Rozvod a děti

23. 8. 2015 | Články a videa, Výchova dětí | Redakce

Váš partnerský vztah je u konce a s manželem jste se dohodli, že se rozvedete. Ať už je příčina rozpadu vašeho manželství jakákoli, řešíte teď hlavně to, jaký bude mít celá situace dopad na vaše děti. Rozvod je jedním z nejtěžších období v životě, nejen pro vás a vašeho manžela, ale právě i pro děti. Jak tedy celou situaci zvládnout tak, abyste jim nezpůsobili traumata?

Napsala: Hana Wolf, MBA

Mluvte s dětmi otevřeně

Samozřejmě platí, že čím starší děti jsou, tím hůře snáší rozvod rodičů. Možná máte pocit, že když mlčíte a tváříte se, jako že se nic neděje, tak děti nic nepoznají. Naopak, děti jsou velmi citlivé a dusnou atmosféru vnímají více, než si myslíte. Pokud je pro vás situace tíživá a nevíte si s ní rady, je dobré se obrátit na pomoc kouče, který se specializuje na náročné rozvody, a pomůže vám znovu nalézt sílu a celou situaci ustát. Poté je dobré se domluvit s manželem a s dětmi si pokud možno v klidu promluvit o tom, že se rozvádíte. Na tento rozhovor si vezměte dostatek času. Počítejte s tím, že reakce dětí budou hodně emoční, avšak pokud zachováte klid, budete mít situaci lépe pod kontrolou.

Dávejte dětem najevo lásku

V období rozvodu rodičů má mnoho dětí pocit, že se rodiče rozvádějí kvůli němu. Často se také trápí tím, že rodič, který odchází z domova, už je nebude mít rád stejně jako dřív. Právě v tomto období je velmi důležité dětem dodávat dostatek sebevědomí a lásky, aby nedošlo k traumatům, která je mohou provázet po zbytek života. S dětmi se proto objímejte, hlaďte je, říkejte jim, že je máte ráda a že jsou pro vás důležité. To samé by pak měl dělat i váš bývalý manžel. Děti potom snáze pochopí, že rozpad vašeho manželství není způsoben jejich vinou a snáze si tak budou zvykat na nový model, kdy spolu máma a táta nežijí.

Pečujte o sebe

Rozvod je psychicky velmi náročný a vy k tomu ještě musíte zvládat péči o děti. V tomto období většina žen cítí, že jejich sebevědomí hodně utrpělo, zvláště pokud vás manžel opustil kvůli mladší, krásnější a štíhlejší ženě. V takovém případě je pak velmi těžké se s rozvodem smířit a ještě před dětmi o jejich otci mluvit jen hezky. Rozhodně byste neměla na partnera před dětmi nadávat, avšak neduste v sobě ani pocit frustrace. V tomto krizovém období právě velmi pomáhá koučink, který vás naučí se mít znovu ráda a pomůže vám nalézt nové místo v životě.

Přeji vám hodně štěstí a síly v tomto nelehkém období. Věřte, že na konci tunelu je světlo a konec tak pro vás může být novým začátkem.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie