Jak přežít rozchod?

6. 4. 2013 | Škola vztahů | Hana Wolf

Poslední dobou jste cítila, že vztah už sice není, co býval, ale pořád jste věřila, že vše s partnerem vyřešíte a ustojíte. Jenže pak se to stalo. Prostě jste se rozešli a vypadá to, že definitivně.

Napsala: Hana Wolf, BS

Vy teď sedíte v prázdném bytě, pláčete a nemůžete tomu celému uvěřit. Vy jste chtěla o vztah bojovat, ale partner vám oznámil, že už je pozdě, protože už je v jeho životě někdo jiný. Tak, a co teď? Co dělat v prvních dnech a týdnech, abyste rozchod přežila?

První hodiny po rozchodu

Všechno je velmi čerstvé, vy cítíte velkou bolest a zradu a nezmůžete se na nic jiného než pláč. Nemůžete jíst, chodíte po bytě jako tělo bez duše a spíte pouze z vyčerpání. Pokud jste na tom takto špatně, překonejte všechen stud a zábrany a zavolejte někomu, koho máte rádi. Může to být vaše kamarádka, sestra nebo i máma. Možná se budete divit, ale právě vaše máma vám v takto těžké situaci může být velikou oporou. Je také dobré, aby s vámi někdo zůstal přes noc. Vám se bude lépe usínat a navíc se budete moct z bolesti vypovídat. Přítomnost blízkého vám udělá jen dobře.

První dny po rozchodu

Smutek na vás bude s největší pravděpodobností znát a určitě byste ho neměla úplně skrývat. Slzy jsou přirozenou součástí ozdravného procesu, a proto byste je v sobě neměla dusit. Pokud je to jen trochu možné, vezměte si v práci dovolenou a snažte se trávit co nejvíc času venku (ideálně v přírodě). Srovnávejte si v hlavě, co se stalo a jak teď budete fungovat bez partnera. První dny jsou opravdu těžké, a tak se snažte mít několik přátel v „pohotovosti“. Kdykoli vás přepadne chmurná nálada, je dobré, když máte komu zavolat. Opět se vám uleví a budete se cítit lépe. Hlavně nemějte pocit viny, že své přátele obtěžujete. Jsou tu pro vás a určitě jsou rádi, že jste se svěřila právě jim.

Týden po rozchodu

Ta nejhorší rána už je pryč. Sice pořád nechápete, jak se to celé mohlo stát, ale už vám došlo, že váš vztah je opravdu ukončený. V tuto chvíli se snažte s partnerem domluvit na dalším fungování. Je to sice těžké, ale je třeba vyřešit, jak budou věci probíhat dál. Snažte se být pokud možno klidná. V tuto chvíli je pro vás důležité vyřešit bydlení, finance, popřípadě si alespoň zhruba nastínit, jak si budete rozdělovat společné věci. Tato etapa je jednou z nejbolestnějších v celém procesu rozchodu, protože právě nyní vám dochází, že váš rozchod je definitivní a je opravdu KONEC. Opět mějte v záloze přátele, či jiné blízké osoby, které vám budou na blízku v těchto těžkých chvílích.

Měsíc po rozchodu

Střídají se vám vlny vzteku a smutku zároveň s pocity euforie z nově nabité svobody? Ano, i toto je normální stav. Bohužel je ale zrádné to, že pocity radosti vás sice budou nabíjet a motivovat, ale nikdy nebudete úplně přesně vědět, kdy vás znovu přepadne smutek. Většinou přijde, když ho nejmíň čekáte a když máte třeba dobrou náladu. Může se vám stát, že náhodou ucítíte na ulici jeho vůni, nebo projdete kolem místa, kde vás vždycky čekával po práci. Až se takové momenty objeví, určitě v sobě neduste emoce a nechte je jít ven. Na druhou stranu, snažte se se sebou pracovat v tom smyslu, že až ten největší pláč přejde, udělejte něco, z čeho máte radost. Jděte se projít s kamarádkou do parku, kupte si lístek do divadla nebo si vyrazte někam na výlet. Je to jen na vás a na vaší fantazii. Hlavně nepropadejte alkoholu. Ten vás akorát brzdí, působí vám ještě větší deprese a vůbec nikam vás neposune.

Tři měsíce po rozchodu

Intervaly smutku se vám pomalu prodlužují a vy začínáte pomalu vidět i pozitivní stránky nově nabité svobody. Najednou zjišťujete, že máte kolem sebe přátele, na které máte čas. Děláte věci, které vás baví a naplňují a o kterých jste dřív neměla ani ponětí, že byste v nich mohla být dobrá. Na partnera si sice ještě občas vzpomenete s hořkostí, ale se svými pocity už umíte pracovat. Také si začínáte uvědomovat, že váš bývalý partner nebyl ten jediný muž na světě, a pomalu si užíváte pozornosti jiných. Jen nikam nespěchejte a dopřejte svému zlomenému srdci čas na vyléčení. Přece jen dostalo těžkou ránu a nějakou dobu trvá, než se z rozchodu vzpamatuje. V tento čas je dobré odjet na dovolenou s kamarádkou a užít si úplně jiných rozměrů volného času. Přece jen úplně jinak trávíte čas s kamarádkou než s partnerem. Pokud vám pracovní povinnosti nedovolují delší volno, vyrazte alespoň na prodloužený víkend. S partnerem byste nemohla trávit dny chozením po obchodech nebo chichotáním se v kavárně.

Půl roku po rozchodu

Máte pocit, že jste z nejhoršího venku. Rána se pomalu zaceluje a vy už se otvíráte možnosti dalšího vztahu. V tuto chvíli je dobré v klidu si sednout a o potenciálním partnerovi popřemýšlet. Je totiž velmi pravděpodobné, že to, co si vysníte, se vám pak i stane. A to v dobrém, i špatném kontextu. Jste zraněná, a tak budete mít dost možná strach, aby vám nový muž ve vašem životě opět nezpůsobil rány. Právě takto nastavená mysl vám ale může přinést do života někoho, kdo by vám mohl ublížit. V této fázi vřele doporučuji vyhledat pomoc životního kouče se specializací na náročné rozvody a rozchody. Kouč vám pomůže plně vyřešit vztahové křivdy a ukáže vám cestu, jak si najít spokojený partnerský vztah. Potom už vám nebude stát nic v cestě potkat muže svých snů.

Rok se s rokem sešel

Je tomu přesně rok od události, která vám změnila život. Když se dnes podíváte do zrcadla, vidíte úplně jiného člověka než před rokem. Jste mnohem silnější, vyzrálejší a jste na sebe neskutečně pyšná, že jste celou tu změnu dokázala ustát a obrátit ve svůj prospěch. Konec vztahu se pro vás stal novým začátkem. Stojíte teď nohama pevně na zemi, znáte svou sílu a objevila jste sama sebe. Navíc si uvědomujete i své kladné vlastnosti, jakými jsou odvaha, ctižádost, píle a nadšení. Máte pocit, že rozchod vás posílil, udělal z vás novou ženu, mnohem silnější a statečnější. Okolí vám říká, že jste rozkvetla jak růže, jste plná nové energie a pomalu se vám rýsuje nový vztah s mužem, který stojí o vás a vy o něj. Přece jen to všechno mělo nějaký smysl a vy se teď cítíte spokojená a šťastná.

Potřebujete pomoci a přežít rozchod pomocí vztahového kouče? Obraťte se na mě: Hana Wolf, BS. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie