Desatero mámy “z masa a kostí”

6. 11. 2018 | Osobní růst, Výchova dětí | Kolektiv autoru

Abyste byla spokojená, potřebujete rovnováhu. V období mateřství to platí dvojnásob. Moje zkušenost mě naučila, že máma “ohlodaná na kost” dlouho nevydrží:). To, co mě udrželo a funguje mi dodnes je naučit se rozhodovat, co je opravdu důležité a co můžeme pustit a nechat jít.

Od maminek často slýchávám jak jsou zničené, vyšťavené a že jejich snahu stejně nikdo neocení. Z vlastní zkušenosti vím, že kombinace vyčerpání, sociální izolace a denní monotónnosti snadno stáhne na pomyslné dno našich sil. Možná to zní tvrdě, ale je opravdu na vás, zda mateřskou prožijete nebo přežijete. Díky čemu se mi daří prožívat moje mateřství? Díky několika uvědoměním, které jsem pro vás shrnula a věřím, že pomohou i vám.

1. Na první místo dejte sebe

Četli jste někdy bezpečnostní pokyny v letadle? Jeden z pokynů o poklesu tlaku v kabině říká, že masku musíte nasadit nejdřív sobě, pak teprve dítěti. Když nezachráníte sebe, nemůžete zahraňovat druhé. A přesně tak to funguje při výchově dětí. Princip lidské přirozenosti, který máme obzvlášť na mateřské tendenci potlačovat. Škodíme tak ale hlavně samy sobě. Jsme pak vyčerpané, podrážděné a nenaplněné. A hlavně děti tento náš model dokonale nasají a jednou se mohou dost pravděpodobně nezdravě rozdávat pro druhé právě jako my teď pro ně.


2. Co chcete Vy a co chce okolí


V plejádě úkolů a povinností je dobré si ujasnit co můžete a nemůžete ovlivnit a  co chcete stíhat, abyste byla spokojená. Pomůže už jen to, že si tento seznam napíšete a dáte z hlavy ven. Uleví se vám a nebudete tak napjatá a podrážděná. Nemůžete se zavděčit všem. S vděčností byste ale měla přistupovat hlavně sama k sobě. Procházíte fází, která je nádherná, ale zároveň vyčerpávající. Jak znovu nalézt sama sebe a uvědomit si, kam směřujete vám mohu pomoci v rámci mých konzultací.

3. Čas jen pro Vás


Váš čas je stejně drahocenný jako čas druhých. Kolik času věnujete sama sobě? Nemyslím tím, jak dlouho jíte nebo spíte. Cvičení, procházka, večer s kamarádkou, masáž, chvilka s knížkou, koupel ve vaně…to všechno se počítá. Jsou to momenty, které vás nabíjí, uvolní a navodí dobrou náladu.

4. Plánujte reálně


Plánujte s rezervou a hlavně v souladu s vaší fyzickou i duševní kondicí. Cílem není odškrtávat úkoly s potem na čele, ale mít přehled, jak se malými krůčky blížíte ke svému cíli či přání. Nezapomínejte, že fungujete se spánkovým deficitem, takže pokud se sotva ploužíte, jděte si lehnout a neždímejte maximum z každé volné minuty, kdy dítě spí. Zákonitě pak přijde den, kdy vám vše půjde od ruky.
Všechny úkoly navíc nemusí ležet na vašich bedrech. Delegujte, požádejte o pomoc partnera, kamarádku, sousedku apod. Plánování týdenních úkolů je dobré si sepsat v neděli večer, kdy máte chvilku pro sebe. Vyčistíte hlavu, budete efektivnější a hlavně budete mít sama ze sebe dobrý pocit.

5. Každý den se na něco těšte


Každý den si dopřejte malou chvilku, na kterou se budete těšit. Stačí jen pár minut. Šálek kávy, čaje, ranní sprcha, oblíbená hudba při vaření, sladkost během dopoledne, výhled z okna do přírody, vůně podzimu. Cokoliv, co vás nakopne. Naučíte se více vnímat samy sebe a co vám dělá dobře.

6. Naučte se říkat NE


NE říkáte požadavku nebo žádosti, ne člověku. Toto je dobré si uvědomovat, když se chystáte odpovědět. Pamatujte, že někdy nemusíte odpovídat hned. Pokud máte často potřebu vyhovět, zamyslete se nad důvody, které vás do začarovaného kruhu ANO ženou. NE druhým je ANO Vám. Pokud je snaha vymezit se a umět se postavit sama za sebe vašim tématem, ráda vám pomohu v rámci mých konzultací. 

7. Rozlišujte mezi důležitým a naléhavým


Tempo dnešní doby má bohužel tendenci nás programovat do naléhavosti. Tu ale jasně prokouknete, když si úkoly rozdělíte do 4 kategorií: důležité-naléhavé, důležité-nenaléhavé, nedůležité-naléhavé a nedůležité-nenaléhavé. Cílem je soustředit se pouze na ty s “důležité”. Možná vám z toho seznamu teď jde hlava kolem a z tabulek vám naskakuje husí kůže :). Ale ruku na srdce – žijete pro to, co je naléhavé nebo důležité? Nedovolte, aby naléhavost oddalovala to, co je pro vás důležité.

8. Nesrovnávejte se


Mediální iluze v podobě věčně usměvavé a bezstarostné mámy chovající svoji stejně usměvavou a bezstarostnou ratolest v náručí se blíží realitě stejně jako předvolební sliby. Využijte mateřství jako šanci nahlédnout sama do sebe. Buďte tady a teď. Soustřeďte svoji pozornost na sebe, ne na druhé. Jste originál! Sepisujte si své nápady a postřehy. Budete se tak dostávat do tvořivé energie a uvědomovat si, v čem jste dobrá a co je vaší předností. Pokud se často srovnáváte, živíte v sobě pouze negativní myšlenky a víru ve vlastní nedostatečnost.

9. Zase jako dřív


Mateřské pouto je dle mého názoru nejsilnější pouto, které máme možnost prožít. To ale neznamená být mámou neustále a na 100%. I tak je pořád uvnitř vás to bezstarostné já, které potřebuje ven jako za starých časů. Vaše vnitřní dítě, které vás vede k radosti a kreativitě. Co vás bavilo před mateřskou? Začína vám chybět práce nebo pocit užitečnosti? Jaké záliby jste měla a co vám opravdu šlo? Najděte si podobně smýšlející maminky nebo kamarádky a pokračujte v objevování sebe sama. Síla komunity vás bude podporovat a taky motivovat k lepší disciplíně.

10. I doma vám to může slušet!


Pro koho se vlastně malujeme, hezky oblékáme nebo zdobíme? Odpovědí by měla být osoba, na kterou se každé ráno díváte do zrcadla, když vstanete. Jde totiž hlavně o ten pocit cítit se dobře za každé situace. A je jednou, zda jste doma nebo v práci. Doplňte si šatník pohodlnými a elegantními kousky na doma, které unese váš rozpočet. Pečujte o sebe a svoji ženskost. Věřte mi, že s dobrým pocitem se dostaví i dobrá nálada. Vaše spokojenost se bude propisovat nejen do vašeho obličeje, ale i do vašich slov.

Podtrženo, sečteno: Buďte k sobě laskavá. V době mateřství především dozráváte tak si dejte čas. Stejně tak jako ho dala příroda Vám a miminku v těhotenství :). A hlavně, děti nepotřebují mámu na 100% času, ale na 100 % pozornosti.

Ráda vám pomohu projít tímto či dalšími tématy souvisejícími s ženstvím a mateřstvím. Podívejte se na můj profil kouče zde: Ing. Iva Filipi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie