Honba za statusem: Jsem ve vztahu

20. 3. 2017 | Škola vztahů | Redakce

Tento stav zná asi každá žena, která byla, nebo je, dlouhou dobu sama a touží po vztahu. Je to zvláštní rozpoložení, kdy se žena cítí sama a vědomě či nevědomě touží po tom, až si na Facebooku v políčku Stav odklikne: ve vztahu nebo až bude na příštím srazu přátel moct říct: „To je on, můj nový přítel.“

Pro ženy je přirozené, že chtějí být v páru. Jenže zoufalá touha po vztahu vás může přivést do velmi bolestivých situací. Pokud je toto i váš případ, čtěte dál.

Touha produkuje zoufalství

Jak bylo již řečeno, ženy v sobě mají potřebu zahnízdit a vytvořit prostředí pro rodinu. Nám ženám je vlastní vytváření tepla domova a udržování ohně v rodinném krbu. A tak je zcela přirozené, že nechceme být samy. Ženy touží po naplněném partnerství a ve vizích ideálu se utvrzují sledováním či čtením romantických příběhů a pohádek pro dospělé. Bohužel si naivně myslí, že taková je i realita: on je krásný, úspěšný, bohatý, ona šedá myška, ale když se dá do gala, on pozná, že je žena jeho života. Bum, zamilují se a je z toho láska jako trám, nejlépe na celý život. Takové příběhy mnohé ženy milují. Víte, jaký žánr mají rádi zase muži? Kriminální příběh, ve kterém je pořádná dávka adrenalinu, napětí, nějaká ta střílečka, vášnivý sex a na konci rozuzlení a hlavně svoboda!!!! Trošku jiná káva, nemyslíte? Když se ženě, která touží po romantickém příběhu, nedaří její touhy naplnit, dříve či později u ní začne procitat zoufalství. Tolik by si přála žít ten krásný příběh, ale pořád ne a ne narazit na toho krásného fešáka. Je už tak zoufalá, že neví, co se sebou. Pozor, zoufalá může být i ve chvíli, kdy okolí, a hlavně sama sobě nalhává, jak je strašně v pohodě, ale přitom vymetá jednu seznamku za druhou a po každém neúspěchu řeší své zoufalství sklenkou vína, nebo i dvěma. Taková žena je pak odsouzena ke dvěma scénářům: Buď potká muže krasavce, ze kterého je celá bez sebe a udělala by pro něj cokoli, nebo rezignuje a vstoupí do vztahu s mužem, který ji tak moc nebere, ale co už… Hlavně ať už jsem ve vztahu. Problém je, první muž (krasavec) je většinou lovec, který ze všeho nejvíc miluje kriminální příběhy plné napětí a vášnivého sexu, a druhý muž nebude ženu dlouhodobě přitahovat. Co se tedy stane?

Zoufalství přitahuje zoufalství

Přesně tak to je. Pokud zoufale toužíte po vztahu, přitáhnete si buď muže krasavce, nebo skončíte ve vztahovém kompromisu. Těmto extrémům se podrobně věnuji na dnes již legendárním workshopu „Ukončete samotu a otevřete se novému vztahu“ a více než dvě stovky žen, které workshopem prošly, se s tímto výkladem ztotožnily. Jak to tedy je s tím zoufalstvím? Samo o sobě není nic špatného na tom, když žena přitáhne krásného muže. Co však problém je, je způsob, jakým se to stane. Žena vidí někoho, kdo se jí líbí, a pochopitelně o tak krásnou hračku (záměrně zjednodušuji) nechce přijít. Může se tedy stát, že on je ten, který osloví ji. On je ten, který se jí ze začátku pravidelně ozývá, avšak je-li to muž, který miluje krimi příběhy, brzy pro něj krásná múza přestane být dostatečným vzrušením. Napětí opadne (mnohdy po druhém či třetím společném sexu) a jde se lovit dál. Žena, která zahořela, vůbec nic nechápe a stává se ještě zoufalejší než předtím. Celé to přece měla na dosah ruky. Marně přemýšlí nad tím, v čem se stala chyba a co je špatně. Vždyť přece vypadá dobře, je skvělou milenkou, oplývá inteligencí a je schopná, tak co ještě??? Upadne do ještě většího zoufalství a smutku z toho, že při tom všem není schopná mít normální fungující vztah. Podvědomě rezignuje na své nároky a říká si, že už je jí všechno jedno, hlavně ať je ve vztahu. A Vesmír na to: „Staniž se.“ Pošle jí přesně to, co si přeje. Bude sice ve vztahu, ale jakém? Vztahu založeném na zoufalství. V praxi to znamená vztah s mužem, který ji buď nepřitahuje, nebo je totální průšvih. Anebo obojí dohromady.

Není potřeba vydržet

Zoufalá touha po vztahu je častý důvod, proč schopné a krásné ženy vstoupí do vztahu s muži pochybné kvality. Moje překrásné klientky mají například zkušenosti s muži zadluženými (kdy ony jim samou láskou pomáhají), muži nerozhodnými (stojí mezi více ženami a neumí si vybrat a ona věří, že je ta pravá), muži ublíženými (opustila je jiná žena a oni se s tím neumí smířit, tak jim pofoukáme bolístku a on uvidí vaši jedinečnost), muži sobeckými (nejdřív práce a až někde vzadu je něco, čemu by se eventuálně dalo říkat vztah). Sama mám zkušenosti například s mužem lhářem nebo mužem, jehož životní náplní byla podrobná analýza jeho jídelníčku a honba za dokonalou postavou (moje postava pro něj navíc byla častým terčem kritiky, což jsem po určité době odmítla snášet). Setkala jsem se rovněž i s krásným mužem, který byl milý, když jsme si povídali, ale ani na jednu schůzku nepřišel včas, nenapadlo ho vymyslet, co bychom mohli dělat společně, a pořád mluvil jen o tom, jak nestíhá v práci a jak toho má hodně. Také se poznáváte? Pokud i to je váš případ, okamžitě se začněte zabývat tím, co cítíte. Jste v tomto druhu vztahu šťastná? Cítíte, že muže skutečně zajímáte a že se vás sám od sebe snaží udělat šťastnou? Pokud je odpověď ne a jediné, co cítíte, je sílící zoufalství, okamžitě ze vztahu odejděte a smiřte se s tím, že tu krásnou hračku jednoduše nebudete mít. Krásná hračka je metafora ať už pro krásného muže, nebo vidinu vztahu jako takového. Pocity a prožívání jsou identické jako u zhruba tříletého dítěte, které přijde do hračkářství a něco chce. Dá to velkou vnitřní práci uklidnit se a z hračkářství odejít v jakž takž vyrovnaném stavu. Proto nefunkční vztahy pouštějte. Nedoufejte v to, že se něco změní, když se popřete a vydržíte. Pokud na vás muži skutečně záleží, vyslyší vás a bude vás chtít udělat šťastnou. Jestliže se tak neděje, neupínejte se k falešným nadějím a jednejte. Ano, bolí to, ale bez tohoto kroku se neposunete. Namísto toho se budete topit v zoufalství. Pořád dokola. Je to skutečně to, co chcete?

Ujasněte si své priority, a ať vás ani nenapadne jít pod cenu

V tomto bodě se odděluje zrno od plevele. Ale začneme hezky od začátku. Všechny ty bolestné zkušenosti, které jste zažila, mají jeden velký přínos. Mohla jste si uvědomit, co nechcete a co vám nedělá dobře. Avšak namísto toho, abyste vysílala signály, co nechcete, zeptejte se sebe sama, co tedy ve skutečnosti chcete. Dejte si dostatek času a přemýšlejte opravdu hluboce. Nepodceňujte tento proces. Možná to netušíte, ale takto si sestavujete objednávku životního partnera (kterou se také poměrně intenzivně zabýváme na workshopu). Důležité je, abyste přesně věděla, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité. Přiznám se vám, že jsem poměrně dlouhou dobu lpěla právě na krásném zevnějšku. Líbili se mi muži s uhrančivýma očima a pevným vyzařováním. Jenže jsem si uvědomila, že takoví muži nemají prioritu ve vztazích a jsou skutečně spíše lovci. A tak do mého života vstoupil zcela jiný parametr, kterým je srdečnost. To je to, čeho si nyní všímám mnohem intenzivněji. A víte, co se stalo? Změnil se mi vkus na muže. Potvrzují to i klientky, které podobnou transformací a silným uvědoměním prošly. Najednou je zajímají jiné parametry než dosud. Ale zde se mějte na pozoru. Vesmír si vás totiž vyzkouší, zda jste myslela své rozhodnutí vážně a pošle vám zkoušku. Pravděpodobně v podobě dvou mužů, z nichž jeden by vás na rukou nosil, a druhý vás zase bude přitahovat silou magnetickou. Co dělat? Rozhodněte se srdcem. Myslete na své dobro a to, v čem bude dobře vám. Skutečný muž se totiž pozná činy, a ne slovy a sliby. Muž, který koná, je muž, který se zajímá o vás a vaše blaho. A toto mějte na paměti. Určujete totiž svou vlastní cenu, pod kterou za žádných okolností nechoďte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie