Ideální prevence pro zdravé partnerství – 2. díl: Přijměte zodpovědnost za své štěstí

28. 12. 2015 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Když poslouchám své klienty, většina z nich pojímá partnerství jako něco strašně těžkopádného, jako klima, ve kterém vzniká mnoho zranění a odcizení. Rozumějí si víc se svou kamarádkou nebo kolegyní než s vlastním partnerem.

Samozřejmě je to dané tím, že za mnou primárně nepřijdou lidé s chvalozpěvy na svůj život. Nicméně, nejen v konzultační místnosti, ale i ve svém okolí a u známých vidím partnerský boj. Ten ve finále potvrzují i vzrůstající čísla rozvodové statistiky.

Proč tedy dochází k tolika zklamáním?

Do vztahů se často vrháme s očekáváním. Přejeme si, aby nám dal partner to, po čem tolik toužíme a nikdy se nám to nedostávalo (ať už v dětství, nebo v jiných vztazích). Někdo potřebuje společně trávený čas, jiný uznání, pochopení, zázemí, rodinu, aby nás měl partner rád takové, jaké jsme apod. Na počátku vztahu nám partner skutečně tohle všechno dává. Právě proto jsme do vztahu šly. Jenomže dříve nebo později přijde v každém partnerství moment, kdy partner přestane naše potřeby naplňovat nebo jim jinak odpovídat. Není totiž možné, aby ON plnil všechna naše očekávání a my zase ty jeho.

Když partner přestane být podle ideálních představ, málokdy nás napadne onu představu změnit. Ačkoliv by to bylo v mnohých případech nejlepší řešení. Naopak se snažíme partnera do svého obrazu napasovat a dotlačit. Jenomže ON se brání a „dělá si, co chce“. Pak ONA má pocit, že už ji nemiluje. Přichází pocity zklamání, bolesti, někdy až utrpení. Tyto emoce jsou projevem toho, že ženy (ale i muži) přesouvají zodpovědnost za své štěstí na to, jestli se partner zachová tak či onak a jestli je onaké jednání slučitelné s jejím očekáváním.

Strach partnera z toho, že zklame

Uznejte samy, že i pro muže je to dost náročná pozice! On by vás měl učinit šťastné? Jenomže co když zklame? To je takový nejčastější mužský strach. Někteří muži raději ze vztahu utečou, než aby svou partnerku zklamali, jiní zase z pocitu viny udělají, co jí na očích uvidí, čímž se stávají pro ženu méně rozhodní, a tedy méně atraktivní.

Přijměte plnou zodpovědnost za svůj život

Cílem a ideálním řešením, jak z téhle situace ven, je jediné. Přijmout plnou zodpovědnost za svůj život a za své štěstí, uvědomit si, že jedině já sama/já sám se mohu naplnit, učinit šťastnou/šťastným. A to se nám podaří jedině ve chvíli, kdy samy sebe zcela přijmeme.

Než se k sebepřijetí dopracujeme, zpravidla vede cesta přes označení vnějšího viníka. Tedy přístup „já jsem oběť a viníkem je partner, rodiče, šéf, společnost, karmické zatížení apod.“ Dalším krokem upustíme od obviňování všech i všeho kolem a přistoupíme k obviňování sebe samých. „Já jsem ta, kdo si tvoří svůj svět a vytvořila jsme si ho tedy pěkně špatně. Proto jsem hrozná osoba, můžu si za to sama a vlastně dobře mi tak.“

Ať už je viníkem někdo jiný, nebo si připadáte provinile vy samy, ani jeden životní přístup nevede k harmonickým vztahům s vaším okolím. Můžete druhým i sobě odpustit, vzápětí však přijde další situace, další zranění, a mohly byste tak odpouštět do nekonečna. Určitě sami cítíte, že to také není úplné řešené.

Od viníka k sebepřijetí

Nejmocnějším lékem je absolutní sebepřijetí. Postoj ve smyslu: „Udělala jsem to nejlepší, co jsem uměla i věděla. Díky téhle zkušenosti už dnes vím, že to příště udělám jinak a zareaguji nově. Situaci odevzdávám a jdu dál.“ Skrze uvedený přístup se vám podaří odpoutat se od sebedestruktivních emocí a utápění se ve vině. Může tak do vašeho života přijít více radosti a pocitu štěstí. Přestanete si vyčítat, přemýšlet hodiny nad diskusí s partnerem či šéfem, co všechno jste měli říct jinak. Budete žít více v přítomnosti než v minulosti. A hlavně, podaří-li se vám přijímat více sebe samé, budete přijímat více i své blízké a partnery. Budete je vnímat a milovat i s chybami, nebudete si vytvářet další zbytečná zranění na srdci a přestanete na ně vytvářet tlak. Láska a přijetí se vám pak vrátí zpět i od nich.

Vždy začněte u sebe

Pamatujte, abyste se cítili ve svém životě šťastně, nestačí, abyste přijímali jen své blízké, aniž byste přijali sebe samé. Partneři a rodina vám totiž vždy odrazí váš vnitřní stav, který zaujímáte k sobě samotným. Mohl by pak nastat obraz, kdy se rozdáváte a vše druhým tolerujete. Sebe však kritizujete za sebemenší drobnost. Od vašeho okolí pak budete zcela jistě vnímat kritiku nebo projevy ohledně vaší nedostatečnosti. Proto vždy začněte u sebe a teprve skrze sebe vytvoříte krásné vztahy.

Nevíte si ve svém partnerství rady, a potřebovali byste radu zkušeného odborníka? Velice ráda vám pomohu! Zde je můj profesní profil: Mgr. Kateřina Matláková 

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie