Když vám blízcí nenaslouchají

4. 8. 2013 | Škola vztahů | Redakce

Mnohdy si povídáme s rodinnými příslušníky nebo s kamarády a máme při tom pocit, že nás vůbec neposlouchají. Přeskakují z jednoho tématu na druhé, ačkoliv jsme před tím řekli něco pro nás opravdu důležitého.

Nevěnují se námi vyřčené informaci a začnou se bavit o úplně jiném tématu, třeba i malicherném. Máme pocit, že nás opravdu nikdo neposlouchá, respektive, že nám nikdo nenaslouchá. Možná naše nejbližší ve skutečnosti ani nezajímá, co se v našem životě děje. Jak se tedy v takových případech zachovat?

Mlčeti zlato

Naučte se sdělovat druhému informace jen tehdy, když máte pocit, že vám aktivně naslouchá. Jestliže dá vašemu tématu prostor, zajímá se kladením otázek a projeví vám během hovoru soucit a pochopení (což neznamená nutně souhlas), pak můžete pokračovat. Jestliže vám však posluchač skáče do řeči a přerušuje vaše téma, aby mluvil jen o sobě, přestaňte mluvit. Druhého mlčení překvapí, a tak se vás možná zeptá, proč mlčíte. Sdělte mu své důvody a počkejte si na reakci. Pokud bude druhý aspoň trochu vnímavý, své naslouchání vůči vám se pokusí vylepšit.

Nestýkejte se s lidmi, kteří vás neposlouchají

Pokud bude posluchač po vašem mlčení i nadále nepozorný, zvažte, jak často a jestli vůbec se chcete s kamarádkou či kamarádem nadále stýkat. Dost pravděpodobně vás kafíčka, na nichž vás nikdo neposlouchá, jen vyčerpávají a vyvolávají ve vás vztek!

Když rodina nenaslouchá

Jestliže je pro vás nepozorným posluchačem rodič nebo sourozenec, lze s nimi kontakt možná omezit, ale těžko se ho úplně vyvarujeme. V takovém případě volte témata, u kterých vám nebude jejich nepříliš velký zájem vadit. Bavte se o běžných, všedních věcech a otázky na ožehavá témata kulantně zahrajte do autu. Nesnažte se jim popisovat, co je pro vás důležité a co se u vás odehrává impozantního, jako třeba úspěch v nové práci, nová láska, něčeho zajímavého jste dosáhli apod. Jestliže vám většinu života příliš pochopení neposkytovali, vězte, že nemá smysl to nadále u těchto osob hledat. Chraňte si proto své citlivé místo a důležitá témata sdílejte jen s těmi, kteří se o vás opravdově zajímají.

Ani partner nenaslouchá

V partnerství a ve vztazích všeobecně se nám velmi často odráží náš vnitřní svět. Jestliže vám nenaslouchá váš partner, je důležité zamyslet se, proč tomu tak je. Třeba ani vy nejste pozorným posluchačem a ve skutečnosti vás nezajímá, jak se druhý opravdu cítí a co vám sděluje. Nejen ze slov, ale i z mimiky, gest, chování. Možná nenasloucháte vy sami sobě a svým potřebám. Nerespektujete potřeby vašeho srdce nebo potřeby těla (např. mu nedodáte odpočinek, když hlásí únavu, nedodáte mu něco zdravého, když prahne po živinách). Za vším tím pak dost pravděpodobně stojí vaše emoční nastavení, díky němuž jste se ve vztahu ocitli.

Kde je příčina

Jestliže vám rodiče během výchovy aktivně nenaslouchali, mohla se vám zapsat následující nastavení: „Nikdo mě neposlouchá. Můj názor blízké nezajímá. Nejsem zajímavý člověk. Blízký o mě nemá zájem.“ Takové nastavení si pak neseme do svých vztahů. Proto zažíváme ve svém dospělém životě obdobné emoce, jako když jsme byli malé děti a rodiče se nevěnovali tomu, co jsme říkali, a často nám odsekávali. Vraťte se proto do minulosti a zamyslete se, jaké emoce z dětství prožíváte nyní ve svém životě. Jejich uvědomění je prvním krokem k nápravě. Můžete pak na nich pracovat třeba se svým koučem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie