Nevěra a její důsledky

17. 4. 2013 | Škola vztahů | Redakce

Zaslechneme-li dnes o nevěře, nějak zvlášť nás to nepřekvapí. Slýcháme o ní přeci na každém kroku a ve filmech je běžná jako chleba s máslem. Důsledky, které však přináší, už tak příjemné nejsou.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Lidé se do lože milence či milenky uchylují v případě, jsou-li ve svém vztahu dlouhodobě nespokojeni. Nespokojenost nemusí být spojená jen se sexualitou, ale také s psychickou pohodou v domácnosti a pocitem ocenění. Jednotlivé drobnosti a nesouhlasy se díky nekomunikaci zasouvají pod koberec a v běhu denních povinností se ze zamilovaného páru stávají lidé žijící vedle sebe. V takové situaci není vůbec těžké podlehnout svodům zajímavého a především nového zážitku.

Jako je každá lež jednou odhalena, stejně tak dříve či později praskne každá nevěra. Domysleli jste však, co může díky podvodu nastat?

Důsledek nevěry # 1 – Narušené konto důvěry

Manželovi či partnerovi jste nevěrou dali najevo, že je pro vás ve své podstatě vyměnitelný, jestliže přestane vyhovovat vašim požadavkům. Partner vám nestál za to, abyste s ním své nespokojenosti a problémy ve vztahu řešili. Pokud se konto důvěry ve vztahu naruší, není jednoduché jej obnovit. Podvedený vnímá nevěru jako obrovskou zradu a pohrdání jeho hodnotami, získat si zpět jeho důvěru bude pro hříšníka dlouhá a strastiplná cesta. Pokud si však partneři i po nevěře „stojí za to“, obnovit důvěru ve vztahu možné je. Od obou se však vyžaduje velká ochota: podvádějící poctivě dodržuje společně stanovená domácí pravidla, je partnerovi oporou a trpělivě pomáhá, získává si tak postupně důvěru zpět. Partner, který byl podváděný, se vyvaruje nekonečným výčitkám a pro získání důvěry dá druhému alespoň prostor.

Důsledek nevěry # 2 – Ztracená sexualita

Podvádíte-li svého partnera s milencem či milenkou, vypouštíte automaticky sexualitu ze svého vlastního vztahu. Nejenže vytracení sexuality ze vztahu může prozradit či poukázat na nevěru, ale zároveň se od svého partnera o to více vzdalujete a šance na obnovu vztahu upadá. Pokud se nevěra prozradí a manželé se rozhodnou vztah a důvěru obnovit, sexualita se obnoví zpravidla až poté, co je obnoveno konto důvěry.

Důsledek nevěry # 3 – Podezíravost

Manžel, který ve vztahu podvede a prozatím úspěšně svou nevěru tají, začne být většinou sám podezíravý. Ví přeci, jak je to jednoduché, a možnosti jsou na každém rohu. Vlastní nedůvěru v sebe odráží na svého manžela. Podezíravost ve finále partnery od sebe jen vzdaluje.

Důsledek nevěry # 4 – Srovnávání

Napadlo vás využít nevěru jen ke zpestření? Občas si odskočit a vrátit se zpět k domácímu krbu? Pozor na riziko srovnávání. S milencem či milenkou budete mít krásný zážitek, který jste s manželem dlouho nezažili. Následně při každém intimním sblížení budete milence/milenku porovnávat s manželem a zároveň se utvrzovat v tom, že jinde bude líp. Nenechte se však oklamat. Před milenci své stinné stránky neukazujeme a i milenci se před námi vykreslují jen v nejlepším světle. To, co se vám líbí, souvisí s atributem něčeho nového, neokoukaného. Takový atribut však dříve či později vymizí a namísto sexuality pro nás hraje roli spíše zodpovědnost a spolehlivost.

Důsledek nevěry # 5 – Pocit viny

Jestliže jste nevěrní, můžete si být jisti, že vás navštíví vina. Ženy mívají zpravidla pocity viny výraznější než muži a hůř se s ní vypořádávají. Muži se snaží ze svého provinění vykoupit nestandardně milým chováním, květinami a dárky. Ženy pro změnu neobvykle vaří a podstrojují. Pocit viny u žen vede často k přiznání.

U odtajněné nevěry se však vina nedotýká jen nevěrného, ale i podváděného. Podvedený manžel si často klade nevěru za vinu, nebyl pro partnera možná dost dobrý, mohl dělat něco jinak apod. Pocit viny se střídá s pocitem vzteku a potřebou odplaty.

Důsledek nevěry # 5 – Nemanželské děti

Jedním z možných důsledků nevěry jsou kukaččí děti a zvýšený zájem o testy rodičovství u rozvodových soudů tomu v poslední době jen nasvědčuje. Ve finále trpí především děti, které zjistí, že tatínek není jejich pravým tatínkem, ale je jím zmrzlinář od naproti.

Následek nevěry # 6 – Nevěra zasahuje více osob

Nevěra se většinou netýká jen manželů a milence či milenky. Často mívá i milenka svého partnera, každý pár může mít své děti, máme rodiče, kteří nám důvěřují a váží si nás, sourozence či přátele, kteří o nevěře vědí a jsou nuceni kvůli nám lhát. Často se do hry zapojí široká škála osob, která může kvůli naší chvilce potěšení trpět.

Důsledek nevěry # 7 – Rozvod, rozchod

Při nevěře bývá konto důvěry narušeno opravdu výrazně. Pokud podvádějící partner nezíská důvěru svého protějšku zpět, partneři se rozejdou. Důvěra je jedním z hlavních pilířů pevného vztahu. Podvedený přeci nebude setrvávat ve vztahu s někým, komu nemůže důvěřovat. Při rozvodu trpí nejen psychika vaše a vašich dětí, ale také vaše peněženka.

Jestliže ve vztahu nejste spokojeni a táhne vás to k někomu jinému, zamyslete se napřed, proč tomu tak je. Třeba by postačila lepší komunikace nebo jen rozdmýchat oheň ve stávajícím vztahu. Když teď znáte základní důsledky nevěry, opravdu se do ní chcete pouštět? Váš partner či manžel věnuje svůj drahocenný čas právě vám, neuchylujte se proto k jednoduchým řešením, ale zkuste na vztahu pracovat!

Můžete na něm zapracovat i se vztahovým koučem, podívejte se na můj profil zde: Mgr. Kateřina Matláková 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie