Je možné oživit dlouholetý vztah?

14. 1. 2019 | Poradna | Šárka Nejedlíková

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je možné oživit vztah s manželkou. Jsme spolu 18 let, z toho 11 let jako manželé. Posledních pár let mám pocit, že už ji vůbec nezajímám, ani se nesnaží se mi líbit.  Když jsme se poznali, byla pro mě splněnou představou krásné ženy – štíhlá, krásné dlouhé vlasy a nosila sukně. Po svatbě se nechala ostříhat a sukně už taky nenosí.

Když jsem ji naposledy přinesl kytici, byl hned výslech a tak už je nenosím. Chtěl bych, aby byla zase alespoň trochu taková jako dřív. Žijeme sice spolu, ale spíš jen vedle sebe. Máme spolu 9letá dvojčata, která jsou předčasně narozená a potřebují každodenní pravidelné rehabilitační cvičení, kvůli péči o ně manželka pracuje na zkrácený pracovní úvazek. Manželku mám opravdu rád a chtěl bych, aby to mezi námi bylo takové jako dřív. Můžete mi prosím poradit, jak na to. Děkuji Martin

Milý Martine,

děkuji Vám za zaslaný dotaz a pokusím se nastínit cestu, která by Vám mohla s oživením Vašeho vztahu s manželkou pomoci.

Změna a vývoj jsou v lidském životě naprosto přirozené. Stejně jako se vyvíjí vztah, vyvíjí se a mění oba partneři. Navíc partneři jsou si ve vztahu navzájem zrcadly, takže pokud se Vaše partnerka mění a Vám se to nelíbí, zkuste se zamyslet nad tím, co se změnilo u Vás. Nezačal jste dělat něco jinak, nebo naopak jste něco dělat nepřestal? Zkuste si vzpomenout, v jakém období jste se se ženou začali od sebe vzdalovat. Co se změnilo? Impulzem mohla být třeba změna zaměstnání, větší pracovní vytížení, narození dětí…

Častým impulzem bývá právě narození dětí, kdy žena začne být plně vytížena dětmi, u dvojčat dvojnásobně, a na partnera a vlastně i na sebe samotnou jí zbývá mnohem méně času nebo energie než dřív. Zároveň muž může v tomto okamžiku cítit velkou zodpovědnost někdy až tíhu, jestli rodinu dokáže uživit, a tak veškerou svoji energii soustředí právě na práci a zajištění rodiny.  Každý je pak stále více uzavřený ve svém vlastním světě a tyto dva světy se od sebe vzdalují.

Mohlo to, ale začít už dřív. Impulzy mohou být různé. Zkuste se v duchu vrátit do doby, kdy jste ještě byli šťastní. Vzpomeňte si, co vám přinášelo radost, co jste spolu podnikali, při čem jste se radovali, kdy vám prostě bylo dobře a zkuste si to znovu postupně přivést do svého života. Je jasné, že s dětmi je situace složitější, ale určitě se to dá zařídit i tak.  Mohlo to být vzájemné povídání, společné výlety, večeře,  komplimenty, letmé doteky… Lidé si projevují  nebo představují projevy lásky různě. Co potřebuje Vaše žena, aby se cítila být milována? Co potřebujete Vy? Zkuste se nad tím zamyslet. Je něco, o co si Vaše žena opakovaně říkala a Vám to třeba přišlo zbytečné? Může to být tím, že každý z Vás pro ten pocit, že je milovaný, potřebuje něco jiného.

Podívejte se na následující způsoby, jak je možné projevit druhému lásku, a nechte se jimi třeba inspirovat. Zamyslete se nad tím, který způsob by mohl být ten pravý pro Vaši ženu a který pro Vás, může to být ten samý, ale také nemusí. Až na to přijdete a začnete lásku Vaší ženě projevovat tím jejím způsobem, uvidíte, že se začnou dít třeba i zázraky.

  • Někdo potřebuje slova ujištění, že je pro Vás stále ten pravý/ta pravá, slovní komplimenty jako třeba: „Tobě to dnes sluší“, „Máš nádherné vlasy“, „Ten oběd je vážně luxusní“. Určitě přijdete na spoustu dalších. A právě tyto malé komplimenty by ve Vašem případě mohly být impulzem k tomu, že by se Vám Vaše žena opět chtěla začít líbit a třeba by se vrátila k nošení sukní, nechala si narůst delší vlasy…
  • Někdo jiný zas potřebuje pozornost svého partnera, tu opravdu plnou a soustředěnou. Stačí si třeba po příchodu domů najít chvilku, sednout si  spolu a povídat si, ale opravdu se plně vnímat, ne se při tom dívat na televizi, uklízet nebo řešit úkoly s dětmi. To chvilku počká. Váš vztah je důležitější. Můžete se jít třeba projít, jen tak, bez konkrétního cíle, tedy kromě toho, že se budete věnovat jeden druhému.
  • Můžete jí přinést nějakou maličkost pro radost, třeba malou kytičku nebo něco, co má ráda. Je to potvrzení toho, že na ni myslíte, i když spolu právě nejste. Uvidíte, že když budete malé pozornosti nosit pravidelně, už ji ani nenapadne Vás „vyslýchat“, prostě bude mít radost a bude vědět, že na ni myslíte a je pro Vás důležitá.
  • Můžete jí třeba s něčím pomoci doma, ale nečekejte, až si o pomoc sama řekne, pomozte jí sám od sebe. Třeba vyluxujte, umyjte nádobí po večeři, doneste nákup… Když jí pomůžete s něčím, co běžně dělá ona, určitě ji příjemně překvapíte a budete mít pak víc času na sebe.
  • Další důležitý aspekt vztahu je fyzický kontakt. Letmé doteky, objetí, držení se za ruce, polibky a samozřejmě i sex.  Každý člověk vnímá doteky různě. To, co je příjemné jednomu,  druhému může vadit. Navnímejte proto, co je příjemné právě Vaší ženě.

Našel jste v některém z výše uvedených způsobů lásky, způsob, kterým projevuje a i přijímá lásku Vaše žena? Pokud si nejste jistý, popovídejte si s ní o tom. O tom, co by si přála, co by jí udělalo radost, co jí ve vašem vztahu chybí. Ve vztahu není možné začít měnit partnera nebo partnerku, se změnami musí každý začít sám u sebe. A uvidíte, že když se budete měnit vy, postupně na to zareaguje i Vaše okolí, tedy i Vaše žena, a začne se měnit také. To, co vyzařujete se Vám i vrací.

Snad Vám moje odpověď pomůže a navede Vás správným směrem. Kdybyste měl zájem o osobní konzultaci, ráda se s Vámi setkám. A kdyby na sobě chtěla pracovat i Vaše žena, můžeme se domluvit třeba na párové terapii.

Přeji Vám hodně štěstí.

Krásný den,

Šárka Nejedlíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie