Poradna: Je toho na mě v práci moc, co s tím?

25. 3. 2019 | Poradna | Kolektiv autoru

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Mám zaměstnání, kde jsem sice ráda a práce mě baví, jen v poslední době je toho nějak moc a přestávám to zvládat, nosím si práci domů a to začíná vadit partnerovi a i já jsem z toho už opravdu unavená.

Nevím, co s tím, práci mám ráda a nechci o ni přijít, ale zároveň vím, že to takto to dlouhodobě
nemůžu vydržet. Děkuji za odpověď. Bára

Dobrý den Báro,děkuji Vám za zaslaný dotaz a ráda Vám na něj odpovím.

Je pochopitelné, že Vás tato situace unavuje. Krátkodobě je samozřejmě možné „si nosit práci domů“, ale z dlouhodobého hlediska je to nežádoucí. Jak sama píšete, jste z toho už opravdu unavená, a to by se mohlo postupně podepsat nejen na pracovních výsledcích, ale hlavně na Vašem zdraví a následně i na vztahu s partnerem. Je dobře, že jste se rozhodla situaci řešit.

Nejdříve ze všeho byste se měla zaměřit na svůj odpočinek, pořádně se vyspat a získat tak dostatek energie. Jinak budete neustále unavená, na práci se nebudete moci soustředit a množství nevyřešených úkolů bude pořád narůstat.

Poté si v klidu sedněte a zamyslete se nad tím, co se změnilo a kdy. Co způsobilo, že je množství práce najednou nad Vaše možnosti? Od jaké doby práci přestáváte zvládat? Jak dlouho už to trvá? Co je jinak?

◦ Rozšířila se Vaše pracovní náplň?
◦ Zavádíte nový systém?
◦ Zvýšil se objem práce díky většímu počtu klientů, zakázek…?
◦ Máte na svoji práci klid?
◦ Změnily se pracovní podmínky?
◦ Nepřebíráte si na sebe práci kolegů?

Až si na tyto otázky odpovíte, zamyslete se, jestli je ve Vašich silách situaci změnit. Pokud ano, mám pro Vás několik tipů, jak si práci lépe zorganizovat, optimalizovat.

Sepište si všechny úkoly, které Vás čekají a seřaďte si je podle priority. Když je budete mít napsané, nebudete muset v mysli neustále odbíhat k tomu, co Vás ještě čeká, a budete se lépe soustředit na úkol, který aktuálně řešíte.

Na určitou činnost si vyčleňte určitou část dne, od dané činnosti neodbíhejte a
dokončete ji. Často se stává, že na něčem pracujeme, ale přicházejí k nám další
požadavky, které mohou mít větší prioritu, ale někdy ani nemusí, jen naši práci přeruší. My
tak máme rozpracováno několik věcí najednou, musíme na ně myslet, a jejich dokončení
pak zabere mnohem víc času, než kdybychom je dokončili rovnou. Už jen samotný fakt, že
máme spoustu nedokončených věcí najednou, vyčerpává a unavuje.

Pokud na pracovišti nemáte dostatečný klid na práci, zažádejte si o možnost pracovat z
domova, tzv. Home Office. V současné době už je to běžná praxe a alespoň příležitostně
by to neměl být pro zaměstnavatele problém.

Pokud ani to nebude stačit, a vyřešení situace bude nad Vaše síly, obraťte se na svého nadřízeného a situaci mu popište. Určitě se bude snažit Vám vyjít vstříc a problém vyřešit, je to i v jeho zájmu. Uvidíte, že společně na řešení přijdete. Třeba zjistíte, že objem práce prostě narostl tolik, že bude potřeba alespoň část Vaší pracovní náplně přesunout na někoho dalšího.

Pokud je něco nového, co se teprve učíte, může Vám poradit sám anebo Vás poslat na školení.

Věřím, že Vám má odpověď pomůže. A kdybyste měla zájem o podrobnější konzultaci formou individuálního koučinku, ráda se stanu Vaší průvodkyní.

S úctou,

Šárka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie