítka, dětských pitíček, dětských jogurtů nebo třeba kečupu, který vaše dítě tolik miluje. Pokud dítě konzumuje převážně tyto potraviny a jeho energetický výdej není dostatečný, dochází potom k jeho neúměrnému přibírání. Chuť sladkého totiž děti vnímají mnohem intenzivněji, než jakékoli jiné chutě. Je jen na vás jako na rodičích, kolik dítěti cukru dovolíte. Nemám teď na mysli dítěti něco zakazovat, ale prostě se zamyslete nad tím, co kupujete. Obézní děti totiž z nadváhy jen tak nevyrostou. Pokud jsou obézní už jako malé, statnou se z nich i obézní dospělí.

Vaše stravovací návyky

Zamysleli jste se někdy nad tím, že to, jak jíte vy, zásadně ovlivňuje vaše dítě? Holdujete nezdravostem, jíte ve spěchu nebo si dopřáváte jídlo za odměnu? Všechny tyto návyky vedou k nezdravému vztahu k jídlu, které vaše dítě vnímá už od útlého dětství. Na chvíli se tedy zastavte a zamyslete se nad tím, jak se vlastně stravujete, proč tolik spěcháte a z jakého důvodu vodíte pravidelně vaše dítě do řetězce s rychlým občerstvením? Je to kvůli hračce, kterou k jídlu dostane? Jednou za čas je taková návštěva v pořádku, ale rozhodně by neměla být synonymem pro kvalitně strávený čas s rodinou. Další problém nastává, pokud vy sami holdujete nezdravé kuchyni a ovoce a zelenina se vašemu domu obloukem vyhýbá. Zkuste například místo chipsů nebo jiných laskomin nakrájet k nedělní pohádce ovoce a zeleninu. Připadá vám to nemožné? Tak to zkuste. Děti totiž velmi rády kopírují dospělé. Uvidíte, že s chutí snědí to, co vy.

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Pokud máte doma malého Válečka, je nesmysl vašemu dítěti vařit extra stravu nebo ho nutit do pohybu, který až doteď dělat nemuselo. Zamyslete se spíše nad tím, jak může celá vaše rodina pomoct vašemu dítku. Kupte si zdravou kuchařku, a zkuste podle ní uvařit něco, co bude chutnat celé rodině. Také zkraťte dobu strávenou před televizí nebo u počítače. Běžte raději na rodinný výlet nebo se jděte projít po městě. Jakákoli forma pohybu vašemu dítěti pomůže se zbavit přebytečných kil a navíc strávíte i více času s rodinou. Velmi často za nadměrnou hmotností bývá i špatný psychický stav dětí, kdy mohou trpět pocity úzkosti z nepřijetí v kolektivu, nebo pokud naopak byly z kolektivu vytrženy (například nedávným stěhováním či změnou školního prostředí). Děti rovněž velmi intenzivně vnímají i vztah mezi rodiči. Pokud nefunguje, děti tento stav vnímají jako ohrožení a začnou se trápit.  Děti pak své pocity smutku dusí v sobě a mají tendence ho zahánět přejídáním. Proto se svým dítětem o jeho pocitech mluvte. Jídlo jako takové mu nezakazujte, jen se snažte kupovat zdravé a kvalitní potraviny, zvyšte pohybovou aktivitu vaší rodiny jako takové a dbejte na jeho dobrý psychický stav. Dítě se pak nebude cítit odstrčené a vše půjde mnohem snáz.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie