Jsem závislá na mém manželovi

3. 2. 2015 | Poradna | Redakce

Dobrý den, jsem s manželem 21 let a měli jsme už pár krizových situací. Nyní si manžel pouze píše s kamarádkou sms a tvrdí mi, že mu o sex nejde. Zjistila jsem, že trpím závislostí na mém manželovi a jsem na něj hodně žárlivá. Co s tím mám dělat?

Radí vám:  Mgr. Kateřinou Matláková, kouč a mentor

Dobrý den, Jano,

největší úskalí vidím v tom, jak jste sama napsala, že jste na manželovi závislá. Tato závislost vytváří ve vztahu vždy tlak a každý, kdo je pod tlakem, hledá přirozeně nějaký ventil (což může být pro manžela dopisování). Tlak, o kterém mluvím, vůbec nemusí být vědomý. Naopak vše probíhá v podvědomých procesech, které jsou mnohdy intenzivnější, než ty vědomé. Problém je právě v tom, že si je neuvědomujeme, a tím pádem je těžko ovlivníme.

Klíčem k rozřešení tedy bude přijít na to: „Co Vás činí ve vztahu závislou na manželovi? Kde tato závislost vznikla?“ Mnohdy nám mohou vznikat určité závislosti, bloky či strachy v dětství a mají pak zásadní vliv na náš život. Důležité je také přijít na zdroj žárlivosti, který vytváří ve vztahu tlak. Pokud se tyto zdroje odstraní, manžel k Vám dost pravděpodobně zaujme jiný postoj, neboť nebude cítit podvědomý tlak.

Co mám dělat se svou žárlivostí?

No ona není žárlivost jako žárlivost. Do zdravé míry je žárlivost v pořádku a je důležité o ní s manželem komunikovat. Žárlivost je mnohdy spjatá s tím, že samy sobě nevěříme. Nevěříme, že jsme pro partnera jedinečné, a obáváme se, že nás opustí pro nějakou „lepší ženu“. To samozřejmě nechce žádná žena dopustit, a tak chce mít věci pod kontrolou. V tu chvíli se překlápí žárlivost do nezdravých rozměrů a začne Vás ovládat. Co se týče žárlivosti, ráda bych Vás odkázala na článek, který se tímto tématem zabývá. Třeba Vás v něčem osloví. ZDE: Chorobná žárlivost

Co můžu pro náš vztah udělat?

Určitě můžete na vztahu a na svém přístupu zapracovat tak, abyste se zbavila některých strachů a abyste se naučila s manželem komunikovat o věcech, které Vás trápí, pokud možno bez výčitek. Je však důležité začít co nejdříve a předejít gradování nepříjemných scén, které pomalu vztah znehodnocují. Velmi bych Vám proto doporučila osobní konzultace, na kterých bychom nalezly příčiny a pročistily je. No a v případě zájmu i Vašeho manžela na sobě pracovat, je možné se domluvit na párové terapii. Přeji hodně štěstí a vnitřní síly! Kateřina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie