Vzdělávejte finančně vaše děti!

21. 2. 2013 | Články a videa, Škola peněz | Lenka Černá

V dětství je pro každého z nás automatické přijímat zadarmo stravu, bydlet v teplém domově a dostávat od rodičů nové oblečení, když si jej s kamarády venku roztrháme.

Až v momentě, kdy začneme peníze vydělávat, většinou zjistíme, co kolik stojí a že k financím nemůžeme přistupovat lehkovážně. Paradoxní je, že v době, kdy se o naší finanční budoucnosti rozhoduje, o tom vlastně vůbec nevíme. Fakt, kolik peněz máme na účtu  totiž nezávisí ani tak na našem úsilí po 18. roku života, jako na tom, co jsme od rodičů doma slyšeli, co jsme zde viděli a co jsme se od našich blízkých naučili.

Pokud jste dnes v pozici rodiče, určitě by bylo dobré vaše děti finančně připravit tak, aby v životě uměly s penězi pracovat. Jak tedy správně vaše dítě finančně naprogramovat?

Nestrašte je s vyděláváním peněz

Není potřeba dítěti neustále připomínat, že se mu v dospělosti změní řád a jednou si na sebe budou muset vydělat. Zkuste pozitivní přístup a nalaďte vaše dítě, jak to bude fajn, když bude vydělávat, kolik peněz chce a že to záleží jen na něm, kolik peněz bude mít. Motivujte jej, že díky své chytrosti může patřit mezi bohaté. Informace typu „Počkej, až dospěješ, budeš si na to muset tvrdě vydělat“ jsou pro dítě zcela zbytečné. Jen ho nechte, ať si dětství a dospívání užije, na to má nárok. Zároveň mu vnukněte, že vydělávat peníze je zábava!

Ukažte mu, že peníze mají svoji cenu

Sice není dobré vaše dítě ohledně financí demotivovat, na druhou stranu by mělo určitě vědět, že peníze nějakou hodnotu mají a že takzvaně nerostou na stromech. Jediný způsob, jak si uvědomit hodnotu peněz je, si peníze vydělávat. A tak se nebojte vaše dítko zapojit i do vaší práce, dávejte mu drobnou administrativu nebo jiné práce a domluvte se s ním na jeho platu. Ukažte mu, že na nový telefon je zapotřebí odpracovat určitý počet hodin a zároveň mu ukažte, že podnikat a vytvářet systémy je lepší, než dřít rukama.

Naučte ho základům finanční inteligence

Problematiku vzdělávání dětí z hlediska financí výborně popisuje R.Kiyosaki v jeho knihách o finanční inteligenci. I vy zkuste vaše dítko naučit, co jsou to aktiva a pasiva, jak funguje finanční trh a co jsou to daně. Pokud si nevíte rady, stačí nakoupit příslušnou literaturu, například knihu: Bohaté dítě, chytré dítě od výše zmíněného R.Kiyosakiho.

Správně jej finančně naprogramujte

Jistě jste již několikrát četli o emočním programování a vzniku Emočních rovnic, které mají vliv na naši životní spokojenost. Emoční rovnice se objevují i v oblasti našich financí a vznikají nám během dětství většinou ty negativní než pozitivní. Pokud si vy sami chcete vyřešit vaše finanční naprogramování, zkuste to s naším týmem koučů.

Buďte pro své děti vzorem

Pokud jste sami finančně neúspěšní, jak k vám může vaše dítko vzhlížet? Není nic lepšího, než když vezmete své dítě do vlastní firmy a pocítí zde vaši důležitost. Nebo když jej vezmete do práce, ve které jste úspěšní. Pozitivně jej můžete motivovat a ukázat mu, že píle ve škole a správné myšlení jej mohou dovést k finanční nezávislosti.

Přečtěte si také: 4 kroky k vytvoření úspěšných návyků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie