Sebekoučování pomocí metody GROW

4. 2. 2016 | Osobní růst | Kolektiv autoru

Metoda GROW patří mezi jednu ze základních sebekoučovacích technik. Její výhodou je to, že kvůli ní nemusíte nutně navštěvovat psychologického kouče. Metoda GROW má tak jasná pravidla, která vás krásně provedou celým procesem, a vy si ji doma budete moct vyzkoušet i sami.

Pomůže vám utříbit myšlenky, objevit některé bloky, které vám dosud v úspěšném dosažení cíle bránily, nebo vám zkrátka jen pomůže navýšit vaši motivaci pro věc.

Někdy se naše cíle zdají být velmi nedosažitelné a cesta k jejich naplnění děsivá. Metoda GROW, pokud projdete všemi jejími kroky, vás dokáže dovést ke konkrétním akčním činům, které budete pro dosažení svého cíle muset udělat už například hned zítra. Bezradnost a strach se tak díky jasné struktuře začnou pomalu rozpouštět a člověka začne motivovat vidina jakoby mnohem bližšího a dosažitelnějšího cíle.

Název GROW je složen z písmen anglických slov, která popisují jednotlivé kroky metody, kterými jsou:

G – Goal – Cíl

Co je vaším cílem? Čeho chcete dosáhnout? Cíl co nejvíce konkretizujte. Ptejte se sami sebe proč. Buďte přesní. Zeptejte se sami sebe, jak moc namotivovaní k tomuto kroku jste. Jak přesně má vypadat požadovaný výsledek?

Možná chcete zhubnout 10 kg. K definici přesného cíle potom patří nejen tento fakt. Důležité je představit si a prožít váš finální stav. Například to, jak lehce a sebevědomě se cítíte. To, jak si na sebe oblékáté své oblíbené úplé šaty a cítíte se přitom skvěle. To, jak dobře se hýbete, vycházíte schody bez zadýchání a podobně.

R – Reality – Skutečnost

Ptejte se sami sebe. Co nejlépe si popište realitu týkající se vašeho cíle. V jaké přesně situaci se nacházíte? Jaké jsou její pro a proti? Už jste někdy něco takového zvládli? Co vám pomohlo? Jaké to tenkrát bylo? Plyne z vaší dosavadní zkušenosti nějaké poučení? Kdo je pro vás vzorem? Co už jste pro dosažení svého cíle udělala a jak to fungovalo? Co vás přimělo vytyčit si právě tento cíl? Může vám někdo pomoci?

O – Options – Možnosti

Jaké jsou možnosti dalšího postupu? Vypište si, co je možné pro dasažení cíle udělat. Možností je spousta. Vyberte si potom ty, které vás nejvíce lákají, a ty si zakroužkujte. Dopřejete si tak možnost volby, která vás bude opět více motivovat.

W – What, when, who, will, how – co, kdy, kde, jak budete dělat

Co, kdy, kde, jak? Stanovte si konkrétní akční plán. Chci začít běhat? Zítra po práci kolem osmé večer zavolám Marušce, zeptám se jí, jak se má a co její fyzička, a nadhodím, jestli by chodila třikrát týdně na hodinku běhat se mnou.

Ačkoli se zdá metoda velmi snadná, zkušený kouč Vám pomůže vychytat spoustu případných chyb nebo nedokonalostí při jejím používáním. 

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie