Největší žrouti vašeho času a jak s nimi zatočit

22. 4. 2016 | Škola byznysu | Lenka Černá

Máte pocit, že stále nestíháte a potřebovali byste alespoň jednu hodinu denně navíc? Já tento pocit moc dobře znám a sama se často zabývám otázkou, jak se svým časem pracovat lépe. Tak zde jsou mé praktické tipy, jak s ním lépe hospodařit a přitom se z toho nezbláznit.

Napsala: Bc. Lenka Černá, zakladatelka Školy pro Ženy 

Žrout # 1 – Nedostatek spánku

Možná to zní paradoxně, protože méně spánku přece znamená více bdělého času. Háček je v tom, že když málo spíte, dříve či později vám přes den dojde energie a když jste unavení, nejste tak efektivní. Navíc vás práce ani tak netěší a navíc, s kreativitou jste na bodu mrazu. S mým klienty často řeším jejich spánkový režim, který není pravidelný a má obrovský vliv na jejich energetickou kapacitu. Naučte se chodit spát a vstávat pravidelně ve stejný čas a dopřávejte si denně alespoň 7 hodin spánku. Nezapomeňte si také pro spaní vytvořit příjemné podmínky, ložnice by měla být vždy vyvětraná, matrace i polštář kvalitní. V tomto ohledu se nevyplatí šetřit!

Žrout # 2 – Emailová schránka

Dlouhou dobu byla kontrola emailové schránky jednou z prvních činností, kterou jsem ráno dělala. Poté jsem si koupila nový telefon a sem už jsem si emailového klienta nenainstalovala. Od toho dne se moje rána i celkový pracovní čas radikálně změnily. Emailovou schránku kontroluji maximálně 2x denně a vždy ji zavřu, emaily si čtu většinou odpoledne a navečer. Dopoledne se věnuji strategickému, protože je moje mysl svěží a občas i kreativní :) Troufám si tvrdit, že jsme někdy na emailech až závislí a máme strach, že nám něcou uteče. Tak vám dnes píšu objevnou větu – neuteče!

Žrout # 3 – Sociální média

Sice víte, co dělají každý den všichni vaši kamarádi, ale stále nemáte rozjetý nový projekt. Poslední dobou přemýšlím, jak vlastně vypadal svět bez Facebooku a kolik času jsme my lidé díky tomu měli. Mám sociální sítě ráda, ale vím, že jsou obrovským žroutem mého drahocenného času. Takže zde aplikuji stejný přístup jako u emailové schránky. Zavítám sem maximálně 2x denně a rozhodně je nemám dostupné na svém mobilním telefonu. A když chci vědět, jak se někdo z mých přátel má? Jdu s ním na skleničku vína nebo mu prostě zavolám.

Žrout # 4 – Televize

Na televizi si každý z nás vytváří určitou závislost, protože u dívání se na ní naše mysl odpočívá a nemusí samostatně přemýšlet. Já sama jsem neměla televizi dlouhá léta, poté jsem si jí pořídila. A teď opět přemýšlím, že ji někomu daruji. Je neuvěřitelné, jak rychle u sledování televize běží čas. A upřímně, je to dobrá investice? Pokud máte své oblíbené pořady, klidně se na ně koukněte. Ale přesně si stanovte, kdy televizi vypnete. Podle mě by to mělo být maximálně po 1 hodině sledování.

Žrout # 5 – Duchaprázní lidé

Přemýšlela jsem, jak tuto kategorii navzat. Nemusí to být energetičtí upíři ani otravní kolegové. Jsou to lidé, kteří takzvaně “jedou po povrchu” a debaty vás mentálně nenaplňují. To jsou lidé, kteří vám vůbec nic nedávají a spíše ubírají. Energii i čas. Já osobně nejsem příznivcem toho, že musím mít stovky přátel a být pořád někde mezi lidmi. Stačí mi pár dobrých, se kterými se posouvám dále a přinášejí mi do života hezké. Zbývající čas raději investuji sama do sebe, své milované práce nebo blízké rodiny.

A jak hospodaříte s časem vy? Pokud byste potřebovali na tomto tématu zapracovat, vřele vám doporučuji konzultace mé kolegyně Hanky Wolf, která se touto oblastí profesně zabývá.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie