Objevte kouzlo vnitřní cykličnosti – 1. díl

5. 7. 2013 | Škola zdraví | Redakce

Tak jako se od sebe liší voda a oheň, je diametrální rozdíl mezi mužem a ženou. Oba jinak vnímají fyzickou sílu, vnitřní energii, tvořivost a především pak emoce. Muži jsou během svého života lineární. V průběhu měsíce mají vesměs stejné vjemy a stejně prožívají emoce. U žen je tomu právě naopak.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Od té chvíle, kdy se dívka promění v ženu svou první menstruací, stává se cyklickou. Každá z nás má v průběhu měsíce své nálady, někdy jsme energické a schopné zvládat několik věcí naráz, máme chuť chodit do společnosti a komunikovat, jindy bychom se pro změnu schoulily někam do klubíčka a nechaly se hýčkat a na společnost nemáme ani pomyšlení. Proč tomu tak je?

Čtyři fáze cyklu

Už jen to, že menstruujeme, nás od mužů podstatně odlišuje. Cyklus však nespočívá jen v pravidelném krvácení, ale v mezičase jsme ovlivňovány různými fázemi. Ženský cyklus trvá přibližně 28 dní a můžeme jej rozdělit do čtyř základních fází – předovulační, ovulační, předmenstruační a menstruační. Každá žena má jednotlivé fáze různě dlouhé, což si může sama zmapovat pravidelnými zápisy do tzv. menstruačních hodin. V každé fázi pak ženu z jejího nitra ovlivňuje jiná ženská síla, která má vliv na tvořivost, fyzickou sílu, sexuální apetit, logické uvažování a v neposlední řadě na prožívání emocí.

Buďte cyklické

Pro ženu je nesmírně důležité, aby si svůj cyklus a vnitřní pochody uvědomovala, naučila se s nimi pracovat a především je přijala. Každá fáze menstruace má své potřeby, které bychom měly respektovat. Jestliže své ženství a cykličnost budeme popírat, projeví se to především na našich vztazích, na našem zdraví a zejména na vztahu k sobě samé. Schopnosti a síly ženy se během měsíce mění. Chceme-li, aby nám to v průběhu měsíce například v práci stále stejně myslelo, abychom byly neustále stoprocentními matkami a v každém milování stejně vášnivými milenkami, popíráme své cyklické energie, a tedy sebe samu. Přijměte se ve dnech, kdy jste silná, plná energie a tvořivosti, ale stejně tak přijměte sebe jako ženu nelogickou, emotivní a náladovou, s oteklýma nohama a větším bříškem. Vždyť i to je součást ženství.

Sdílejte informace

Západní společnost od ženy zatím stále ještě vyžaduje lineárnost. Aby byla ve všech svých fázích ambiciózní, podávala v práci skvělé výkony, doma pak byla skvělou matkou a chápající manželkou. Tato lineárnost je však pro ženy absolutně nepřirozená. Od přírody jsme cyklické, a tedy se neustále proměňujeme. Je důležité, aby se tyto informace dostaly do povědomí co nejvíce lidem, a nejen ženské populaci. Nacházíme se ve společnosti, které zatím stále ještě vládnou muži a mužská podstata. Naučíme-li se sdílet svou cykličnost se svými muži a dětmi, budeme se cítit v našich domovech více chápané. Stanovte si s rodinou pravidla. Vysvětlete dětem, že neznamená, že byste je neměla ráda, když zrovna menstruujete. Ale že jsou chvíle, kdy maminka potřebuje být opravdu sama. Stejně tak váš muž jistě pochopí, že některé dny nejsou příliš vhodné na logické uvažování a nebude na vás tlačit s výběrem dovolené. Zjistí totiž, že ve správný čas (v době předovulační) naleznete skvělou dovolenou za hubičku a ještě se na svého muže s láskou usmějete.

Ženský time management

Svůj cyklus můžete jako žena využít i k plánování aktivit tak, abyste využila jednotlivé fáze maximálně efektivně a zároveň respektovala svůj vnitřní svět. Naučte se plánovat v horizontu měsíce! Každá fáze má své specifické vlastnosti, které můžete efektivně využít k práci i ke svému osobnímu růstu.

V příštích dílech seriálu se blíže seznámíme s jednotlivými fázemi a tím, jak s jejich energiemi v rámci plánování aktivit nakládat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie