Nezapomeňte být i partnerkou, ne jen mámou

1. 9. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Moc jste si s partnerem přáli dítě, dlouho jste se o něj snažili a teď se vám konečně splnil sen. Ať je vaše miminko už na světě nebo radostnou událost teprve očekáváte, neměla byste zapomínat na to, že lásku a péči potřebuje nejen váš potomek, ale i váš partner. Často se totiž stává, že s příchodem dítěte se vztah mezi partnery změní tak, že může dojít až k manželské krizi. Jak se tedy případným problémům vyhnout?

Napsala: Hana Wolf, MBA

Mějte své přátele

Pro muže není nic horšího, než když po náročném dni v práci přijde domů a místo toho, aby měl alespoň půl hodiny na odpočinek, se na něj vrhne manželka a chce si povídat. Pokud jste celý den sama doma, je logické, že potřebujete interakci. Nicméně dopřejte svému partnerovi po příchodu domů nějaký čas na to, aby se stačil takzvaně oklepat. Muži od přírody potřebují svůj čas „v jeskyni“, kdy jsou jen sami se sebou. Partner vás určitě rád vyslechne a popovídá si s vámi, jen mu nechte nějaký čas na aklimatizaci. Pro blaho vás obou je také důležité, abyste vy sama měla své vlastní přátele a koníčky. Budete si tak mít spolu o čem povídat a vaše debaty nebudou jen o plenkách a váhovém přírůstku vašeho potomka. Pro partnera tak budete nadále zajímavá a nebude mít pocit, že se vše točí kolem dítěte.

Chvalte svého muže

Myslíte si, že není nic těžšího, než být matkou na plný úvazek? Zkuste se na to ale podívat ze strany vašeho partnera či manžela. Vy, protože se staráte o dítě, jste s největší pravděpodobností na plný úvazek doma bez příjmu, na který jste byla zvyklá. Tudíž všechny náklady na hypotéku, splátku na auto, popřípadě jiné věci, jdou automaticky na vašeho partnera. Samozřejmě, staráte se přece o jeho dítě a vaši společnou domácnost, ale pro muže není toto období rovněž jednoduché. Ví, že vše prakticky stojí na něm, na jeho příjmu a pracovním výkonu. V podstatě je veškerý blahobyt závislý na jeho zaměstnání. Muži s malými dětmi jsou často pod velkým tlakem jak v práci, tak doma. V práci jsou na ně kladeny vysoké nároky, kdy vědí, že nesmí selhat. Doma je pak často čeká manželka či partnerka, která má pocit, že nejeví dostatečný zájem o úsilí, které ona vkládá do výchovy dítěte. Proto se spolu snažte hovořit. Ptejte se partnera, jestli se cítí dobře, naslouchejte mu. Na druhou stranu pokud vy cítíte, že se vám málo věnuje, určitě se mu svěřte. Udělejte to ale za příjemného okamžiku, aby hladina emocí nebyla příliš vysoká a vy mohli celý problém vyřešit konstruktivně.

Buďte i ženou, ne jen matkou

Mnoho mužů si po narození dítěte stěžuje, že se jejich ženy o sebe přestanou starat. Veškerá pozornost je nyní přenesena na dítě a muž se častokrát nedobrovolně ocitne na druhé koleji. Spousta z nich to špatně snáší, a proto se stává, že právě v tomto období vzniká nemálo nevěr. Důvod je prostý. Manželka už není jako dřív, její hlavní úlohou je být matkou a v mužově okolí se může objevit jiná žena, která neřeší problémy a je sama sebou. Pokud se do podobné situace nechcete dostat, doporučuji vám nepřestávat být tou krásnou a okouzlující ženou, do které se váš partner zamiloval. Váš muž netouží po tom, abyste měla perfektně uklizenou domácnost, navařeno každý večer, ale chce mít prostě partnerku, kterou měl tolik rád. Proto si dávejte záležet na tom, jak chodíte doma. Ano, tepláky jsou sice pohodlné, ale pokud je nosíte pořád, tak vašeho partnera určitě neohromíte. Nač se malovat a upravovat si vlasy, když jste stejně pořád doma? Omyl. Pokud se alespoň trochu nalíčíte, rozpustíte si vlasy z culíku a použijete váš oblíbený parfém, tak ve vás partner pořád bude vidět tu ženu, kterou měl doma dřív. Vřele také doporučuji, abyste si s partnerem dopřávali takzvané magické momenty. Prostě si jednou týdně sežeňte na pár hodin hlídání a jděte třeba na večeři nebo do kina. Pěkně se upravte, dobře se nalaďte a užijte si váš společný čas. Snažte se nebavit jen o dítěti, ale zajímejte se jeden o druhého. Právě takové magické momenty jsou velmi důležité pro pohodový a spokojený vztah.

 

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie