Jak se odpoutat od partnera

27. 10. 2015 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Váš vztah s partnerem skončil, ale vy se od něj stále nedokážete odpoutat. Pořád na něj myslíte a neumíte se posunout dál, i když váš vztah byl neperspektivní a k harmonickému vztahu měl daleko? Co tedy dělat s myšlenkami, které vás neustále obtěžují?

Napsala: Hana Wolf, MBA

Jak se vymanit z kolotoče vzpomínek? Co udělat pro to, abyste si bývalého partnera přestala idealizovat? Jak se otevřít tomu pravému muži?

Zrekapitulujte si váš vztah

Jestliže i vás neustále trápí myšlenky na muže, který vám zlomil srdce, zkuste se sama sebe zeptat, proč na partnera neustále myslíte. Je to proto, že podle vás byl on ten osudový muž? Nebo vzpomínáte jen na hezké chvíle, avšak to negativní již nevidíte? Vyzkoušejte proto následující techniku. Podívejte na váš vztah z nadhledu a z pozice neutrálního člověka. Jaký tedy byl váš vztah v realitě? Skutečně byl tak perfektní, jak si jej pamatujete? Komunikovali jste spolu? Jak se váš partner stavěl k vám a vašemu vztahu v běžném provozu? Byl s vámi, když jste jej potřebovala, nebo se objevil pouze ve chvíli, kdy se to hodilo jemu? Snažte se zaujmout neutrální postoj a zodpovědět si na tyto otázky co nejpravdivěji. Právě to, že k sobě nejste pravdivá, vám brání v odpoutání se od muže, kterému jste jednoduše nestála za to. Pokud byste pro něj byla ta pravá, nenechal by vás odejít, nebo vás neopustil. Věděl by, že vy jste pro něj osudová žena a na vztahu s vámi by pracoval.

Stanovte si jasné hranice a neustupujte z nich

Ve chvíli, kdy si předešlý vztah zrekapitulujete, dospějete k prozření, že vlastně není nad čím plakat. Chcete-li být v harmonickém a dlouhodobém vztahu, není vám nic platné, že to mezi vámi jiskřilo, že jste byli krásný pár a že jste s ním zažila chemii, jako s nikým. Dlouhodobý a kvalitní vztah je totiž o vzájemné spolupráci. A hlavně, dávat mají oba, ne jen jeden. Ve chvíli, kdy uděláte rozhodnutí, že chcete nechat vašeho bývalého partnera ze života odejít (nejen fyzicky, ale hlavně energeticky), stane se něco, co ani vy sama nečekáte.  Často se stává, že v momentě, kdy partnera pustíte z hlavy, sám od sebe zavolá, nebo se nečekaně zjeví před vašimi dveřmi. Pokud jste dospěla k názoru, že tento člověk si jen bral a do vztahu nic nedával (tedy kromě sexu a své fyzické přítomnosti), tak se zastavte a vzpomeňte si na všechny situace. Schválně si spočítejte ty bezesné noci, kdy jste na něj čekala a on nikde. Kdy jste pro něj plakala a on vám ani nezavolat. Nevzpomínejte jen na ty „báječné“ chvíle, kdy jste byli spolu. Ve většině případů šlo o iluzi, která vám brání vidět skutečný obraz. Nechcete-li prožívat další vztahová dramata, pevně si určete hranice, za které nepůjdete. Zdvořile odmítněte pozvání na kávu nebo večeři, protože sama dobře víte, jak to skončí. Možná si spolu užijete, ale opět se budete topit v slzách a neposunete se dál.

Poučte se z předešlého vztahu a otevřete se tomu pravému muži

Skutečně jste si uvědomila, že svého bývalého ve svém životě nechcete a přejete si vydat se jinou cestou? Ještě než to uděláte, zrekapitulujte si předešlý vztah. Jak se k vám partner choval? Dával vám najevo lásku a porozumění? Byl vám oporou? Nebo jste do vztahu dávala jen vy? Bývalého partnera nijak neodsuzujte za jeho chování. Prostě byl, jaký byl a choval se k vám tak, jak jste dovolila. Jestliže máte pocit, že do vztahů jen dáváte, je na čase se zamyslet, proč neustále přitahujete muže, kteří si vás neváží. Podle mých zkušeností je to tím, že si v jádru nevážíte sama sebe a podvědomě toužíte po ocenění. Jenže když si sebe nevážíte, budete si skutečně přitahovat muže, mající na prvním místě hlavně sebe. Věnujte se tedy sama sobě a svému rozvoji. Jak jste se starala o partnera, tak se začněte starat o sebe a svůj rozvoj. Také se snažte pochopit, proč jste si takového muže přitáhla do života a co vás měl naučit. V tomto ohledu je pro nás každý partner velkým učitelem, a když pochopíme, proč se nám jisté modely neustále opakují, můžeme díky nim nesmírně vyrůst.

Máte-li problém se od partnera odpoutat, využijte pomoc zkušeného kouče, který vás situací provede, nebo navštivte dvoudenní interaktivní workshop „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál“, který vám pomůže mnohé pochopit.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie