Čtyři nejčastější vztahoví zabijáci

25. 10. 2018 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Na partnerství působí v průběhu života mnoho proměnných, které jej buď vyživují, nebo pomalu zabíjejí. Ti hlavní zabijáci však přicházejí zprvu nepozorovaně. Pokud je však budete zanedbávat, způsobí propast mezi vámi a partnerem. Proto buďte pozorní a zakročte včas.

Máme na sebe málo času

Doma se pořád jen míjíte. A když už jste spolu, drží partner telefon v ruce nebo dodělává práci na počítači. Nemáte prostě chvilku klidu si spolu promluvit? Sdílení ve vztahu je moc důležité. Není potřeba každý den partnera zpovídat, jak se měl, a tlačit v tomto ohledu na pilu. Každý ostatně potřebujeme svůj klid. Ale posdílet jednou za čas pocity z probíhajících dní, ze svých prožitků, co se vám prostě honí hlavou, je silný tmelící prvek. Pokud chybí, dříve či později se začnete odcizovat. Tím samozřejmě vzniká větší a větší prostor k neporozumění, pocitu osamění a přestáváte být k druhému tolerantní. Častěji tak dochází ke konfliktům, které ale nemáte prostor řešit, a bludný kruh je na světě. Tvoříte si každý svou bublinu, která se pomalu, a jistě přestane protínat.

Co s tím? Uvědomte si to! Komunikujte svoji potřebu a udělejte něco pro to, abyste začali vy sami vytvářet prostor pro vás dva. Někdy se totiž žena zasekne a očekává aktivitu od muže, aniž by sama svůj přístup změnila. Zkuste vypnout telefon a uvařit oběma čaj. Přestaňte po večerech řešit práci. Nezvedejte telefony mámě ani klientům. Předejte děti babičkám. A hlavně, dejte vašemu společnému času opravdovou prioritu, i když vám vaše hlava stokrát vymyslí důvod, proč to nejde.

Odlišná potřeba sexu

Je velmi časté, že partneři mívají odlišnou potřebu sexu. Pak je vztah hodně o kompromisu, o dodržení společných pravidel, a především o respektu! Když na vás muž naléhá v oblasti sexuality, vytváří tím na vás velký tlak. Je přirozené, že se začínáte tělesně stahovat a muže spíše odmítáte. Naopak se ve vás může probudit i takový extrém, že svého muže chcete odradit ještě před tím, než na vás stihne mít chuť. A to pedantským, nepříjemným či příliš tvrdým chováním. To však vašeho muže ještě více frustruje, a z této frustrace se může začít chovat necitlivě, vyvíjet ještě větší nátlak a někdy až agresivní projevy.

Zpravidla se chtějí častěji milovat muži. Je to dané také hodně tím, že celý den stráví v sedavém zaměstnání. Pokud se nevěnují sportu, jejich tělo strádá, není přirozeně unavené a sex se pro ně stává příjemnou formou vybití a také možností vypnout hlavu. Někdy může být muž na své ženě emocionálně závislý a má strach, aby od něj neodešla. Pak svou snahou ženu za každou cenu uspokojit vytváří nepříjemný tlak, který žena cítí a opět v ní způsobí spíše odpor a uzavření se. Jedno je ale jisté, pokud váš muž chce a vy cítíte vyloženě aktuálně odpor k milováním, rozhodně byste se neměla nutit!

Co s tím? Mluvte se svým mužem citlivě a ze srdce. Uvědomte si, že reagujete zpravidla tak, že se absolutně uzavřete a vytvoříte si silnou ochrannou bariéru. To váš muž bohužel neslyší. I on touží po lásce a přijetí (a nesprávně si ji chce vynutit), a čím tvrdší jste vy, tím více v něm podporujete jeho frustraci. Zkuste na věc pohlédnout jeho očima a v komunikaci zjemnit. To neznamená dělat to, co nechcete, jen si ustát svoji hranici laskavě. Dejte například svému muži praktický návod, co by vás otevřelo, co byste potřebovala. Řekla jste mu to někdy otevřeně a citlivě?

Jestliže je ovšem váš muž těžší kalibr a vyvíjí na vás extrémní tlak, absolutně přes vaše prosby nerespektuje vaši hranici a manipuluje vás, aby získal své, je potřeba jiný přístup. Tady naopak potřebujete vy samu sebe vnitřně posílit! Říci jasné a razantní NE, které nebude vycházet ze strachu, ale z vnitřní sebehodnoty. 

Málo peněz a strach o zabezpečení rodiny

Láska i hory přenáší, ale účty za nás nezaplatí. Hádky ohledně financí jsou dnes velmi častou příčinou vzájemného odcizení se, ba dokonce rozvodu. Nejčastěji se v praxi setkávám se ženami, které jsou hodně schopné a akční. Zvládají se o sebe postarat a jsou soběstačné již od útlého věku. Počínaje brigádami při studiu, nakonec i při práci. V dětství se o ně právě nikdo příliš nestaral, a tak se ony samy postaraly o to, aby cizí péči příliš nepotřebovaly. Jenomže právě toto vnitřní nastavení jim přitáhlo muže, který doplnil prázdná místa. Tedy takové muže, kteří jejich pomoc rádi přijímají a nechávají o sebe pečovat, kteří jsou línější měnit své zajeté koleje a pohodlnost.

Velmi často se tento problém neprojeví v začátcích vztahu. Pakliže ale přijde mateřská dovolená nebo vyhazov z práce a musí se najednou postarat muž, dostává se pár do stresu. Pro muže je rodina obrovská zodpovědnost a vyžaduje od něj sílu postavit se plně do role živitele rodiny. Pokud před tím muž žádné životní zkoušky a výzvy nezažil, je stále malým chlapcem a je pro něj těžké tuto zodpovědnost nést. Vyhýbá se jí, aniž by si to sám uvědomoval.

Co s tím? Určitě společně o financích mluvte, aniž byste se vzájemně obviňovali. V uvedeném případě se žena potřebuje naučit nebýt tolik akční a nechat také něco na svém muži. Pozor však na postoj, kdy stojíte se zkříženýma rukama, podupkáváte nožkou a říkáte si: „Tak se ukaž.“ Tohle je uzavřený postoj vyzařující vůči vaší polovičce jeho nedostatečnost, což muži podvědomě cítí a podvědomě reagují. Největším soustem je být pasivní a nepodléhat strachu, nadřazenosti, ale naopak se podporovat v důvěře.

Nezapomínejte také, že jste na jedné lodi a potřebujete se oba dva otevřít jiným možnostem. Klaďte si otázku „Jak můžeme dosáhnout finanční pohody a co pro to můžeme oba udělat?“. Třeba vás celá situace vede do životní změny. Mnoho maminek na mateřské se otevřelo své kreativitě a najednou jim korálky pro radost začaly vynášet. A třeba váš muž potřebuje skončit s pohodlnou prací a vystoupit ze své komfortní zóny.

Poslední slovo za každou cenu

Dohadujete se kolikrát o nesmyslech a jeden z vás si trvá absolutně na svém. Není schopen ustoupit ani o krůček a jde mu o princip? Možná jste si všimli, že ve vaší hádce zvítězí většinou ten argumentačně silnější, neboť je schopen se prosadit. Ten druhý se pak cítí jako zpráskaný pes, uzavře se a nechce raději už dál komunikovat. Tak vypadá nejčastější model toho, když jeden z partnerů chce mít pravdu za každou cenu a válcuje toho druhého.

Co s tím? Pokud u sebe tento model pozorujete a jste zrovinka v pozici toho, kdo válcuje, uvědomte si to a zkuste od svého posledního dupnutí upustit. Uvědomte si, že to vašeho partnera bude jen uzavírat vůči vám. Pokud máte poslední slovo, jste sice v hádce vítěz, ale pak je váš partner ten poražený, a v téhle pozici se bude cítit nedoceněný a nemilovaný. Zkuste si v tu chvíli uvědomit: „Chci mít pravdu, nebo lásku?“ Obojí totiž není možné. V lásce jsme vždy na úrovni win – win a princip musí jít stranou.

Jestliže jste z vaší dvojice vy ta submisivnější a vždy poražená, možná vás to učí samu sebe posílit a vyléčit své zranění, které ve vás po každé hádce váš muž otevře. Zkuste si na papír vypsat, co po svém manželovi chcete. Přejete si uznání, aby vás respektoval a naslouchal vám? Pak tyto věci začněte praktikovat vůči sobě na prvním místě. Když jste unavená – nasloucháte si? Nebo jdete přes sebe? Pokud samy sebe nerespektujete, nebude vás respektovat ani váš partner. Rozvojem těchto kvalit se do vztahu hodně posílíte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie