Jak neztratit sebedůvěru v období samoty

5. 4. 2018 | Škola vztahů | Redakce

V minulém článku jste se dozvěděla 5 nejčastějších důvodů vaší samoty. Dnes se podíváme na to, jak toto náročné období psychicky zvládnout, jak neztratit vaše sebevědomí, a naopak ze sebe začít vyzařovat krásu a otevřenost ke vztahu.

Dlouhou dobu jsem byla jedna z vás. Nedařilo se mi potkat toho pravého a byly chvíle, kdy jsem to málem vzdala. Jednou jsem místo rmoucení začala žít samu sebe a došlo ke zlomu. Dnes tedy s vámi budu sdílet z časti i svůj příběh. Přeji si dodat vám odvahu a naději.

Smiřte se s tím, že můžete skončit sama

Možná vám bude připadat zvláštní, že se máte smířit s možnou samotou, když chcete do života partnera. Není to tak, že byste měla celý život strávit sama, avšak je potřeba, abyste se zbavila zoufalství. To bohužel vyzařujete ve chvíli, kdy se vám nedostává toho, po čem toužíte (v tomto případě po partnerství). Je důležité si uvědomit, že pokud budete zoufalá, budete s největší pravděpodobností přitahovat převážně muže lovce: tedy skolí svou kořist a jde dál. Jak již bylo popsáno v dřívějším článku, lovec není muž pro partnerství a nemá cenu s ním ztrácet čas. V jistou chvíli jsem udělala zásadní rozhodnutí, kdy jsem si smrtelně vážně řekla následující: „Buď potkám kvalitního muže, nebo jsem smířená s tím, že budu sama. Mám práci, která mě naplňuje, žiji hezký život, kolem mě jsou milí lidé a mám zázemí stabilní rodiny. Mnoho lidí nemá ani to. Můj život je plnohodnotný. Pokud přijde do mého života muž, pak s ním ještě víc vykvetu. Ale to je možné jedině s kvalitním mužem.“ A nechala jsem celou věc partnerství spát. Ano, partnerství jsem si přála. Věděla jsem, že mě naplní. Avšak vnitřně jsem se smířila s tím, že to může být i jinak. Začala jsem důvěřovat Vyšší moci. Také jsem pociťovala věčnost za to, jaký život mohu žít. Pro vztah jsem udělala maximum a je-li mi souzen, přijde. A přišel. 

Dělejte to, pro co hoří vaše srdce

Když jsem byla v období smíření a uzavření tématu partnerství, začala jsem se ještě víc věnovat sama sobě. Ne, že bych to předtím nedělala, avšak nyní to nebyly již zástupné aktivity, ale má vášeň šla z mého nitra. Vůbec jsem e nezamýšlela nad tím, jestli případně někoho potkám. Tato hlodavá otázka podvědomí najednou úplně zmizela. Začala jsem si tedy plnit své sny. Přestala jsem čekat na to, jestli potkám, nebo nepotkám partnera. Šla jsem tam, kam mě srdce táhlo. Takže jsem se zapsala k ročnímu výcviku Kněžek, začala jsem se připravovat na výcvik konstelací, ještě více jsem se realizovala v profesním poli. Když se zpětně ohlédnu, byla jsem tak naplněná a šťastná, že jsem musela svítit jako baterka. Tehdy jsem uvažovala i nad tím, kam pojedu v létě na dovolenou. Chtěla jsem odjet na milovanou chatu na Vysočinu. Když mi ale kamarádka řekla, že se v červenci ve Vlaštovičkách u Opavy koná Letní škola zpěvu, neváhala jsem ani minutu. Nejsem sice žádná zpěvačka, zpěv však miluji a nesmírně mě baví. Ten týden byl pro mě jedním z nejkrásnějších v životě. Zpívala jsem, tančila, cvičila Mohendžodáro. Celou dobu byl vedle mě muž, se kterým se měly brzy naše životy spojit. Ani já, ani on jsme nejeli na školu někoho potkat. Osud nás stejně dal dohromady. I vy si najděte něco, pro co hoříte, co milujete. Věnujte se této činnosti a vše ostatní se bude dít za vás.

Važte si sama sebe a hýčkejte se

Každý den není posvícení. Ne vždy budete mít dobrou náladu a čas od času na vás přijde smutek. Nedovolte však, aby tyto chvíle zničily vaše sebevědomí. Důležité je, abyste se naučila s těmito výkyvy pracovat. Když na mě přišel splín, zavolala jsem kamarádce, vybarvovala jsem mandaly, nebo se šla projít do přírody. Taky mi dělalo dobře se hezky obléknout a vyjít do mých oblíbených míst a načerpávat atmosféru inspirativního místa. Rovněž jsem investovala do kvalitní voňavé kosmetiky (konkrétně to byla vůně The Ritual of Dao od RITUALS..). Když mi nebylo dobře, namísto smutnění jsem si dala dlouhou sprchu a pak nechala působit krásnou vůni. Aromaterapie je sama o sobě velmi léčivá a má na tělo blahodárné účinky. Najděte si tedy vůni, která je vám příjemná a pozvedá vaši mysl. Ve dnech, kdy mi nebylo nejlépe, myslela jsem na to, že se mám ráda. Vždyť toho dělám tolik prospěšného a můj život není marný. Tím, že jsem se naučila si sama sebe vážit i v této pro mě velmi těžké životní etapě. Přijetím a laskavostí k sobě samé jsem se nesmírně osvobodila. Nebyla jsem závislá na tom, jestli se nějakému muži budu líbit. Začala jsem být sama sebou do morku kosti. Vědomě jsem ukazovala svou jemnost, ženskost, touhu po dětech a zároveň vášeň ke své profesi a duchovnu.  Musím říct, že jsem začala být zajímavá pro zcela jiný druh mužů. Najednou to nebyli lovci bažící po kořisti, ale muži chtějící rodinu a zázemí. Vybrala jsem si toho, se kterým jsem souzněla nejvíc.

V dnešním článku jsem se vám záměrně velmi otevřela. Chtěla jsem vám ukázat, že jsem žena z masa a kostí, která prožívá stejně, jako vy. Mám pro vás hluboký soucit a pochopení. Období dlouhodobé samoty je totiž pro ženy velmi bolestné a zraňující, někdy až devastující. Velmi si přeji, aby byl tento článek pro vás symbolem víry na naděje, tak jako pro mě jimi byly kdysi příběhy mých tří přítelkyň. Přeji vám, ať vám vydrží energie a ať se potkáte s mužem vašeho srdce. Kdyby vám docházela síla a potřebovaly jste načerpat sebevědomí nebo podporu, jsem tu pro vás.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie