Dnešní žena pohledem čínské medicíny

22. 1. 2019 | Osobní růst | Kolektiv autoru

Dary dnešních žen bývají opomíjeny. Hovořím-li o darech, mám na mysli především dar menstruovat, otěhotnět, porodit a po období menopauzy sdílet životní zkušenost, vnitřní klid a nadhled dalším ženám. Z těchto darů může žena buď těžit nebo ji mohou vyčerpávat. Záleží na jejím životním postoji a schopnosti naslouchat sama sobě.

Život ženy je protkán mnoha cykly. Čínská medicína (a nejen ona) hovoří o tzv. sedmiletých cyklech. První cyklus pozorujeme v období sedmého roku života. Dochází k výměně chrupu, což je známka postupného vyspívání. Výstavba fyzického těla pokračuje a nově se uvolňují éterné síly na rozvoj paměti a uchovávání vjemů.

Čtrnáctý rok, který uvozuje druhý cyklus, je u dívek spojován s nástupem menstruace. Dnešní dívky začínají menstruovat dříve než v minulosti. Často se hovoří o důvodech souvisejících se způsobem stravování nebo vyšším tělesným tukem u mladých dívek.

V 21 letech je z pohledu sedmiletých cyklů žena připravena mít potomky. Ideálním věkem se pak označuje věk 28 let, kdy je životní esence a síla na svém maximu.

Kvalita času obecně a pozorování v čase je nástroj, se kterým čínská medicína hodně pracuje. Na člověka pohlíží jako na bytost, která je součástí celku, přírody. Při zdravotních obtížích hledá souvislosti s okolím nemocného, jeho životním příběhem či duševním rozpoložením.

Nosným prvkem je prevence ve smyslu harmonizace vnitřních orgánů a jejich vzájemná spolupráce. Ta se totiž následně promítne i do psychiky a mentální vitality. Tělesný orgán je vnímán jako systém pozorování a funkční celek.

Tento východní pohled také pozorně pracuje s konstitucí každého člověka, protože ta předurčuje sklony k daným problémům.

 

Zaměříme-li se na ženu, ta je nositelkou složky zvané “jin”. Jin je v čínské medicíně mimo jiné spojován s krví. Krev představuje základ pro duševní a emoční činnost. Krev by měly během života doplňovat a vyživovat zejména ženy. Jsou totiž náchylnější k nedostatku krve z důvodu menstruace nebo porodu.

Nemálo žen považuje dnešní problémy spojené s menstruací za normální. Bolesti a psychickou nepohodu už ani nevnímají, protože je tlumí léky či každodenním shonem. Nicméně čínskou optikou jsou např. bolest v podbřišku, křeče nebo sraženiny v krvi jevem patologickým. Tyto zmiňované obtíže konkrétně souvisí se stagnací jaterní krve nebo stagnací čchi jater.

Dnes se u žen často hovoří o tzv. syndromu nedostatku (většinou krve a energie=čchi). Jejich menstruace je pak doprovázena únavou, bolestmi v kolenou a bedrech, bledostí a závratěmi. Tyto stavy lze dobře léčit bylinnými směsi.

Pokud se zmiňuji o menstruaci, je třeba zmínit i hormonální antikoncepci a její vliv. Hormony, které ovlivňují plynulý chod menstruace, mohou v některých případech vyvolávat stagnace a blokády krve. Ty pak mohou přispět např. ke vzniku cyst.

Nemálo žen často trpí také bolestmi hlavy. Opakující se, chronické bolesti jsou způsobeny opět prázdnotou (nedostatkem). To samé platí i o bolestech hlavy, které ustoupí po jídle. U žen se také objevují bodající bolesti za očima, které ukazují na nedostatek v dráze jater.

Naopak bolesti z plnosti (nadbytku) mají rychlý nástup a po jídle se zhoršují. Jsou to bolesti vyvolané rozčilením a vztekem (lidově řečeno nám do hlavy vyletí jaterní jang) nebo přejezením (vlhko – horko žaludku).

Kromě menstruace ženy oslabují krev i duševními pochody. Opakovaně přemítají a myšlenkově se vracejí k minulosti. To může vést k zauzlenosti, zatvrzelosti, názorové nejasnosti a přešlapování na místě.

Co vlastně znamená vyčerpaná krev? Na slabost krve nahlíží východní medicína jako na stav slabé energie v krvi. Jazykem západní medicíny tuto slabost pozorujeme v nízké hladině železa v krvi a v nedostatečném množství červených krvinek.

A jak poznáte, že slabostí krve trpíte? Budete nejspíše majitelkami věčně studených končetin (rukou i nohou) a může vás často přepadat únava či bušení srdce. Pro eliminaci těchto stavů je dobré zařadit do jídelníčku potraviny právě na vyživení a doplnění krve – játra, krůta, kachna. Z ovoce sáhněte po ostružinách nebo malinách. Hlávkový či ledový salát pomohou vaší hladině železa. Vyznavačky vinného moku si také přijdou na své – na doplnění krve slouží tzv. Železité víno, které seženete v lékárně. Chuťově žádná hitparáda (aspoň v mém případě), ale teplo se dostavilo.

Z pohledu čínské medicíny je pro ženu alfou a omegou vztah jater a ledvin. Jedná se o takříkajíc gynekologický vztah. Játra uchovávají menstruační krev, která vyživuje dělohu. Ledviny tvoří menstruační krev a souvisí s produkcí mateřského mléka.

Správně fungující vztah mezi těmito 2 orgány je důležitý pro pravidelnou menstruaci a následné otěhotnění. Ledviny navíc uchovávají tzv. esenci. Esencí myslíme veškerou životní sílu, která nám byla dána při narození.

S dráhou ledvin a krví souvisí také schopnost otěhotnět. Častým důvodem neplodnosti může být stagnace v děloze, chlad v ledvinách, nedostatečná esence nebo celková slabost související s nedostatkem krve. Ta pak totiž nemůže vyživovat orgány a dráhy, kudy proudí krev a čchi.

Další příčinou může být vlhko v oblasti podbřišku (čínská medicína to označuje pojmem spodní ohniště). Tento případ bývá spojován s ženami s vysokým tělesným tukem. Zkrátka pokud náš organismus bojuje o svoje místo, nemá sílu vyživovat organismus druhý.

Svoji nezastupitelnou roli hraje také slezina. Ta je symbolem pevného středu člověka a souvisí s krvetvorbou. Reprezentuje schopnost ukotvit se a vnímat energii středu. Dříve zmíněné přemítání a vracení se k minulosti oslabuje nejvíce právě slezinu. Dnešní doba nás žene do uspěchanosti a my ztrácíme rytmus. Ten je mimochodem pro správné fungování sleziny klíčový. Slezina coby “mozek trávení” rytmus trávení uděluje, a tudíž ho i potřebuje. Pokud ztrácíme rytmus tak jedeme ze zásob (z ledvinové esence). Vyčerpáváme tak substanci, kterou máme aktivovat v ohrožení života, a ne v denním provozu.

Žijeme v hluku, pospícháme a pokud odpočíváme tak nedostatečně nebo nekvalitně. Zákonitě pak často čelíme vyčerpanosti sleziny nebo nedostatku krve srdce a jater. Jsme unavení, těžko se rozhodujeme a rozhodí nás maličkosti. Fyzickou prací vyčerpáváme čchi, duševní činností vyčerpáváme krev.

A jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Čínská filosofie to označuje pojmem jang-šeng-fa. Je to metoda pěstování zdraví, která je odjakživa součástí čínského lékařství. Zkuste začít pěstovat na vlastní kůži:

1.Cvičte a meditujte

Cvičením taiči, čchi-kungu nebo jógy pomáháte posilovat zdraví, předcházíte nemocem a udržujete si hladinu energie. Nejlépe cvičte alespoň 10 minut denně.

2.Vyzkoušejte bezpečné bylinné směsi

Byliny zmírní vaše obtíže. Je to sice cesta na delší trať, ale tělo se vám odmění mentální i fyzickou vitalitou.

3.Dopřávejte si teplé snídaně

Snídaňové kaše nebo vajíčka vás ukotví a posílí imunitu. Budete tak během dne mnohem lépe odolávat stresu.

4.Jezte s ohledem na vaši konstituci

Sledujte, kdy máte na něco jen tak zvaně chuť a kdy máte opravdu hlad. Dopřávejte si kvalitní jídlo, které vám kromě chuti dodá i energetickou kvalitu.

5.Nechte se léčit dotykem

Vyzkoušejte různé druhy masáží nebo akupresuru. Tato forma dotyku umí odstranit stagnace, blokády a rozproudí potřebnou energii a krev.

6.Odpočívejte kvalitně

Ve spánku regenerujeme. Vytváří se nám energie jang, díky které máme sílu na aktivity v nadcházejícím dni.


Přeji vám příjemné pěstování a sebeobjevování nejen z pohledu TČM.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie