Co o vás řeknou barvy?

15. 1. 2014 | Škola byznysu | Redakce

Určitě to znáte z vlastní zkušenosti. Některé barvy milujete, některé vám nevadí a jiným nemůžete vůbec přijít „na jméno.“ Proč tomu tak je a jak s barvami začít pracovat tak, abyste víc rozuměla sama sobě, si přiblížíme v dnešním článku.

Napsala: Hana Wolf, BS. 

Na svých workshopech „Umění sebedůvěry“ a „Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ“ se mimo jiné věnuji rozboru barev, jejich významu a tomu, proč jsou pro nás důležité. Určitě mi dáte zapravdu, že někdy se cítíte na to si vzít rudý svetr nebo šaty a jindy byste se nejraději schovala do šedé či černé a raději nebyla vůbec vidět. Podle barev totiž můžete krásně odhadnout osobnost druhých lidí, ale i mnohem lépe porozumět sama sobě. Co se tedy v jednotlivých barvách schovává za význam a jak je můžeme interpretovat? Pojďme si tedy rozebrat každou barvu zvlášť.

Červená

Tato barva vyjadřuje tělesnou lásku a sexualitu. Spousta lidí se domnívá, že červená je barva lásky, ale není to úplně pravda. Spíš než lásku totiž vyjadřuje červená barva hrdost a je také barvou cti. Máte pocit, že se v přítomnosti člověka oblečeného do červené barvy začnete cítit méně výrazně? Pokud ji máte na sobě, připadáte si autoritativněji? Vaše postřehy jsou naprosto správné. Červená nás totiž povzbuzuje a nabuzuje. Dokonce se nám i fyzicky zvyšuje tlak, zrychluje dýchání a tepová frekvence. Spousta lidí se v červené barvě necítí úplně pohodlně. Vysvětlení je jednoduché. Na to, abyste se v této barvě cítili dobře, musíte mít dostatek kuráže umět ji takzvaně unést. Velká část pozornosti okolí totiž směřuje právě k lidem v červené barvě. Dávejte si také pozor, do jaké společnosti si červenou barvu berete. Pokud jdete mezi společnost, která je tvořena převážně ženami, budete na ně působit panovačně. Jestliže se však chystáte mezi muže, budou vás vnímat jako atraktivní a budou vám věnovat pozornost. Stejně to platí i u mužů. Pokud jde muž v červeném svetru mezi jiné muže, bude působit agresivně, avšak jde-li mezi ženy, budou ho vnímat atraktivně. Jestliže máte z červené strach, ale líbí se vám, určitě nic nepokazíte například lakem na nehty v červeném odstínu nebo drobným doplňkem jako je třeba kabelka, šála, či čelenka.

Oranžová

Spousta lidí má k oranžové spíše negativní postoj a úplně si s ní neumí poradit. Z hlediska významu je tato barva velmi instinktivní a neracionální. Tudíž se skvěle hodí do míst, kde se tvoří a kde je žádoucí být kreativní, nikoli pracovat logicky. Je to také barva svádění a je velmi vášnivá. Oranžovou mají rádi lidé, kteří jsou hraví a nebojí se zkoušet nekonvenční věci. Jste čerstvě zamilovaná a nedokážete i vysvětlit, proč máte v poslední době chuť nosit pořád oranžovou rtěnku nebo oranžové triko, které byste si dřív ani náhodou na sebe nevzala? Právě v období začátku nových vztahů totiž spousta lidí inklinuje k oranžové barvě, přesně kvůli její iracionalitě. Oranžová je ale také barva, kterou nosí lidé, kteří nedokážou snadno vyjádřit své pocity.

Žlutá

Žlutá barva nejsilněji přitahuje oči a nejde ji ignorovat. Člověk oblečen ve žluté barvě, je první, kterého okolí vnímá. Tuto baru nosí lidé, kteří chtějí být hodně vidět a kteří jsou rádi hodně vidět. Žlutá je (podobně jako červená) velmi intenzivní barva, zvyšující náš tep, tlak, dech a také adrenalin. Pokud se chystáte na nepříjemnou schůzku, rozhodně si na sebe neberte žlutou. Tím dobru věci ničím nepřispějete, naopak spíš přihodíte polínko do ohně. Žlutou si tedy vezměte na sebe pouze v případě, že jste si jistá svou pozicí, a když víte, že ustojíte veškerou pozornost, která s touto barvou souvisí. Žlutá je totiž teritoriální barva. Co to znamená? Žlutou totiž dáváte najevo, že v tomto prostoru jste vy paní domu. Je také velmi důležité si uvědomit, že na okolí můžete ve žlutých šatech vzbuzovat ostražitost a nedůvěru. Pokud s touto barvou neumíte pracovat, může vám víc uškodit, než pomoci, proto ji volte s rozvahou. Tím ale nechci říct, abyste se žluté vzdala. Naopak, noste ji. Sama ji mám velmi ráda a vedle červené patří mezi mé oblíbené barvy. Je ale dobré vědět o významu žluté a jak můžete v této barvě působit na okolí a následně s těmito poznatky pracovat.

Zelená

Máte ráda zelenou, protože vám přináší pocit klidu a uvolnění? Není divu, protože přesně to je její význam. Zelená je totiž mírumilovná, přátelská a pohodová barva. Právě zelená je navíc barvou lásky a zklidňuje již zmíněnou agresivní červenou.  Pro své uklidňující účinky se tato barva příliš nehodí do pracovního prostředí, pokud tedy nepracujete v ekologii nebo relaxační oblasti. Je to barva obecně málo výkonná a u aristokracie byla používána jako volnočasová barva. Pro své vlastnosti je považována spíš za neformální barvu a příliš se nehodí do byznysového prostředí. Pokud se tedy chystáte na pohovor do banky, raději se této barvě vyhněte. Můžete působit příliš uvolněně, což se pro dynamický svět čísel příliš nehodí.

Modrá

Právě modrá barva vám skvěle poslouží kdekoli tam, kde se počítá, analyzuje a logicky přemýšlí. Modrá je velmi seriózní barva, která je však navíc uklidňující a přispívá k větší výkonnosti. Modrá je nejpopulárnější z barev a symbolizuje slovo a komunikaci. Modrou barvou nemůžete nic pokazit a dle svých vlastností je dokonalým protikladem barvy oranžové. Lidé, kteří mají rádi modrou, velmi často tíhnou k logice a racionálnímu přístupu.

Fialová

Pokud modrá symbolizuje rozum, pak fialová symbolizuje moudrost. Tato barva je oblíbená spíše u žen a i statutárně je to velmi vysoko postavená barva. Je tajemná a spíše duchovní. Často je přirovnávána k barvě šestého smyslu. Fialovou mají rádi lidé, kteří mají rádi vhled do věcí. Pozor, tento vhled nemusí být nutně na duchovní úrovni. Jako vhled do věcí můžeme brát třeba i touhu po vědomosti všelijakých zákulisních informací až drbů 

Hnědá

Tuto barvu mají v oblibě lidé, kteří jsou důvěryhodní, loajální a přátelští. Na druhou stranu jsou to lidé, kteří většinou setrvávají na nižších postech a rádi se drží při zemi. Tedy mají rádi své jisté a neoplývají přílišnými ambicemi. Tato barva je statutárně spíš níže (do hnědé se oblékali dříve dělníci a rolníci). Pokud máte tuto barvu ráda, rozhodně se jí nebraňte, ale spíše v doplňcích. Pokud je totiž hnědé příliš, může o vás prozrazovat, že jste spíš přízemní člověk a nemáte ráda výzvy.

Šedá

Šedá je neutrální barva a symbolizuje racionalitu, logiku, existenci a životní zkušenost. Je rovněž považována (stejně jako modrá) za seriózní barvu. Opět jako u hnědé si dávejte pozor na její přemíru. Máte li na sobě příliš mnoho šedé, budete na okolí působit depresivně. Na druhou stranu se tato barva kombinuje skvěle s jakoukoli jinou barvou. Šedá tak přestane být seriózní a ostatní barvy v ní vyniknou. Já sama ráda kombinuji šedou s výraznými barvami, kterými jsou například ostře růžová, oranžová nebo žlutá.

Růžová

Tato barva má energii červené barvy, avšak je zbavena agresivní složky. Zatímco červená barva křičí, růžová jakoby šeptala. Čím je světlejší, tím je něžnější a jemnější. Opět si dávejte pozor na množství. Máte příliš mnoho růžové, můžete na okolí působit infantilně, což je s některými pozicemi či příležitostmi spíš na škodu. Chybu rozhodně neuděláte, zkombinujete-li například vaše oblíbené růžové šat s černými, šedými či stříbrnými doplňky.

Černá

Tato barva vznikne smícháním všech barev dohromady a dá se tedy dosadit za jakoukoli jinou barvu. Nemyslete si však, že člověk, který nosí hodně černé barvy, musí nutně držet smutek. Význam černé totiž poznáme až na základě celkového barevného kontextu oděvu. Dívejte se tedy na doplňky, líčení či barvu laku na nehty. To vám mnohdy napoví víc než jen černá barva šatů či kabátu.

Bílá

Je spojovaná s čistotou a nevinností a symbolizuje nový začátek. Mají ji v oblibě lidé, kteří procházejí nejrůznějšími stádii osobního rozvoje, nebo je oblíbená například v lékařském prostředí, které u nás má navodit pocit důvěry a čistoty. Stejně jako černou nebo šedou, i bílou barvu můžete kombinovat s jakoukoli barvou. Má oblíbená kombinace je například s modrou nebo fialovou barvou.

Zdroj: Informace o významu barev jsem získala na kurzu Styl pod vedením Petra Lukeše pořádaném Asociací vizážistů a stylistů ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie