Jak zvládat stres?

14. 4. 2013 | Škola byznysu, Škola zdraví | Redakce

Je toho na vás v poslední době hodně a už vážně nevíte, kam dřív skočit? Děsí vás počet emailů ve schránce, blížící se datum uzávěrky a kvanta studijního materiálu? Cítíte tlak, tíhu a bezvýchodnost situace? Pak jste ve stresu.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Nacházíme-li se pod jakoukoliv výraznou tělesnou nebo duševní zátěží, náš organizmus mobilizuje veškeré své síly, aby nás vybudil k větším výkonům. Krátkodobý nápor jsme schopni zvládnout bez větší újmy a tělo je schopné se zregenerovat. Jestliže jsme však pod stresovými podmínkami dlouhodobě, odrazí se to na naší náladě a posléze na našem zdraví. Dlouhodobě neřešený a neventilovaný stres je schopen v nás zašlapat radost ze života a dovést nás k depresivním stavům skleslosti, pasivity až apatie. Jak si tedy můžeme s těmito stavy poradit?

Převezměte za sebe zodpovědnost

První krok, ale za to možná ten nejtěžší je uvědomit si, že jen my jsme tou hybnou silou v našem životě. Jen svým přičiněním se můžeme dostat ven z toho koloběhu věčných povinností a pocitu strachu, neúspěchu či viny. Primárně máme tendenci se v náročných situacích litovat a lkát na nepřízeň osudu, ale věřte, že osudem to není. Svým odrazem myšlenek, svým vnitřním nastavením jsme se ocitli tam, kde jsme dnes, a proto jen změna našich myšlenek nám pomůže se z nepříznivé situace vymanit. Nespoléhejte na to, že vás někdo z vašeho dna vytáhne. Každý má své životní lekce, na nichž se učí a roste. Jste-li často ve stresu či trpíte depresemi, naučte se více se radovat ze života, z maličkostí všedního dne.

Najděte si ventil

Ve stresových podmínkách máme stažené celé tělo, čelisti v křeči, všechnu tíhu neseme na trapézech. Myšlenky nám zběsile lítají a své rozhodnutí měníme stokrát za minutu. Hromadí se v nás zloba, strach, vztek, lítost či agrese. Pokud se nenaučíme všechny ty silné emoce zpracovávat a ventilovat, nahromadí se v našem těle. Nahromaděné emoce se poté v tělesné rovině projevují jako nemoc.   Ventil bychom si měli dopřát dvojí. Jak v podobě fyzické aktivity, tak v podobě mentální očisty.

Fyzická aktivita

Ať už si jdeme zaběhat, zaplavat do bazénu, zacvičit do fitka nebo si dáme jen rychlou procházku přírodou, donutí nás tato aktivita zastavit naši rozjetou mysl a na chvíli pracovní shon vypustíme z hlavy. Svalová tenze ze stresu je schopna se díky zvýšenému napětí při cvičení uvolnit. Vyplavené endorfiny nám alespoň na chvíli dodají pocit radosti a uvidíme svět opět barevněji.

Nenechte se v tomto případě odradit únavou z práce. Sedíte-li celý den u počítače, bolí vás celé tělo, cítíte se unavení a na sport nemáte sílu, chuť ani čas. Je to jen klam vaší mysli, která volí v danou chvíli pohodlnost. Seberte v sobě odvahu a zbytek sil a přemožte se. K dobrému pocitu Vám postačí třeba jen půlhodina, která zažene i psychickou únavu.

Mentální očista

Vedle fyzického pohybu nezapomínejte na druhý důležitý ventil – tentokráte psychický. Naše mysl pracuje jak nejdokonalejší stroj a ve změti myšlenek se sami nevyznáme. Když se naučíme svou mysl ovládat, bude nám dobře sloužit. Necháme-li však myšlenky zcela neřízené, stanou se zlým pronásledovatelem a mohou nás dovést až k depresi. Abychom se stali pány našich myšlenek, je to běh na dlouhou trať. Je však důležité začít. Nástrojem vám může být koncentrace, vizualizace či meditace. Díky těmto technikám se učíme ovládat nepříjemné myšlenky, vkládat si do hlavy myšlenky pozitivní a příjemné a v neposlední řadě docílit toho, že na nic nemyslíme. Dokážete si představit, že budete mít úplně prázdnou hlavu? Báječná lehkost!

Udělejte si na sebe čas

Naučte se být alespoň jeden den v měsíci je se sebou a svými myšlenkami. Čas, který trávíte sami, je nesmírně důležitý. Ponořeni do ticha si můžete zhodnotit, co v životě vlastně chcete a co už dál nechcete snášet. Proberte si varianty řešení i s možnými důsledky a nebojte se řešení uplatnit. Jen tak se pohnete z místa.

Léky?

Jestliže máte chuť zahnat stres a chmury medikamenty, vězte, že z dlouhodobého hlediska věc neřeší.  Krátkodobě vám možná od napětí uleví, ale ve finále skrývají jádro problému pod pokličku. Otázka léků je opět spojena se zodpovědností. Nespoléhejte na chemii, že vám z vašich starostí pomůže. Nejúčinnějším lékem je vaše rozhodnutí změnit svůj pohled na věc a utvrdit jej činy. Pak nebudete potřebovat žádné prášky.

Získejte zdravé sebevědomí

Do jaké míry se necháme prací, situacemi kolem nás a vzniklým stresem ovládat závisí z velké míry na tom, jaký vztah máme sami k sobě. Jestliže respektujeme své pocity a touhy, nedovolíme, aby nás stres dlouhodobě užíral. Sebeobětování pro něco či někoho je opět a jen konstrukcí mysli, které ve finále vyústí naší nespokojeností, výbuchem a potažmo zhroucením. Nebojte se proto zdravého sobectví! Myslete častěji na sebe. Nejdůležitější ze všeho je si uvědomit, že jen pokud budeme my šťastní a naplnění, jen tehdy můžeme být pro druhé tím největším přínosem.

Pokud si chcete sebevědomí navýšit, můžete využít koučinkového programu Umění sebedůvěry anebo se rovnou objednat na konzultaci se mnou: Mgr. Kateřina Matláková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie