Manželská krize a nenávist

14. 1. 2013 | Poradna | Lenka Černá

Na začátku jste se milovali. Ale potom se to zlomilo. Dnes kolem něj chodíte a rozčiluje vás každý jeho krok. Proč v manželské krizi cítíme nenávist a je možné ji vůbec zvrátit?

Lenko, jak je možné, že někde, kde byla láska, je najednou taková alergie? Dá se v takovém stavu ještě vůbec vztah opravit?

Jak se říká, mezi láskou a nenávistí může být tenký led. A bohužel se často stává, že se někteří lidé ve vztahu začnou skutečně nenávidět. Důvodem bývá právě neřešení daného nepříjemného stavu, který je pro obě strany nepříjemný a nechtějí v něm setrvávat. Cítíme, že bychom ze vztahu chtěli odejít, na druhou stranu nemáme sílu.  Náš mozek tedy pracuje tak, aby ukončení bolesti urychlil a začne nám sám vytvářet  pocity nenávisti a odporu.

Dle mého názoru je to moment, ve kterém již není možné vztah navrátit do původního stavu. Já tomu říkám “přechozený” vztah, který je lepší ukončit a vzájemně se netrápit. Navíc, pokud jsme nebyli schopni si s partnerem vše vyříkat do této doby, je velice nepravděpodobné, že by se nám to podařilo nyní. Zvrátit manželskou krizi jde, ale vyžaduje to hodně úsilí z obou stran a trvá to také měsíce i roky, než se vztah i lásku v něm podaří obnovit.

Jak takové hluboké krizi předejít? Dá se to vůbec?

 Ano určitě, a není to nic složitého, jak si mnohdy myslíme. Stačí následující:

  1. Vybrat si toho správného, kompatibilního partnera. Neudělat tedy chybu hned na začátku.
  2. Kdykoliv se s partnerem přestaneme cítit dobře, je zapotřebí mluvit a dělat závěry tak, abychom se oba dva ve vztahu měli pohodově.
  3. Dobře si naplánovat děti. Je to určitý zlom ve vztahu a pokud na děti není jeden z partnerů připravený, může to skončit vztahovou katastrofou.
  4. Věnovat se sobě. To znamená, dělat si hezké okamžiky a na vztah nekašlat.
  5. Mít rád sám sebe. Protože když se nemám ráda, nebudu dostávat ani cítil lásku k ostatním lidem. Budu vytvářet nefunkční vztahy plné závislosti, žárlivosti a jiných vztahových neduh.

Trápí vás manželská krize? Poraďte se o ní s naším odborníkem Mgr. Kateřinou Matlákovou. Kateřina má specializaci na oblast manželských krizí a kromě toho vystudovala Právnickou fakultu se zaměřením na rodinné právo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie